Diskuse k článku

Kde vzal Tolkien Pána prstenů?

V mezidobí, kdy zdejší příznivci Tolkienovy Středozemě dychtivě čekají na druhou a třetí část filmového zpracování Pána prstenů, přichází nakladatelství Argo s knihou Tolkien: Zákulisí Pána prstenů. Možná jim chtělo to trápení ulehčit, ale nejde o žádnou rychlokvašku. Je to zřejmě první rozsáhlejší kritická studie věnovaná Johnu Ronaldovi Reuelu Tolkienovi (1892-1973) a poprvé vyšla před třiceti lety v New Yorku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

xxx

Skutečnost nebo smyšlenka?
Zcela souhlasím z názorem, že je lehké u Tolkienových knih podlehnout pokušení, že všechny příběhy se v dávné minulosti staly. Ostatně je to dnes někdo schopen opravdu posoudid? Kdo je dnes schopen říci co je v bibli jen fantazie a smyšlenka autora a co se skutečně odehrálo. Vždycky prostě bude určitá část lidí kteří věří v to že se jedná o realitu a pak část těch kteří to berou jen za krásnou fantazii. A jen podle toho jak je ta či ona skupina velká tak historie ukáže realitu a fantazii.
Já osobně bych rád věřil tomu, že svět vznikl tak jak ho popisuje Tolkien v Silmarilionu.
0/0
30.1.2003 14:02

ONN

Doporučuji životopis
Stran možnosti širšího pohledu na podobné teoretické diskuse, doporučuji přečíst autorizovaný "Životopis J.R.R.T" od Humpreye Carpentera. Neklade si sice za cíl být kritickou studií se závěrz, ale podstatně obohatí znalosti faktů především z Tolkienova osobního a soukromého života, které jsou nakonec vždy tím nejdůležitejším tvarujícím prvkem jakéhokoliv autora.
0/0
5.12.2002 14:32

Elrond

Pocit
Mám pocit, že to, z čeho autor vycházel, věděl jen on sám. Při propracovanosti díla J.R.R.T. je zcela jednoduché najít podobnost s ledasčím od  legendy o Atlantidě (Númenor) až po Bibli (boj dobra se zlem...). Ale autor byl opravdu machr, soudě podle toho, že jsou lidé, kteří si myslí, že v PP a Silmarillionu jsou zpracovány skutečné události (viz např. Ivo Wiesner - v jeho několika knihách taky můžete zjistit nejvíce podobností a paralel s jinými dílami i historickými událostmi, co jsem kdy četl).
0/0
25.11.2002 13:27

Najdete na iDNES.cz