S lacinými nástroji z Číny bojovat nejde, ale máme strategii, říká houslař

  9:33
Kdyby před lety někdo Tomáši Skálovi řekl, že jej budou živit hudební nástroje, nevěřil by mu jako vyučený automechanik ani slovo. Jenže když se rodák z Mladé Boleslavi oženil s Martinou, která pochází z věhlasného rodu lubských houslařů, postavil ho její otec Emil Lupač před hotovou věc. Nabídl mu, že jej zasvětí do stavby smyčcových nástrojů a odkryje tajemství výroby mistrovských houslí.

Rodina lubských houslařů. Tomáš Skála mladší, mistr houslař Emil Lupač a mistr houslař Tomáš Skála starší (zleva). | foto: Karlovarská agentura rozvoje podnikání

A jak se ukázalo, vsadil na dobrého koně. Na přelomu tisíciletí absolvoval Tomáš Skála aprobační zkoušku v ateliéru Tomáše Pilaře v Hradci Králové. Stal se z něj mistr houslař.

Kdy jste se s houslařstvím setkal poprvé?
Po sňatku s mojí ženou Martinkou v roce 1990. Bylo mi dvacet let, když jsem se přiženil do rodiny věhlasného mistra houslaře Emila Lupače. Ten postavil přes čtyři stovky mistrovských hudebních nástrojů, je členem Kruhu umělců houslařů a v roce 1985 byl jmenován expertem Národní sbírky hudebních nástrojů v Praze. Byl to on, kdo mi dal na výběr. Buď pokračovat v původním zaměstnání, nebo mne zasvětí do houslařského oboru.

Jaké byly začátky?
Těžké. Musel jsem se dálkově vyučit na lubské houslařské škole. K tomu jsem chodil pracovat do tehdejší Cremony. Tady jsem prošel několika provozy. Zkusil jsem si i práci v úkole, kdy jsem například za jeden měsíc musel vyrobit 12 tisíc kusů kytarových kobylek. Také mám za sebou dvouletou zkušenost v soukromé firmě na výrobu houslí. Ta nedopadla dobře, majitelé nás obírali o peníze. Vlastní nástroje tvořím od roku 1997, kdy jsem si založil živnost.

Jaké to je podnikat v houslařském oboru?
Není to jednoduché. Houslařské řemeslo je, jak se říká, běh na dlouhou trať. Ve dvaceti letech se ten obor naučíte, dalších deset uběhne, než ho dovedete k dokonalosti. Ale teprve když jsem složil aprobační zkoušku v ateliéru Pilařů, získal jsem oficiální titul mistra houslaře. Takových je v České republice jen asi pětadvacet. A když už můžete říci, že vytvořit housle nebo jiný nástroj umíte, musí se o vás taky lidé dozvědět. To trvá dost dlouho. Než přijde zasloužené období, kdy někdo v odborných kruzích vysloví jméno a každý hned ví, o koho se jedná, má už houslař pleš, případně vousy a šediny, což je můj případ.

Když člověk vejde k vám do ateliéru, překvapí jej zvláštní vůně…
Někdy mě ťukne do nosu vůně klihu. Kostní kožní klih se používá k lepení jednotlivých částí nástroje dohromady. Jindy vnímám vůni lihových laků, kterými se povrchová úprava nástroje dokončuje, a když pracuji s javorovým nebo smrkovým dřevem, line se dílnou další nádherná vůně, vůně dřeva.

Tím, že jste se dal na houslařinu, stal se z vás pokračovatel rodové tradice. Jak je dlouhá?
V roce 1901 se narodil první houslař v rodině, Josef Sandner. Jeho nejmladší dceru si vzal Emil Lupač, houslař. Ten měl tři dcery, já si vybral tu nejmladší. Spolu máme dvě děti, dceru Michaelu a syna Tomáše, který se vyučil rovněž houslařem. Uplynuly roky, syn se vrátil do Lubů, pořídil si zde dům a najednou tu máme další generaci.

