Školy nemají na platy učitelů. Krátí jim odměny a příplatky

  14:31aktualizováno  14:31
Mladí a začínající kantoři si od ledna polepšili o tisíce. Zato starší mají méně než před navýšením platů. Ředitelé museli podle nových tabulek učitelům přidat, školy ale na platy kantorů nemají peníze. Musejí tak snižovat osobní ohodnocení. Ministerstvo ale tvrdí, že školy mají peněz dostatek.
Starší učitelé letos berou méně než loni (ilustrační snímek).

Starší učitelé letos berou méně než loni (ilustrační snímek). | foto: Koláž - iDNES.cz

Jeden příklad za všechny. Kvalifikovaná kantorka Hana učí na druhém stupni základky celý život a blíží se k důchodu. V lednu jí zvýšili základní plat o tři stovky. I s osobním příplatkem 1 600 korun měla 21 959 čistého. Jenže škola se teď dostala do finančních potíží, v dubnu Haně snížila osobní příplatek na 550 korun. A bere 20 909 čistého, což je o téměř osm set korun méně než vloni.

"Týká se to všech kantorů v naší škole. Ředitel řekl, že musel podle nových tabulek přidat všem, ale nedostává na to od státu dost peněz," diví se kantorka.

Mnozí ředitelé škol v kraji, které MF DNES oslovila, potíže přiznávají. "Osobní příplatky jsme museli snížit o 70 procent. Stát nám posílá peníze, které nestačí. Tak jsme museli krátit," řekl například Ivo Záleský ze 4. ZŠ v Sokolově.

Nekde ještě nekrátili, nedostanou ale odměny před Vánocemi

Průměrně o 30 procent krátí nenárokovou složku platu i 8. základní škola v Sokolově. "Zvýšily se tarify hlavně mladým učitelům, ale už nedorazilo tolik peněz, abychom mohli udržet osobní ohodnocení ve stejné výši," podotkl ředitel Vladimír Vlček. Průměrně dělil mezi podřízené 1 200 korun osobního měsíčně, teď je to o třetinu méně.

Na osobní příplatky zatím "nesahal" ředitel Základní školy v Ostrově Helmut Harzer. Jsou prý tak nízké, že by se za ně v normální firmě jako šéf styděl. "Dělali jsme si propočty a budeme muset k nějakému zásadnímu řešení sáhnout asi od září. Protože s penězi nevyjdeme," uvedl Harzer. Už teď ví, že narozdíl od loňska nebude moci kantorům dát žádnou odměnu ("příležitostná" složka platu, pozn. red.) před prázdninami a před Vánoci. "S odměnami těžko budou moci počítat."

Jedinou záchranu vidí Harzer pro některé ve fondech Evropské unie. Někteří učitelé si prý přilepší díky tomu, že pracují třeba na digitálních učebních materiálech. Přilepšení ale bude spíše jednorázové a nepotrvá déle než dva a půl roku.

Ministerstvo tvrdí, že školy mají peněz dost

Krajský úřad o situaci na základních školách ví. Přes krajský účet peníze ale od ministerstva školství pouze protékají. "Vláda v prosinci upravila tarifní tabulky pedagogických pracovníků. Navýšila platy, ale na toto navýšení poskytla pouze část finančních prostředků - dvě třetiny. Jednu třetinu musí ředitel získat snížením nenárokové složky platu," potvrdila mluvčí kraje Andrea Bocková.

Ministerstvo školství to odmítá. Podle mluvčího Patrika Kubase je nárůst platů pro vysokoškolsky vzdělané a plně kvalifikované pedagogy finančně zcela pokrytý. "Pokud v základní škole chybí peníze, může být příčinou jen pokles počtu žáků, zaměstnávání nekvalifikovaných učitelů nebo kombinace obou možností. V těchto případech by však měl ředitel situaci řešit rozhodně jinak než snižováním osobního ohodnocení starších a zkušenějších pedagogů," uvedl Kubas.

Mizérie se však často týká i kuchařek, školníků, uklízeček. "Zaměstnanci v jídelně šli o dva platové stupně dolů a osobní ohodnocení nemají už vůbec žádné. Uklízečky jsou o jeden platový stupeň níže," poznamenal ředitel 4. ZŠ v Sokolově Ivo Záleský.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Najdete na iDNES.cz