Romain Slocombe

Romain Slocombe | foto: MySpace

Knižní tipy: Jak je to vlastně s těmi lolitkami?

  • 1
Romain Slocombe je nejen úspěšný spisovatel, ale také fotograf a výtvarník. Stojí za to si jeho dílo dohledat. S beletristickým tipem tohoto týdne se totiž komplementárně doplňuje.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ROMAIN SLOCOMBE: Lolita komplex
(Odeon)
Fotograf Gilbert Woodbroke, zadlužený, utápějící se v depresích a na pokraji sebevraždy, dostane nečekaný džob: má tlumočit pro Emiko Júki, devatenáctiletou japonskou autorku, při reklamní kampani provázející anglické vydání její knihy v Londýně. Všechno by šlo hladce, kdyby se cesta hrdiny a jeho nových známých nezkřížila s rumunskou dívenkou, kterou prostituují albánské gangy, a s jistým slavným, naprosto vychýleným anglickým umělcem, který je umanutý egyptskými mumiemi a neštítí se zločinu, umně zahlazeného vodami umění. Lolita komplex je satirou na prostředí současného obchodu s uměním i nemilosrdným útokem proti neoliberalismu Tonyho Blaira. Román se soustředí na erotickou fascinaci ženou-dítětem, ale především obrací pozornost na úchylky a porušování zákona: moderní otroctví dospívajících dívek importovaných z Východu a hrůzné zacházení, které podstupují ty, z nichž se nedobrovolně staly prostitutky.

TIP TÝDNE - Napětí
KYRIL BONFIGLIOLI: Nemiř na mě tou věcí
(Paseka)
"Mám rád umění a peníze a sprosté vtipy a alkohol. Jsem velice úspěšný. Za studií na poměrně slušné druhořadé internátní škole jsem přišel na to, že ve rvačce může vyhrát celkem každý, pokud je připraven vrazit soupeři prst do oka," charakterizuje sám sebe hned na počátku svého neobyčejného příběhu bezostyšný obchodník s uměním, zhýralý aristokrat, snob, excentrik a občasný násilník Charlie Mortdecai, hrdina jen obtížně zařaditelného kultovního díla, milovaného svými příznivci pro jedinečnou kombinaci cynického humoru, zápletek jako vystřižených z té nejodvážnější parodie drsné školy a excesů všeho druhu vůbec.

TIP TÝDNE - Pro děti
MILOŠ KRATOCHVÍL, LUCIE DVOŘÁKOVÁ: Fanfárie
(Edice České televize)
Se skřítkem Františkem z Kouzelné školky se malí čtenáři vypraví do čarovné země Fanfárie. Dozvědí se, jak Fanfárie vznikla a kdo byli její rozumní i trochu potrhlí králové. Jaké nápady měl třeba Fanfaříček a co se v té zemi přihodilo za panování královny Fanfáry Vařečky. František s Majdou vstupují do proměňovací bedny, rozbalují a zabalují tmu a poznávají Skákací zákony. František děti pozve na Den Bručounů a dojde i na sedmimílové boty pro cvalíka Emila Malíka.

TIP TÝDNE - Klasika
KAREL ČAPEK: Povídky z jedné a druhé kapsy
(Nakladatelství XYZ)
Většinou detektivní povídky patří v Čapkově díle k tomu nejzdařilejšímu, co během své spisovatelské dráhy vytvořil. Hrdiny jednotlivých příběhů jsou důslední policejní komisaři a radové, lstiví agenti, důvtipní a méně bystří strážníci či četníci. Proti nim stojí a pikle kují sňatkoví podvodníci, zruční kasaři, kapsáři a jim podobní zlodějíčkové, ba dokonce těžcí zločinci a fanatičtí sběratelé. Čapek jako skvělý vypravěč vykreslil poutavé a napínavé povídky plné nečekaných zvratů a současně vytvořil jakousi kroniku třicátých let, zalidněnou uvěřitelnými postavičkami tehdejšího podsvětí a bojovníků s ním. Aktuální vydání povyšuje výtvarný doprovod, který pochází z dílny klasika české knižní ilustrace Cyrila Boudy.

TIP TÝDNE - Pro poučení
MARCUS CHOWN: Kvantová teorie nikoho nezabije
(Kniha Zlín)
"Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to přece musí jít i jinak – a napsal jsem tuto knihu," tvrdí autor. Po Vesmíru hned vedle (2003) a Čarodějné peci (2005)se tak českým čtenářům se dostává do rukou již třetí kniha Marcuse Chowna, známého popularizátora kosmologie a v současné době odborného poradce časopisu New Scientist, "autora s mimořádným smyslem pro paradoxy a provokace všeho druhu, který umí čtenáře doslova přikovat ke svému textu." (Jiří Grygar)

TIP TÝDNE - Komiks
JORDAN MECHNER, A.B. SINA, LeUYEN PHAMOVÁ, ALEX PUVILLAND: Princ z Persie
(Argo)
Na začátku byla slavná počítačová hra, která čerpala námět z Pohádek tisíce a jedné noci, z perských legend a mýtů, a nakonec se sama téměř stala legendou. Jak se počítačové technologie vyvíjely, měnila se i hra, její příběh a hrdinové. Objevila se řada verzí a také několik pokračování. Předlohou komiksu, který vznikl ze spolupráce autora hry Jordana Mechnera, spisovatele A. B. Siny a ilustrátorů LeUyen Phamové a Alexe Puvillanda, se ale žádná z existujících herních verzí nestala. Autoři se vrátili k původním inspiračním zdrojům, k perské mytologii a dějinám. V současnosti připravuje známý americký producent Jerry Bruckheimer a režisér Mike Newell filmovou podobu Prince Persie.

TIP TÝDNE - Audiokniha
JOSEF ŠKVORECKÝ: Legenda Emöke
(Radioservis)
Milostná novela Legenda Emöke vyšla zacátkem šedesátých let a okamžite na sebe upoutala pozornost. Svou krehkostí a meditativností vybočovala ze zavedené Škvoreckého poetiky. Brzy se stala kultovní knihou soucasné generace. Hlavní linii příběhu o krátkém setkání dvou mladých lidí na bezútěšné rekreaci v Československu koncem padesátých let tvorí rodící se milostný vztah, do kterého zasáhne negativne lidská hloupost, sobeckost a tupost. Novelu ocenil i slavný britský spisovatel Graham Greene, který ji zařadil po bok Čechovových děl. Na dvojCD načetl Legendu Emöke herec Lukáš Hlavica.