Aby se to nepletlo, můj vnuk se jmenuje Tomáš Skála a také se bude muset vyučit houslařem. Už teď, a to je mu rok, mi v ateliéru sedí na klíně a brousí dřevo na housličky… Takže ať se vyučí a pak ať si dělá, co chce. Ale doufám, že bude pokračovatelem firmy na výrobu krásných houslí, že bude pokračovat v rodinné tradici. Protože jeho prapraděda byl houslař, praděda je mistr houslař, děda je mistr houslař, táta je houslař. Tak snad i on bude pokračovat a dál propagovat toto krásné řemeslo.

Nástroje, které vyrábíte, jsou ze dřeva. Je těžké vybrat materiál tak, aby „zpíval“?
Teď už se nechodí do lesa, neklepe se na stromy tak jako dřív, když se vybíral materiál, aby dobře rezonoval. Dnes už se prodejem takového dřeva zabývají specializované firmy. Já vždy kus, který se mi líbí, vezmu do ruky, pohladím, s deskou zakmitám a sleduji, jak se rozvlní. Zkusím s ní „zašustit“ a poslouchám, jak se ozývá v prstech, a pak v určitých bodech na dřevo poťukám prstem a poslouchám, jak se ozývá. Nejlepší je, když slyším krásný dlouhý tón. Musím vybrat spodní a horní desku, luby i krk tak, aby byly pokud možno z jednoho kusu nebo alespoň z hodně podobného. Vybrat správné dřevo je možná až polovina úspěchu při stavbě špičkového nástroje.

Doma v ateliéru se pak rozhodnu, jak dřevo opracuji, protože na pile do něj nemohu dlabat nebo řezat. Takže jak je houževnaté, měkké či pevné, to zjišťuji teprve při dlabání a hoblování. Když je tvrdé, mohou být desky slabší. Když je dřevo měkké a rychleji narostlé, musí tam být toho materiálu víc.

Proč jste se rozhodl podnikat?
Já jsem podnikal už dávno, ale když se mi po sedmi letech vrátil syn zpět do Lubů, rozhodli jsme se a letos jsme společně založili firmu Violin Schönbach. Hodně jsme o tom se synem mluvili a shodli jsme se, že bychom chtěli vyrábět pěkné a kvalitní české housle. Právě housle budou zřejmě do budoucna naší hlavní pracovní náplní.

Hraje na tento nástroj někdo v rodině?
Na takové to přehrání lidi mám. Můj pantáta Emil Lupač hraje, moje žena Martinka také a velmi dobře. Deset let hrála na housle i dcera Michaela. Když ale potřebuji vyzkoušet, co nástroj opravdu umí, kam až může jít, přijede do Lubů frajer, který hru ovládá mistrně. Nástroj pak seřídím přímo na ruku interpreta.

Housle tedy vyrobíte a pošlete je do světa. Tím to končí?
Kdepak, naše firma nabízí i servis. Na mistrovské housle dávám prakticky doživotní záruku. Protože si za naší prací stojíme, i na další nástroje poskytujeme záruku, a to celá dvě desetiletí. Za každý smyčcový hudební nástroj přejímám velkou zodpovědnost. Chci, aby vydržel, dobře hrál a dělal radost druhým.

Jak chcete bojovat s invazí laciných nástrojů z Číny?
S Čínou bojovat nejde… Ale máme strategii. Chceme, aby lidé zjistili, že levný dovoz z Číny není o kvalitě. Aby se české nástroje, vyrobené českýma rukama, udržely a prosadily. Rozhodli jsme se, že nebudeme dělat mistrovské nástroje. Lidí, kteří hrají tak, aby si takový nástroj mohli koupit, těch moc není. Chceme probudit český patriotismus, aby i děti, které se hrát teprve učí, dostaly kvalitní nástroj, který vydrží a bude dobře znít. Vždyť v Lubech, nebo dříve v Schönbachu, se vyrábí nástroje už skoro šest století. To je velmi dlouhá tradice. Díky tomu zná naše nástroje celý svět, a to zavazuje.

Co moderní trendy, prosazují se i u vás?
Inovace ve výrobě hudebních nástrojů? Kdepak, té moc není. Už tři až čtyři století kopírujeme dokonalé nástroje vyrobené italskými mistry, jako byl Antonio Stradivari. Je to jeden z mála oborů, kde se novinky neujaly a experimenty nefungují. Spíše jde o to, jak ulevit pracovníkům ve výrobě a ulehčit ruční práci.

Co zaměstnanci, máte nějaké?
Ve firmě Violin Schönbach určitě budou, alespoň několik. Chceme buď stavět na mistrech důchodového věku, kteří něco umějí, nebo zkusíme nějaké vychovat spoluprací s Houslařskou školou v Chebu. Firma je postavená na rodinné tradici, a tak to chceme zachovat.

Jak trávíte volný čas?
S manželkou se věnujeme stolnímu tenisu, trénujeme děti v TJ Luby, jezdíme s nimi po celém kraji i po republice. Jsem zároveň předsedou Karlovarského krajského svazu stolního tenisu, a když k tomu přidám velkou rodinu, tak toho volného času moc není.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?
Podnikání je krásná věc, je třeba si to ale dobře rozmyslet. V našem oboru to opravdu není lehké. Vytvořit kvalitní zázemí a houslařskou dílnu stojí velké úsilí. Ale ta svoboda, kdy jste svým pánem… Je třeba jen dodržovat termíny, kdy mají být nástroje hotové. Zároveň nám ale také nikdo nic nedá. Nejde čekat s nataženou rukou. Vše si musíme zařídit sami.

Nejčtenější

Vesnice se vzpamatovává z vraždy novomanželky, mluvilo se o jejím těhotenství

Vražda dvaačtyřicetileté ženy je v posledních hodinách tématem číslo jedna v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku. Místní se shodnou na jednom: „Ten pár jsme prakticky neznali.“ Proslýchalo se, že...

Smrt krátce po svatbě. Manžela zavražděné ženy kriminalisté obvinili z vraždy

Druhý letošní případ vraždy řeší kriminalisté na Karlovarsku. Stala se v Horním Žďáru u Ostrova v pondělí po druhé hodině ráno a obětí je dvaačtyřicetiletá žena. O čtyři roky staršího podezřelého,...

Podmínka za podpálení Penny marketu platí, mladík musí uhradit milionovou škodu

Za nechtěné zapálení obchodu Penny Market v Chodově na Sokolovsku fakticky potvrdil Krajský soud v Plzni dvacetiletému Máriu Baigerovi podmíněný trest 30 měsíců s odkladem na 36 měsíců a povinnost...

Zavražděná novomanželka nebyla těhotná, odhalila pitva

Dvaačtyřicetiletá žena zavražděná v noci na pondělí v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku nebyla těhotná. Na základě výsledků nařízené soudní pitvy to v úterý potvrdila policejní mluvčí Kateřina...

Po dálnici se řítil více než dvoustovkou, do cíle se s řidičákem nedostal

O více než 70 kilometrů v hodině překročil na dálnici D6 mezi Karlovými Vary a Chebem maximální povolenou rychlost řidič mercedesu. Radar v policejním voze, který kvapem předjel, ukázal hodnotu 209...

Slavná mariánskolázeňská fontána po náročné rekonstrukci znovu zazpívá

V Mariánských Lázních vrcholí opravy Zpívající fontány. Zahájení zkušebního provozu je naplánované na poslední dubnový den, kdy se po náročné, téměř deset měsíců trvající rekonstrukci fontána poprvé...

