Zastavte práce v Jenišově, nařídil soud. Na stavbě je však dál rušno

  9:15aktualizováno  9:15
Lidé z Jenišova na Karlovarsku ve spolupráci s radnicí sice uspěli u soudu s žalobou proti stavbě bytových domů ruského investora, ale rozsudek soudu zřejmě nikdo nerespektuje. Investor přitom měl podle verdiktu zastavit práce, žalobce však tvrdí, že firma staví dál.

Zdeněk Bečvář z Jenišova. Bytové domy ruského investora vyrůstají v sousedství jeho pozemku. Práce na stavbě podle Bečváře i přes rozhodnutí soudu pokračuje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Výstavbu činžovních bytů pro stovky lidí začal Zdeněk Bečvář z Jenišova kritizovat před pěti lety. Petice tehdy nepomohla, a tak se spolu s jenišovskou radnicí obrátil na karlovarský stavební úřad a později s odvoláním i na kraj.

Jeho úředníci stavbu posvětili, i když je podle Jenišova v rozporu s územní studií. Proto následovala žaloba proti rozhodnutí kraje.

"Soud s krajským úřadem jsem nyní vyhrál, ale nikdo rozsudek nerespektuje. Vidím, jak na stavbě jezdí šest nákladních aut a bagr. Dělníci jsou na lešení," rozčiloval se ve čtvrtek Zdeněk Bečvář. 

Stál přitom před svým bydlištěm a sledoval čilý ruch na stavbě prvního z celkem šesti činžovních domů. "Stavební povolení je neplatné. Stavební úřad musí investora i dodavatele prací pokutovat," říká.

Stavbu nelze okamžitě zastavit, namítá stavbyvedoucí

Stavbyvedoucí Zdeněk Palička potvrdil, že karlovarský stavební úřad poslal 17. února firmě Vladimíra Vasilijeva - Vaprostav výzvu k zastavení stavebních prací.

"Ještě ten den jsme odpověděli, že výzvu akceptujeme a na stavbě musíme udělat zabezpečující práce, aby nedocházelo k následným škodám. Zavolali jsme soudního znalce a jeho zprávu postoupili stavebnímu úřadu," uvedl stavbyvedoucí.

Upozornil, že stavbu nelze okamžitě zastavit, protože by voda zaplavila druhé podzemní podlaží, v němž jsou výtahové šachty a strojovny.

"Dostali jsme ohlášení investora, že zastavil stavbu a dělá jen krátké udržovací práce. Investor je se stavebním úřadem na magistrátu domluvený, že ještě doloží posudek na zabezpečovací práce a stavbu zakonzervuje do té doby, než se rozhodne, co bude dále," uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Ze zákona vyplývá, že stavební úřad nyní může zahájit správní řízení o zbourání stavby nebo naopak o její legalizaci. Zástupce investora ale upozorňuje, že stavební povolení nikdo nezrušil.

Starosta staveniště pravidelně fotografuje

S tím, že se na staveništi probíhají pouze zabezpečovací práce, nesouhlasí starosta Jenišova Ivan Truksa.

"Je to lež, protože technika bagruje a odváží hlínu, která dva roky před tím nikomu nevadila. Stavební úřad dělá další chybu. Jakmile rozsudek nabyl právní moci, tak měli úředníci přijet a vše dokumentovat. Jedná se o černou stavbu," řekl starosta.

Proti rozsudku správního soudu neexistuje odvolání, lze jen podat kasační stížnost, což se už stalo. Investor zatím nevylučuje, že se bude soudit o náhradu škody. "Teprve uvidíme," uvedl stavbyvedoucí Zdeněk Palička.

Radnice v Jenišově, která se připojila k žalobě Zdeňka Bečváře a dalších místních lidí, se na případný soud připravuje už nyní.

Starosta Ivan Truksa si totiž obden pořizuje fotografie, aby názorně doložil, že stavebník ignoruje rozhodnutí správního soudu. Dokumentaci v těchto dnech dostane stavební úřad. Jenišov tak chce prokázat nerespektování soudního rozhodnutí.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

VIDEO: Po zloději oblečení zbyly v kabince jen obnošené tenisky

Zloděj utekl z obchodu v novém oblečení

Karlovarští policisté pátrají po zloději, který se v jednom z obchodních domů převlékl do nového oblečení za pět tisíc...

Chebští chtějí pátrat v archivech, kdo žil v domech s unikátními krovy

Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu na chebské...

V celé Evropě je málo měst, jež mají na svém území tak jedinečný historický unikát, kterým jsou krovy měšťanských domů...

Muž se zákazem řízení nechal auto na policejním parkovišti, hlídce pak lhal

Řidič zaparkoval na policejním parkovišti přímo pod značkou zákaz vjezdu.

Na mimořádně drzého řidiče narazili policisté v Karlových Varech. Nejen že řídil, přestože to měl soudem zakázané, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz