Nirvana: Nevermind (obal alba)

Nirvana: Nevermind (obal alba) | foto: amazon.com

Nová kniha ukazuje drogy, sex, smrt a politiku na obalech rockových alb

  • 0
Obaly rockových, popových a jazzových alb druhé poloviny 20. století přibližuje nová kniha, která vyšla současně ve Spojených státech a Británii. Vedle hudebních žánrů bylo vizuální zpracování alb také rozděleno podle námětů, jakými byly například drogy, sex, smrt, umění či politika.

Na 350 obalů připomenutých v The Art of the LP: Classic Album Covers 1955-1995 (Umění dlouhohrajících desek: Klasické obaly alb) provokuje, lahodí oku či vede k zamyšlení. Hudebníci pomocí obalů vytvořili svou identitu a komunikaci s fanoušky. Užívalo se přitom umělecké formy, která někdy žila déle než samotná hudba v obalech.

Bob Marley: Catch A Fire (obal alba)

Fotogalerie

Obaly všech zmíněných alb si můžete připomenout ve fotogalerii

Autoři Ben Wardle a Johnny Morgan zařadili mezi počiny, které jsou podle nich nezapomenutelné, například obaly alb Nevermind od skupiny Nirvana, Sticky Fingers od Rolling Stones, Never Mind the Bollocks od The Sex Pistols či Master of Puppets od bandu Metallica. Výběr doplňují například obaly Dark Side of the Moon od Pink Floyd, Catch A Fire od Boba Marleyho a Orange Blossom Special od Johnnyho Cashe.

Johnny Cash: Orange Blossom Special (obal alba)

Umění obalů alb se omezilo již přechodem z gramofonových desek na CD a v době iPodů tato umělecká forma pomalu nadobro zaniká. Mladí se již neodlišují a neseskupují podle toho, jaká alba s sebou nosí, usoudil Morgan. Například jeho třináctiletou dceru obaly alb vůbec nezajímají, chce jen písně a dívá se na videoklipy na YouTube, hudbu poslouchá komprimovanou z přehrávače.

,