21. dubna 2025  10:17

Skončí v Líšni kouč Valachovič? Ředitel klubu to naznačil už během derby

U druholigových fotbalistů Líšně se schyluje k trenérské výměně. Během sobotního derby se Zbrojovkou ji už během poločasového rozhovoru pro Českou televizi signalizoval výkonný ředitel klubu Petr...

20. dubna 2025  13:26

Zpěvačka Bára Zemanová: V SuperStar bylo hodně emocí, trémy a strachu

Talentovaná zpěvačka Bára Zemanová z Plzeňska na sebe poprvé úspěšně upozornila před lety v soutěži Česko hledá SuperStar. Nezařadila se však mezi některé další účastníky, jejichž jména rychle...

20. dubna 2025  10:43

Slávistky zdolaly Kynžvart až na sedmičky. Do finále interligy má blíž i Most

Házenkářky Slavie a Mostu vstoupily vítězně do semifinále českého play off interligy. Obhájce titulu Most doma porazil Písek 41:36, slávistky uspěly proti Kynžvartu až po sedmimetrových hodech.

19. dubna 2025  20:30

Krušnohorští záchranáři mají za sebou pernou zimu, teď přezbrojují na léto

U více než 750 případů zasahovali v končící zimní sezoně záchranáři Horské služby Krušné hory. Ačkoliv nejde o rekordní číslo, v porovnání s minulými lety evidují značný nárůst počtu zásahů. Loni...

19. dubna 2025  9:20

Před 80 lety padaly bomby na Plzeň, osvětlovací rakety proměnily noc v den

Před 80 lety zažila Plzeň dosud nejmohutnější nálet, jaký obyvatelé zakusili od začátku druhé světové války. V noci na 17. dubna 1945 dopadaly bomby z více než dvou stovek bombardérů na seřaďovací a...

19. dubna 2025  8:57

Před 80 lety vstoupila při osvobozování americká vojska u Aše poprvé na české území

Před osmdesáti lety, 18. dubna 1945, vstoupili američtí vojáci poprvé na území bývalého Československa. Do ašského výběžku, který byl na konci druhé světové války součástí Říšské župy Sudety,...

18. dubna 2025  10:40

Tradice přežila odsun i totalitu. V Šabině vyrazili kluci s rachtačkami

Každoročně vyrážejí kluci ze Šabiny na Sokolovsku na obchůzku mezi domy a lomozí přitom dřevěnými rachtačkami. Nahrazují tak zvony, které podle pověsti odletěly do Říma. S unikátními rachtačkami, jak...

17. dubna 2025  16:23

Pod sesunutý svah ve Slovenské ulici se doprava vrátí nejdříve v květnu

Na začátku května se pravděpodobně do neprůjezdné Slovenské ulice v Karlových Varech vrátí doprava. Zatím ale pouze kyvadlově. Město provizorně zabezpečí svah, který se sesunul letos 17. března....

17. dubna 2025  16:11

Most nemá vlastníka a chátrá. Sokolov kvůli němu podal žalobu na stát

Vedení Sokolova podalo žalobu na Českou republiku kvůli určení vlastnictví historického betonového mostu. Most přes řeku Svatavu z roku 1920, který využívají pouze pěší a cyklisté, nemá podle...

17. dubna 2025  12:55

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Oktagon spojil síly s raperem Calinem, na turnaje míří i jeho ledový čaj

K MMA má blízko, trénoval třeba s Attilou Véghem. A pak se pustil do podnikání - rozjel ledové čaje v malých krabičkách s názvem Popstar Tea. Především je ale Calin Panfili hudebníkem. Jedním z...

17. dubna 2025  9:22

Po dálnici se řítil více než dvoustovkou, do cíle se s řidičákem nedostal

O více než 70 kilometrů v hodině překročil na dálnici D6 mezi Karlovými Vary a Chebem maximální povolenou rychlost řidič mercedesu. Radar v policejním voze, který kvapem předjel, ukázal hodnotu 209...

16. dubna 2025  15:55