Pomoc lidem nemocným s rakovinou se kraji prodraží o desítky milionů

  12:18aktualizováno  12:18
Zhruba osmdesát milionů korun mohl ušetřit Karlovarský kraj při nákupu přístroje pro ozařování nádorů. Jenže neušetří. Drahý zářič, bez jehož obměny se onkologické oddělení v Chebu neobejde, chtěla Karlovarská krajská nemocnice pořídit z evropské dotace. Kvůli dluhům však na ni nedosáhne.

Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské nemocnici dosluhuje. Nový vyjde na 100 milionů korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přístroj bude muset zaplatit kraj jako její zřizovatel čistě ze svého rozpočtu. Do potíží, které teď vyvrcholily, spadl se svou nemocnicí nevědomky už letos na jaře.

V březnu nemocnice vypsala výběrové řízení na dodavatele lineárního urychlovače. Jenže v srpnu se ukázalo, že kvůli loňskému prodělku 131 milionů korun se dostala v hodnocení svého finančního zdraví až do nejnižší kategorie F a o dotace vlastně usilovat nemůže. Žádost o peníze z Unie tedy za nemocnici podal v září Karlovarský kraj.

Tahle varianta se ale ukázala jako velmi riskantní a vedení kraje žádost o dotaci z programu ROP Severozápad v podstatě vzdalo. To proto, že organizátorem soutěže na dodavatele přístroje a žadatelem o dotaci na tentýž aparát nemohou být dvě různé instituce.

Kraj nechce riskovat

Po zkušenostech s auditory Ministerstva financí se hejtman Josef Novotný obává, že by kraj nakonec musel dotaci i s úroky vracet. „Na doporučení našeho právního odboru jsme nechtěli riskovat, že budeme platit vysokou pokutu a penále. Takže kraj bere závazek pořídit přístroj pro onkologii na sebe. Lineární urychlovač zaplatí ze svého, pokud to schválí zastupitelstvo,“ řekl Novotný.

A to přesto, že právníci z dotačního úřadu ROP Severozápad tvrdí, že změnit zadavatele výběrového řízení v průběhu soutěže možné je. „Hejtman se rozhodl správně. Musí věřit víc právnímu oddělení kraje,“ uvedl předseda regionální rady ROP Petr Navrátil.

Opoziční krajský zastupitel a člen zdravotního výboru Jan Svoboda z Chebu míní, že je jedno, odkud peníze na lineární urychlovač přijdou. Důležitý je samotný aparát. „Otázka zní, jestli bych našel odvahu a postupoval jinak než hejtman. Při tak vysoké investici by penále mohlo být hodně krvavé,“ poznamenal Svoboda.

Předejít potížím bylo těžké

Podle Novotného se této situaci dalo předejít jen velmi obtížně. Nemocnice se špatnou zprávu o svém finančním zdraví dozvěděla až v srpnu a to už bylo výběrové řízení v běhu. Navíc bez výběru konkrétního přístroje nelze zahájit práce na budování bunkru, ve kterém bude zářič v chebské nemocnici umístěn. Proto krajská vláda soutěž na dodavatele nezrušila a v úterý ji vyhodnotila.

Vítězem se stala firma Transkontakt Medical s nabídkovou cenou 80,9 milionu korun. Lineární urychlovač má dodat do 22 měsíců od podpisu smlouvy. „Po montáži a zkušebním provozu by měl přístroj sloužit od 1. ledna 2016,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák.

Starý zářič v chebské nemocnici dosluhuje a hrozilo, že by Všeobecná zdravotní pojišťovna po roce 2015 přestala léčbu nádorových onemocnění v Chebu hradit. Karlovarský kraj je přitom na druhém místě ve výskytu rakoviny v zemi. První místo mu patří ve výskytu nádorů žaludku, konečníku a plic. Ročně tu onemocní zhruba 2 500 obyvatel, asi 870 jich na zhoubný tumor umírá.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Chomutov v play out opět padl, zaváhaly však i Vary v Pardubicích

Chomutovský Radek Duda (vlevo) překonává brankáře Jaroslava Januse z Litvínova.

Hokejisté Chomutova se v play out nadále trápí. Po úvodní prohře v Karlových Varech nestačili ani ve 2. kole doma na...

Další z rubriky

Artové kino v Chebu láká filmové fajnšmekry, píší si i o rezervace

Ladislav Tkaczyszyn obnovil provoz kina ART v Chebu.

Nedostatek kvalitní artové produkce, ale také absence hodnotných filmů českých i světových tvůrců. To byl hlavní důvod,...

Život s dialýzou. V Karlovarském kraji přibývá lidí s onemocněním ledvin

Mariánskolázeňské dialyzační středisko Fresenius NephroCare. Pacientka Gabriela...

Na začátku byly časté záněty močových cest a opakované angíny. Na konci umělá ledvina. To je stručný příběh jedné z...

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Záchvaty smíchu na koze: Hlášky, kterými nás zaskočil gynekolog
Záchvaty smíchu na koze: Hlášky, kterými nás zaskočil gynekolog

Odcházely jste z ordinace někdy rudé studem nebo smíchy? Pak jste tutově šly z gyndy! Možná že kvůli svému neotřelému povolání získali specifický humor a nadhled... možná jsme jen přecitlivělé, protože vtipné hlášky se na „koze“ vydýchávají hůř než třeba u ortopeda.

Najdete na iDNES.cz