Marcela Brabačová (na snímku je s Güntherem Jubou) získala vysoké ocenění od...

Marcela Brabačová (na snímku je s Güntherem Jubou) získala vysoké ocenění od města Waldsassen. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Němci vyznamenali pracovnici chebské radnice, cena poprvé překročila hranice

  • 2
Německé město Waldsassen slavnostně ocenilo významné osobnosti. Až dosud k vyznamenaným patřili výhradně tamní obyvatelé, letos poprvé stříbrný odznak putoval do jiného města a dokonce i do jiného státu. Z Waldsassenu jej přivezla do Chebu vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu chebské radnice Marcela Brabačová.

Marcela Brabačová zároveň pracuje na postu předsedkyně správní rady Nadačního fondu Historický Cheb.

Starosta Waldsassenu Bernd Sommer Brabačové poděkoval a vysoce vyzdvihl její práci. „Vždy na nás působila její vstřícnost, kompetentnost a neúnavná ochota pomáhat, která pro ni byla samozřejmostí. Když propagovala Cheb, vždy upozorňovala na památky sousedního klášterního města Waldsassen,“ řekl waldsassenský starosta.

Nezapomenutelný je podle něj Brabačové projekt 950 tváří a osudů z Chebu, v němž byli o vzpomínky požádáni i bývalí němečtí občané města.

„Vydáním dvojjazyčné knihy Cheb -Waldsassen v roce 2020 podpořila dobré sousedské vztahy. Evropské centrum historických krovů a tesařství, vznikající v Chebu za spolupráce německých tesařských spolků, je dalším z projektů, na kterých má významný podíl. Od mého nástupu do funkce jsem zažil pět změn na postu starosty v našem sousedním městě, ale paní Marcela Brabačová je po celá ta léta mým spolehlivým partnerem,“ doplnil Sommer.

Stříbrný čestný odznak město udělilo také Güntheru Jubovi. Starosta Sommer konstatoval, že Günther Juba si ocenění zasloužil už dávno.

„Město Cheb nás ale předstihlo, když jmenovalo Günthera Jubu Osobností roku v oblasti přeshraniční spolupráce a rozvoje českoněmeckých vztahů. Pane Jubo a paní Brabačová, jste společně dva nejdůležitější stavitelé mostů mezi našimi sousedními městy. Moc vám děkuji a prosím, pokračujte v dobré práci!“ dodal.

Z „okraje světa“ do středu Evropy

Pedagog Günther Juba, bývalý dlouholetý ředitel školy ve Waldsassenu, viděl pád železné opony nejen jako osvobození, ale také jako velkou příležitost pro Cheb a Waldsassen, aby se tato dvě města posunula z „okraje světa“ do středu Evropy.

Z prvních setkání s občany Chebu brzy vznikla přátelství a společná touha po dobrých sousedských vztazích. Již od roku 1995 uzavřela jeho škola partnerství se školou ve Františkových Lázních. Založil rovněž česko-německý kulatý stůl „Ahoj sousedé! – Hallo Nachbar!“

Chebští jej ocenili začátkem tohoto roku. Vyzdvihli, že se při osobních setkáních snažil odbourávat vzájemné předsudky. Rovněž připomněli, že začal pravidelně informovat čtenáře novin Der neue Tag o dění v Chebu, seznamoval je s památkami města a prezentoval jim významné historické události.

Právě jeho prostřednictvím Cheb navázal spolupráci s německým cechem tesařů, zejména s Josefem Hauerem, který daroval městu Cheb kolekci svých modelů historických objektů a krovů.