Pomoc lidem nemocným s rakovinou se kraji prodraží o desítky milionů

  12:18aktualizováno  12:18
Zhruba osmdesát milionů korun mohl ušetřit Karlovarský kraj při nákupu přístroje pro ozařování nádorů. Jenže neušetří. Drahý zářič, bez jehož obměny se onkologické oddělení v Chebu neobejde, chtěla Karlovarská krajská nemocnice pořídit z evropské dotace. Kvůli dluhům však na ni nedosáhne.

Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské nemocnici dosluhuje. Nový vyjde na 100 milionů korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přístroj bude muset zaplatit kraj jako její zřizovatel čistě ze svého rozpočtu. Do potíží, které teď vyvrcholily, spadl se svou nemocnicí nevědomky už letos na jaře.

V březnu nemocnice vypsala výběrové řízení na dodavatele lineárního urychlovače. Jenže v srpnu se ukázalo, že kvůli loňskému prodělku 131 milionů korun se dostala v hodnocení svého finančního zdraví až do nejnižší kategorie F a o dotace vlastně usilovat nemůže. Žádost o peníze z Unie tedy za nemocnici podal v září Karlovarský kraj.

Tahle varianta se ale ukázala jako velmi riskantní a vedení kraje žádost o dotaci z programu ROP Severozápad v podstatě vzdalo. To proto, že organizátorem soutěže na dodavatele přístroje a žadatelem o dotaci na tentýž aparát nemohou být dvě různé instituce.

Kraj nechce riskovat

Po zkušenostech s auditory Ministerstva financí se hejtman Josef Novotný obává, že by kraj nakonec musel dotaci i s úroky vracet. „Na doporučení našeho právního odboru jsme nechtěli riskovat, že budeme platit vysokou pokutu a penále. Takže kraj bere závazek pořídit přístroj pro onkologii na sebe. Lineární urychlovač zaplatí ze svého, pokud to schválí zastupitelstvo,“ řekl Novotný.

A to přesto, že právníci z dotačního úřadu ROP Severozápad tvrdí, že změnit zadavatele výběrového řízení v průběhu soutěže možné je. „Hejtman se rozhodl správně. Musí věřit víc právnímu oddělení kraje,“ uvedl předseda regionální rady ROP Petr Navrátil.

Opoziční krajský zastupitel a člen zdravotního výboru Jan Svoboda z Chebu míní, že je jedno, odkud peníze na lineární urychlovač přijdou. Důležitý je samotný aparát. „Otázka zní, jestli bych našel odvahu a postupoval jinak než hejtman. Při tak vysoké investici by penále mohlo být hodně krvavé,“ poznamenal Svoboda.

Předejít potížím bylo těžké

Podle Novotného se této situaci dalo předejít jen velmi obtížně. Nemocnice se špatnou zprávu o svém finančním zdraví dozvěděla až v srpnu a to už bylo výběrové řízení v běhu. Navíc bez výběru konkrétního přístroje nelze zahájit práce na budování bunkru, ve kterém bude zářič v chebské nemocnici umístěn. Proto krajská vláda soutěž na dodavatele nezrušila a v úterý ji vyhodnotila.

Vítězem se stala firma Transkontakt Medical s nabídkovou cenou 80,9 milionu korun. Lineární urychlovač má dodat do 22 měsíců od podpisu smlouvy. „Po montáži a zkušebním provozu by měl přístroj sloužit od 1. ledna 2016,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák.

Starý zářič v chebské nemocnici dosluhuje a hrozilo, že by Všeobecná zdravotní pojišťovna po roce 2015 přestala léčbu nádorových onemocnění v Chebu hradit. Karlovarský kraj je přitom na druhém místě ve výskytu rakoviny v zemi. První místo mu patří ve výskytu nádorů žaludku, konečníku a plic. Ročně tu onemocní zhruba 2 500 obyvatel, asi 870 jich na zhoubný tumor umírá.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

Další z rubriky

Aš přestaví chátrající domy na byty, nabídne je lékařům i seniorům

Ilustrační snímek

Ašská radnice plánuje řešit bytovou krizi ve městě. Nebude však stavět nové byty. Zastupitelé se rozhodli, že k bydlení...

Ostrov chystá unikátní památník, v hlavní roli bude budovatelské sousoší

Výstavba, typická pro architekturu padesátých let, dává tvář Ostrovu na...

Unikátní památník obětem komunistických pracovních lágrů chystají vybudovat v Ostrově. I když půjde o solitér na...

Zápis do UNESCO je jen začátek, říká znalec krušnohorských památek

Michal Urban z o.p.s. Montanregion Krušné hory - Erzgebirge.

Roky práce mají za sebou lidé, kteří přivedli krušnohorské hornické památky do UNESCO. O jejich zápisu rozhodl před...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz