Nevidomí a slabozrací vystavují svá díla v Oranžerii Václava Havla v Ostrově. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Hmatem k poznání. Zrakově postižení vystavují svá umělecká díla

  • 0
Unikátní výstava je ode dneška k vidění v Oranžerii Václava Havla v areálu knihovny v Ostrově na Karlovarsku. Svá umělecká díla zde totiž představují klienti krajského TyfloCentra, tedy lidé nevidomí či zrakově těžce postižení.

„Výstava nese titul Haptikou k poznání,“ představuje akci kurátorka výstavy Věra Rotheová.

Na vystavovaných pracích se podíleli klienti středisek TyfloCentra v Chebu, Sokolově, Karlových Varech a Ostrově. Právě ostrovské středisko je organizátorem přehlídky. Nevidomí a slabozrací výstavou dokazují, že se umění dá dělat i s postižením. 

A prakticky z čehokoliv. Řada vystavovaných děl totiž vznikla doslova z odpadu. A tak například v pestrobarevné mandale najdou všímaví návštěvníci výstavy zbytky igelitových pytlíků, kubistické tváře vznikly z nastříhaného kartonu a závěsné ozdoby vyráběli zrakově postižení ze srolovaného novinového papíru. „To bychom mohli nazvat jako první příběh výstavy,“ konstatuje její kurátorka.

Druhý příběh má inspirační podtext. Návštěvníci si díky němu mohou hledat inspiraci pro svou vlastní tvorbu. Ať už bude s využitím přírodních materiálů, nebo už zmiňovaných odpadů. A třetí příběh je relaxační.

„Návštěvníky zavádí do krajiny relaxačních a uměleckých výtvarných prací lidí se zrakovým handicapem,“ vysvětluje Věra Rotheová.

Fotogalerie

Jako příklad předvádí obrazy domalovávané barevnými křídami. „Někteří autoři dokázali vzor domalovat prakticky nerozeznatelně od originálu, jiní využili pouze barevných motivů. Ale i tyto obrazy mají svou krásu a poetiku,“ přibližuje některé z vystavených kousků kurátorka. 

Na vernisáži vystoupily nevidomé umělkyně, sestry Bukóciovy z Lokte, o hudební doprovod se postaral mistr houslař a lídr formace JFK František Kůs.

Výstava Haptikou k poznání vznikla za podpory města Ostrov i Karlovarského kraje. Organizátoři ovšem získali prostředky i z projektu „Vy rozhodujete, my pomáháme“ Nadačního fondu Tesco.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.