Světoví kytaristé zahrají zadarmo na českých náměstích

  11:34aktualizováno  11:34
Ve dnech 14.–19. července bude znít na náměstích pěti českých měst špičkový jazz. Třetí ročník Bohemia JazzFestu, který vymyslel a zaštiťuje americký muzikant českého původu Rudy Linka, si letos jako hlavní téma vybral jazzovou kytaru.

John Scofield | foto: www.johnscofield.com

Struktura každého koncertu bude podobná: od odpoledne budou koncertovat domácí a evropské špičkové kapely, které připraví půdu pro hlavní americkou hvězdu dne, která program uzavře. Zatímco sestava ostatních kapel bude "putovní", Američané vystoupí vždy jen jednou.

První koncert proběhne 14. července na pražském Staroměstském náměstí a hlavní hvězdou bude jeden z nejvýznamnějších současných jazzových kytaristů John Scofield. Patří k odchovancům Milese Davise, celá jeho dráha je provázena hudebním experimentováním všeho druhu. Jeho zatím posledním albem je titul This Meets That (recenzi najdete zde), které natočil se svým aktuálním triem (Steve Swallow - basa, Bill Stewart - bicí) a řadou hostí.

John Scofield Trio: Green Tea

John Scofield bude také prvním držitelem Bohemia Jazz Pilsner Urquell Award, ceny, kterou festival od letošního roku hodlá udělovat každý rok významné světové muzikantské osobnosti za dlouhodobý přínos. Cenu tvoří skleněná plastika výtvarníka Zdeňka Lhotského v ceně deseti tisíc dolarů, která svým tvarem dlažební kostky symbolizuje středoevropské historické náměstí, na kterém se Bohemia JazzFest koná.

Hlavní hvězdou následujícího koncertu, který se bude konat na stejném místě, je virtuózní americký baskytarista Victor Wooten, který zahájil svou kariéru ve Flecktones banjisty Bély Flecka a dnes je stavěn na roveň takových mistrů svého nástroje, jako byl Jaco Pastorius nebo jsou Stanley Clarke a Marcus Miller. S těmi ostatně vyrazí ještě letos na speciální společné turné. Jeho zatím posledním albem je Palmystery, na němž hostují mj. Mike Stern či Richard Bona (recenzi najdete zde).

Victor Wooten: Norwegian Wood

O den později, 16. července, se festivalové dění přesune na náměstí Míru v Domažlicích. Hlavní hvězdou bude Vitto Meirelles Trio z Brazílie, které má ve svém středu brilantního kytaristu ve stylu samby a bossa-novy, stále populárních žánrů, které jsou odjakživa kořeněny jazzem a zpětně zase jazz inspirují.

Na plzeňském náměstí Republiky se bude vyhrávat 17. července a posluchači se mohou těšit zejména na spojení slavné americké kapely Yellowjackets s neméně hvězdným (a v Čechách díky častému koncertování obzvláště populárním) kytaristou Mikem Sternem. Neobvyklé, ale stylově korespondující spojení stojí repertoárově na pevných nohou aktuálního výborného alba Lifecycle (recenzi najdete zde).

Yellowjackets: Revelation

Prachatické Velké náměstí bude hostit jazzmany 18. července, hlavním bodem programu je americké duo Tuck & Patti, už tři desítky let fungující muzikantská i životní dvojice kytaristy Tucka Andresse a zpěvačky Patti Cathcart. Ve své tvorbě, v níž vlastní kompozice doplňují originálně pojaté coververze, kombinují jazz s rockem i folkem. Na letošní zatím poslední album I Remember You natočili kolekci jazzových standardů.

Tuck & Patti: One For All

Celý Bohemia JazzFest 2008 vyvrcholí 19. července na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Koncert bude mít de facto dvě vyvrcholení. Nejprve přijde s kytaristou Ralphem Townerem a jeho letitou skupinou Oregon, kombinující od 70. let moderní jazz s postupy vážné a etnické hudby. Absolutní tečkou za akcí pak bude odpichové vystoupení zpěvačky Peaches Staten ve stylu chicagského blues.

Oregon: Redial

Spoustu výborné hudby ale uslyšíme i od dalších souborů, které vesměs reprezentují evropskou jazzovou scénu. České barvy bude hájit Michal Gera Band a částečně i česko-slovenský Matúš Jakabčic SK-CZ Big Band. z Itálie přijede Marco Castelli Quartet, z Německa Max Frankl Quartet, z Rakouska Andy Manndorff Trio a ze Švédska dvojice Wildbirds & Peacedrums.

Na všechny koncerty je jako obvykle vstup zdarma, bližší informace k festivalu i jednotlivým účinkujícím najdete zde.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Najdete na iDNES.cz