Zastavte práce v Jenišově, nařídil soud. Na stavbě je však dál rušno

  9:15aktualizováno  9:15
Lidé z Jenišova na Karlovarsku ve spolupráci s radnicí sice uspěli u soudu s žalobou proti stavbě bytových domů ruského investora, ale rozsudek soudu zřejmě nikdo nerespektuje. Investor přitom měl podle verdiktu zastavit práce, žalobce však tvrdí, že firma staví dál.

Zdeněk Bečvář z Jenišova. Bytové domy ruského investora vyrůstají v sousedství jeho pozemku. Práce na stavbě podle Bečváře i přes rozhodnutí soudu pokračuje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Výstavbu činžovních bytů pro stovky lidí začal Zdeněk Bečvář z Jenišova kritizovat před pěti lety. Petice tehdy nepomohla, a tak se spolu s jenišovskou radnicí obrátil na karlovarský stavební úřad a později s odvoláním i na kraj.

Jeho úředníci stavbu posvětili, i když je podle Jenišova v rozporu s územní studií. Proto následovala žaloba proti rozhodnutí kraje.

"Soud s krajským úřadem jsem nyní vyhrál, ale nikdo rozsudek nerespektuje. Vidím, jak na stavbě jezdí šest nákladních aut a bagr. Dělníci jsou na lešení," rozčiloval se ve čtvrtek Zdeněk Bečvář. 

Stál přitom před svým bydlištěm a sledoval čilý ruch na stavbě prvního z celkem šesti činžovních domů. "Stavební povolení je neplatné. Stavební úřad musí investora i dodavatele prací pokutovat," říká.

Stavbu nelze okamžitě zastavit, namítá stavbyvedoucí

Stavbyvedoucí Zdeněk Palička potvrdil, že karlovarský stavební úřad poslal 17. února firmě Vladimíra Vasilijeva - Vaprostav výzvu k zastavení stavebních prací.

"Ještě ten den jsme odpověděli, že výzvu akceptujeme a na stavbě musíme udělat zabezpečující práce, aby nedocházelo k následným škodám. Zavolali jsme soudního znalce a jeho zprávu postoupili stavebnímu úřadu," uvedl stavbyvedoucí.

Upozornil, že stavbu nelze okamžitě zastavit, protože by voda zaplavila druhé podzemní podlaží, v němž jsou výtahové šachty a strojovny.

"Dostali jsme ohlášení investora, že zastavil stavbu a dělá jen krátké udržovací práce. Investor je se stavebním úřadem na magistrátu domluvený, že ještě doloží posudek na zabezpečovací práce a stavbu zakonzervuje do té doby, než se rozhodne, co bude dále," uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Ze zákona vyplývá, že stavební úřad nyní může zahájit správní řízení o zbourání stavby nebo naopak o její legalizaci. Zástupce investora ale upozorňuje, že stavební povolení nikdo nezrušil.

Starosta staveniště pravidelně fotografuje

S tím, že se na staveništi probíhají pouze zabezpečovací práce, nesouhlasí starosta Jenišova Ivan Truksa.

"Je to lež, protože technika bagruje a odváží hlínu, která dva roky před tím nikomu nevadila. Stavební úřad dělá další chybu. Jakmile rozsudek nabyl právní moci, tak měli úředníci přijet a vše dokumentovat. Jedná se o černou stavbu," řekl starosta.

Proti rozsudku správního soudu neexistuje odvolání, lze jen podat kasační stížnost, což se už stalo. Investor zatím nevylučuje, že se bude soudit o náhradu škody. "Teprve uvidíme," uvedl stavbyvedoucí Zdeněk Palička.

Radnice v Jenišově, která se připojila k žalobě Zdeňka Bečváře a dalších místních lidí, se na případný soud připravuje už nyní.

Starosta Ivan Truksa si totiž obden pořizuje fotografie, aby názorně doložil, že stavebník ignoruje rozhodnutí správního soudu. Dokumentaci v těchto dnech dostane stavební úřad. Jenišov tak chce prokázat nerespektování soudního rozhodnutí.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Na řadě běžkařských tras v Krušných horách stále leží spadlé stromy

Magistrála u Bublavy. (17. 1. 2019)

S kontrolou běžkařských tras po víkendovém sněžení a větru začali rolbaři, revírníci a zástupci společnosti První...

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

AAA Auto International a.s.
SPECIALISTA FINANČNÍCH SLUŽEB - SOKOLOV

AAA Auto International a.s.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 32 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz