Západočeská univerzita v Plzni | foto: Ladislav Němec, MAFRA

ZČU plánuje v Chebu vytvořit zázemí pro vědce a navázat spolupráci s BMW

  • 2
Spolupráce Karlovarského kraje se Západočeskou univerzitou v Plzni a další rozšiřování působnosti školy v regionu. To byla témata, nad kterými se sešli zástupci kraje a univerzity. Hovořilo se například o rozšíření vzdělávání pedagogů, kteří nemají potřebnou kvalifikaci, a o dalších plánech do budoucna.

„Jsem velmi rád, že se v minulých letech podařilo udržet v Chebu ekonomickou fakultu. Přítomnost ZČU na území našeho kraje má už solidní tradici. Navíc si zde v probíhajícím akademickém roce doplňuje kvalifikaci třicet učitelů prvního stupně. Zájem je ale takový, že pro příští rok počítáme s dvojnásobkem přijímaných. Podmínkou však je, že kraj navýší dotaci, aby studium bylo i nadále bezplatné. Je to cesta, jak řešit problém s nedostatkem kvalifikovaných učitelů v regionu,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Jindřich Čermák.

Hejtman Petr Kulhánek s rektorem ZČU Miroslavem Holečkem projednal i další směry, kterými by se mohla spolupráce v příštím období ubírat. 

„Součinnost s univerzitou je pro nás strategická, protože v kraji chceme vysoké školství dál rozvíjet. Je důležité dostat k nám obory, jejichž absolventi chybějí na trhu práce,“ vysvětlil hejtman. 

Jednou z možností je vytvořit v Chebu zázemí pro rozvoj inovací, vědy a výzkumu a navázat spolupráci se vznikajícím zkušebním centrem BMW.

Podle informací rektora Holečka by škola v budoucnu velmi ráda rovněž vyšla vstříc bavorským univerzitám aplikovaných věd. Ty deklarovaly, že mají zájem, aby jejich studenti mohli absolvovat doktorské studium právě na některé z fakult ZČU. K tomu by bylo možné využít mimo jiné právě i kvalitní zázemí chebské ekonomické fakulty.

Vysoká škola je důležitá i pro samotné město Cheb, které svůj zájem o univerzitu dokazuje každoročním příspěvkem ze svého rozpočtu. Také letos může ekonomická fakulta počítat s částkou 600 tisíc korun. Příspěvek je primárně určen na provoz Univerzity třetího věku, kterou škola pravidelně organizuje. 

„Právě dnes jsem o tom mluvil s děkankou Michaelou Krechovskou. Vzhledem ke stávající epidemické situaci se zřejmě semináře a další výuka pro seniory nyní nebudou organizovat. Domluvili jsme se, že příspěvek zachováme v původní výši s tím, že jej bude třeba mírně transformovat. Škola by tak mohla peníze použít například na vybavení učeben či pro obnovu počítačových programů,“ vysvětlil chebský starosta Antonín Jalovec.

Podle jeho slov je pro město fungování univerzity zásadní. „Je to jediná univerzitní pobočka v celém kraji. Má v Chebu třicetiletou historii a za tu dobu je zde pevně usídlená. A především pomáhá v regionu vázat mladé lidi. Pro nás je velmi důležité, že se podařilo úspěšně rozjet studium pro učitele prvního stupně základních škol. Ti díky tomu nemají potřebu dojíždět za vzděláním mimo region. Zároveň se zvyšuje kvalifikace pedagogů, která je v našem kraji nejnižší v Česku. Samozřejmě nesmím zapomenout na to, že ve městě studují desítky mladých vysokoškoláků. Cheb je díky tomu univerzitním městem,“ dodal chebský starosta Antonín Jalovec.

4. října 2019