Děti v lesní školce Farma u Kosího potoka u Staré Vody

Děti v lesní školce Farma u Kosího potoka u Staré Vody | foto: Foto: Leona HrnkováMAFRA

Lesní klub je alternativou k mateřské škole, děti tady mají i „mazlírnu“

  • 0
Tak trochu jinou školku nabízí lesní klub nazvaný Farma u Kosího potoka ve Staré Vodě na Mariánskolázeňsku. V části obce Sekerské Chalupy od loňského září otevírá dětem svět lesů, luk, pastvin a zvířat. Klub má kapacitu 18 dětí a je alternativou ke standardnímu předškolnímu vzdělávání v mateřské škole.

Nejsme zapsaní v rejstříku jako školské zařízení ale fungujeme na soukromé bázi. Můžeme tedy přijmout děti, které nemají splněné povinné očkování, i ty s povinnou předškolní docházkou. Děti jsou celý den venku, učí se pracovat s přírodními materiály a užívají si soužití s různými domácími zvířaty,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek lesního klubu Kateřina Filková, která má desetiletou praxi v lesní školce.

Komunitní školka

Klub provozuje ve vlastní hospodářské usedlosti. Nezbytné zázemí poskytla historická stodola, kterou se loni v srpnu podařilo zateplit, připravit a vybavit v jednoduchém a účelném stylu. „Pustili jsme se do toho společně s našimi rodinami, ruce k dílu přiložili i dobrovolníci z řad rodičů našich dětí, což bylo skvělé a díky tomu i rychle hotové. Rodiče nám pomáhají i jinak,“ vysvětluje Filková.

Jedna z maminek je zahradní designérka, a tak si vzala na povel zahradu, druhá se skvěle stará o catering, další jako výtvarnice pořádá pro děti různé kurzy, tatínek truhlář nám vyrobil poličky. „Zapojují se i ostatní maminky a tatínkové, a náš klub tak funguje jako komunitní školka. Rodiče samozřejmě za docházku platí, ale zapojí šikovné ruce, dávají klubu svůj čas a hlavně srdce,“ poznamenala Filková.

Děti v lesní školce Farma u Kosího potoka u Staré Vody

Bude i hipoterapie

Na rozdíl od klasické školky jsou děti v lesním klubu co nejvíc venku na čerstvém vzduchu. Stodolu využívají zejména na polední spánek, odpočinkové hry nebo když je třeba nějaké oblečení usušit. „Člověk si na tento režim zvykne zhruba po třech měsících. Dnes už dětem pobyt venku problémy nedělá. Jen je třeba mít teplo od nohou, kvalitní vrstvené oblečení a na něm nepromokavé věci,“ řekla Filková.

Ke hrám a učení děti využívají nejenom zahradu a vše, co nabízí, ale i celé hospodářství. Zjišťují, že i zvířatům je třeba se postarat o jídlo a pití, sbírají vajíčka, pohladí králíky či slepice. V létě k nim na farmu přijde na návštěvu koník, kterého provozovatelky klubu plánují využívat pro hipoterapii. „Na farmě chováme slepice, kohouty, husy, prasátko, morčata, králíky, bengálské kočky a kozy,“ vyjmenovala zvířata Filková.

Unikátní spojení

„Ukazujeme dětem, jak se o zvířata starat, čím je krmit. Děti mohou využít mazlírnu, kde je možné zvířata hladit. Je zajímavé, že i děti, které jsou živější, se tady dokážou zklidnit a relaxovat. Zvířata jsou prostě skvělými terapeuty,“ konstatovala se smíchem Kateřina Filková. Do lesního klubu vozí rodiče své ratolesti ze širokého okolí. Míří sem děti z Tachovska, z Plané i ze širšího okolí Mariánských Lázní.

„Unikátní je spojení předškolní pedagogiky, přírody a hospodářských zvířat. Je to služba, která tady dosud chyběla a u nás v regionu je čerstvou novinkou,“ dodává provozovatelka klubu. Vedle běžného provozu klub pořádá spoustu komunitních akcí, besídek a slavností, na kterých vítá nejen rodiče, ale širokou veřejnost. Nejbližší akcí bude masopustní průvod.

30. září 2015