Radůza? Taková je opravdu jen jedna

  1:00aktualizováno  1:00
Koncerty písničkářky Radůzy jsou nezapomenutelným zážitkem. Avšak až nyní o nich mohlo vydat svědectví živé album Vše je jedním.

Radůza - Radůza - Balbínova poetická hospůdka Praha (10. ledna 2006) | foto: Anna NoskováiDNES.cz

Album, které přináší čtyřiadvacet písní, Radůza natočila loni v říjnu v pražském Divadle Archa. Kluby nebo divadla jsou přirozeným prostředím písničkářky, která více než na cokoli jiného dá na přímý kontakt s publikem. Koncertní deska, na kterou naváže v druhé polovině března i DVD, má proto zásadní místo v její diskografii.

S ranými tituly Andělové z nebe z roku 2001 a … při mně stůj (2003) jí pomáhala kolegyně a producentka Zuzana Navarová. Zatím poslední a na prknech Archy nejčastěji vytěžovaný titul V hoře se objevil na trhu předloni.

V té době už bylo jasné, že Radůza, oceněná třemi Anděly, je nejvýznamnější představitelkou nové písničkářské a šansoniérské generace. Její hlas chtějí pro své písně Petr Hapka s Michalem Horáčkem a Hana Hegerová, která zvala Radůzu na své jubilejní koncerty, ji považuje za svoji nástupkyni.

Všechno je mnou
Mezi čtyřiadvaceti snímky alba Vše je jedním zazní i Radůziny dříve nevydané skladby Dža khere (Běž domů), Jak vrabec na římse nebo upravená píseň Vše je jedním, v níž Radůza zpívá: „Já jsem zemí, země je mnou, já jsem vším a všechno je mnou.“ Tohle prosté sdělení, které má filozofickou platnost, lze vztáhnout i na písně. Muzika a Radůza naprosto splývají. Písně jsou jako jedna živá bytost, která se posluchače dotýká prudkými i křehkými emocemi.

Nejen díky nim je tahle deska velmi rozmanitá. Radůza zpívá se svou typickou harmonikou, při kytaře nebo pianu, které připomíná její klasické hudební vzdělání. Právě díky klavírním mezihrám se pozoruhodná, zamyšlená skladba Vše je jedním rozprostřela přes čtyři minuty.

Během další písně, téměř jako filmovým střihem, se Radůza změnila v temperamentní zpěvačku. Má strhující pouliční či hospodskou rozevlátost ve skladbách Bylo nebylo, Tuti, boty, ré. Radůzina hudba získala i folkovou, takřka lidovkovou křehkost v písni Zahrály housličky.

Přitom Radůza dokáže být velký romantik, který má cit pro teskné východoevropské balady. Dosud nezveřejněná skladba Jak vrabec na římse se nese pomalu, vláčně, ve slovansky širém a teskném duchu. K Radůze patří i bolestně naléhavá milostná píseň Celé noci, doprovázená pianem.

Muzika Radůzy, to je i rozhoupaný šanson Ať není mi líto, plný smíření s osudem, nebo punkově křičená živočišná píseň Parus - Plachta, během které se harmonika až divoce zajíká. Člověku se chce buďto křičet do rytmu a tančit, nebo si při jiné skladbě otevřít lahev vína a tesknit někde v koutě.

Morda ve fjordu
Živočišné písňové obrazy jsou přibarveny také francouzštinou, polštinou, romštinou nebo ruštinou. Cizí řeč vnáší do Radůziných písní vůni dálek či jadrnost.

Ostatně jednou z hlavních postav její muziky je tulák, který „tu svou českou mordu smočí ve fjordu“, aspoň ve skladbě Na sever. „Půjdu, kam chci, nikdy mě nedoženou, chci jen přiznat, oplakat, zapomenout,“ zpívá Radůza v baladě Půjdu, kam chci.

Také písně Ať není mi líto nebo Bremen prostupuje touha po volném prostoru a toulání, spojená se zvláštním steskem i radostí.

Radůza má blízko k zemitým lidem, jejichž profily odpozorovala na cestách, například dědka s cibulí ve stejnojmenné písni. „Tak prostě jak roste žito, ať žiju, co má být žito,“ přeje si ve skladbě Za obzor. I tato věta vyjadřuje přirozenost Radůziny hudby, ve které nenajdeme slovo či akord, který by z písně trčel nebo překážel.

A Radůza posouvá svou muziku dál. Její výraz dostává nové odstíny a hudební záběr se rozšiřuje. Žádný domácí písničkář není tak stylově rozmanitý, rozmáchlý a zároveň vnitřně soudržný jako ona.

RADŮZA - Vše je jedním
Indies Records, délka CD 67:56 minut
Hodnocení MF DNES: 90%

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

VIDEO: Ruml přezpíval Křesťana. Klip vznikl pod sílou dojmů z Islandu

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml natočil klip k další písni ze svého a cappella alba Nahubu. Tentokrát vybral pro obrazové ztvárnění...

Petr Kalandra byl génius. Měli jsme se moc rádi, vzpomíná Jan Spálený

Jan Spálený při koncertu ve Skokách

Jan Spálený s kapelou ASPM vydává po devíti letech novou desku Nemůžu popadnout tvůj dech. „Na rozdíl od posledního...

Najdete na iDNES.cz