Zpívající fontána, jeden ze symbolů Mariánských Lázní

Zpívající fontána, jeden ze symbolů Mariánských Lázní | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Lázeňský trojúhelník ze západu Čech se dostal na seznam dědictví UNESCO

  • 107
Celkem jedenáct evropských lázeňských měst se nově dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Je mezi nimi i západočeský lázeňský trojúhelník Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Verdikt padl v sobotu po poledni na 44. zasedání mezivládního Výboru světového dědictví.

Nominaci projednával Výbor online a vyhověl doporučení odborníků z Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) bez jediné připomínky. Právě stanovisko ICOMOS je obvykle zásadním vodítkem pro rozhodování Výboru pro světové dědictví.

V improvizovaném „studiu“ v karlovarském hotelu Imperial sledovali v přímém přenosu zasedání zástupci všech tří měst západočeského lázeňského trojúhelníku.

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová přiznala, že byla hladkým průběhem schvalování, které rvalo sotva pár minut, překvapena: „Tohle jsem fakt nečekala! Nyní se ale budeme muset poprat s tím, že je to obrovská značka a zároveň velký závazek. A ten nám říká, že musíme to, co tu teď máme, chránit a zachovat pro budoucí generace. Je ale potřeba využít toho i v rámci cestovního ruchu. Každopádně to pro nás znamená nový start a nový začátek.“

Žádost o zápis slavných lázeňských měst Evropy mezi památky světového dědictví UNESCO připravily společně Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česká republika, která projekt zaštítila a koordinovala.

Přípravy zabraly deset let

Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina plánuje slavit, a to i s občany svého města a to hned příští víkend. „My jsme se připravovali systematicky deset let a to nejdůležitější nyní bude hodně dobře vyřešit dopravu. Zároveň nechceme rozhodně podporovat jednodenní turistiku. Aby lidé docenili, co jim naše lázně skutečně mohou dát, potřebujeme, aby sem jezdili minimálně na dva týdny. A my jsme na to připraveni.“

Podle Kaliny se zároveň musí počítat s tím, že památkáři budou nyní ještě o něco přísnější. „Ale určitě si s tím poradíme. Jak vidíme na příkladu Českého Krumlova, bude navíc alespoň dva roky trvat, než se naše zapsání na Seznam UNESCO dostane do světového povědomí, takže máme dost času se na nárůst turismu připravit. Máme ale tu výhodu, že jsme na ni jako lázeňské město zvyklí.“

Starosta Františkových Lázní Jan Kuchař je překvapen, jak lehce nominace prošla. „Je to zároveň to nejvíc, co jsme mohli jako město získat.“ Doplnil zároveň, že je město na zvýšený turistický zájem o něj připraveno. „Nyní bude chvíli trvat, než si to uvědomí samotní občané města a jeho podnikatelé,“ doplnil starosta s tím, že Františkovy Lázně už mají připravený plán za zlepšení bezpečnosti dopravy, vybudování nových parkovacích míst a řešit se bude i střed města jako bezemisní zóna. „V budoucnu tak bude doprava z centra odkloněna,“ dodal starosta.

První projekt svého druhu vyšel

V historii UNESCO se to děje vůbec poprvé, že se dokázalo jedenáct evropských měst domluvit na nadnárodní sériové nominaci. Nutnou dokumentaci k ní společně připravovali starostové těchto měst s odborníky UNESCO dlouhých jedenáct let a v den odevzdání loni v lednu čítala několik tisíc stran.

Aby se vůbec mohlo 11 měst ze sedmi zemí o zápis na Seznam UNESCO ucházet, musela všechna vykazovat výjimečnou světovou hodnotu a splňovat alespoň jedno z deseti výběrových kritérií UNESCO. Mezinárodní sériová nominace Great Spas of Europe splnila kritérií hned několik včetně toho, že se tu léčily slavné osobnosti a konala se tu důležitá politická setkání. Zároveň se všechna tato města jako lázně rozvíjela v 18. a 19. století a jejich historická jádra jsou zachována dodnes.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek byl jako někdejší primátor Karlových Varů u příprav nadnárodní nominace od samotného začátku. Zápis na seznam UNESCO považuje osobně za svůj největších úspěch. Zároveň je přesvědčen o tom, že značka UNESCO spojená s tím kterým městem je sama o sobě nejlepší reklamou a razítkem kvality.

„Je to i konkurenční výhoda. Když bude člověk odkudkoliv z Evropy nebo světa zvažovat, kam pojede do lázní, může rozhodnout právě tohle. Výhoda to bude i při nutných činnostech při záchraně světového kulturního dědictví a v péči o něj, protože budeme mít lepší přístup k penězům, ať už z Evropy nebo z národní kasy,“ myslí si Kulhánek.

„Projekt je vynikajícím příkladem mezinárodní spolupráce resortů a institucí a odborníků v sedmi zemích Evropy. Velmi si vážím podpory starostů a primátorů dotyčných měst, kteří neúnavně tento projekt podporovali i finančně zajišťovali po dlouhou dobu jeho náročné přípravy. Jsem hrdý, že se Česká republika stala koordinátorem celého projektu a dovedla jej úspěšně k zápisu jako lídr zúčastněných evropských zemí,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek. 

Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku bylo na Seznam světového dědictví UNESCO zapsáno dalších osm lázeňských měst - Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. 

Všech jedenáct lázeňských měst tak společně představuje jednu položku na Seznamu světového dědictví. Počet památek, které má Česká republika na tomto seznamu, tak vzrostl na patnáct.

30. dubna 2012

,