O kraslickou textilku Sametex mají zájem Italové. Zaplatí její dluhy

  18:31aktualizováno  18:31
Se smělým plánem přichází do Kraslic italská firma Marzotto. Chce převzít skomírající a ohroženou textilku Sametex a mimo jiné zaplatit všechny její dluhy. Ty přesahují 200 milionů korun. Italové by zároveň do roku 2015 chtěli zvýšit počet zaměstnanců na 191. To je téměř dvakrát více než nyní.

(ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sametex Kraslice skončil letos v únoru v úpadku. Do něj ho zavedla sama mateřská firma Redaelli Velutti. Firmu vyrábějící oděvní samety, potahové látky a plyše chtějí teď zachránit jiní Italové, skupina Marzotto.

Šance pro nezaměstnané

Jaroslav Januš z Úřadu práce v Sokolově si je téměř jistý, že pokud firma bude chtít přijmout necelou stovku pracovníků, uspěje.

Hlavně proto, že Kraslicko patří k oblastem s vyšší nezaměstnaností a také s tradicí výroby textilu. "Myslím, že v okolí najde Sametex dostatek kvalifikovaných lidí. Je to pro mikroregion dobrá zpráva," řekl Januš.

Ta před pár dny předložila insolvenčnímu správci ambiciozní plán na reorganizaci Sametexu. Pokud dají věřitelé a soud souhlas, převezme Marzotto předlužený Sametex a vyřeší problém tím, že navýší jeho základní jmění o 193 milionů korun.

Ke svým pohledávkám se tak dostanou ve stoprocentní výši všichni, jimž firma dluží. Hlavně Redaelli Velutti (175 milionů), banky, ale i řada místních firem. Včetně třeba Kraslické městské společnosti, která čeká na 1,5 milionu korun.

Marzotto zároveň nabízí, že půjčí Sametexu milion eur na provoz. Ve zveřejněném plánu do roku 2016 předpokládá zvýšení obratu Sametexu na skoro trojnásobek.

"To bude podpořeno i růstem počtu personálu ve výrobní i obchodní oblasti, pořízením nových strojů a obnovou stávajících," uvedl jednatel Sametexu Thomas Andreae.

Sametex může vstupem do skupiny firem Marzotto vydělat a stát se jejím předním dodavatelem sametu. Ani teď nemá textilka potíže s nedostatkem zakázek. Spíš jí chybí provozní kapitál.

Jiný vážný zájemce o Sametex se zatím neobjevil

Italové chtějí, aby Sametex podstatně zvýšil produkci pro kvalitní dámské i pánské oděvy s použitím luxusních vláken, jako je kašmír, hedvábí, len.

Dále uvažují o vstupu do odvětví domácího designu a textilu. Sametex bude potřebovat a dostane nové stavy, barvicí stroje.

"Marzotto je jediný vážný zájemce o Sametex. Má o něj enormní zájem. Podobných reorganizací zatím není v Česku mnoho," komentovala "námluvy" se strategickým partnerem Petra Stupková z advokátní kanceláře Žižlavský a partneři. Kancelář je insolvenčním správcem kraslické firmy.

Jednání a rozhodování o příchodu Marzotta se celé léto vleklo, chyběl znalecký posudek k ceně majetku Sametexu. Odborný odhad před pár dny vznikl. Podle něho je tržní hodnota textilky 5,2 milionu korun (majetek po odečtení závazků).

K projednání dokumentu se někdy v říjnu sejdou věřitelé. Kvůli tomu, že Sametex měl řadu zahraničních věřitelů, ještě nedoběhla lhůta pro přihlašování jejich pohledávek. Přezkum těchto dluhů je naplánován na 10. října.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

Jan Matějů, geolog, botanik a zoolog karlovarského muzea, s novou knihou Ryby a...

I v místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz