V práci ho málem zabilo prasklé lano. Teď vozíčkář bojuje s úřady

  18:12aktualizováno  18:12
Radek Janík z Aše na Chebsku skončil po vážném úrazu na vozíku. Protože se o sebe nezvládne sám postarat, požádal stát o příspěvek na péči. Na jeho výši se ale nedokáže s úředníky dohodnout a viní je z toho, že mu jejich posudek ublížil.

Kromě toho, že skončil na vozíčku, se musí Radek Janík trápit ještě s úřady. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Trápení Radka Janíka způsobilo prasklé lano, které na něj při práci spadlo z jeřábu. Ještě dnes se diví, že žije. Náraz mu těžce pochroumal záda. Následovala série operací. Přesto následkem úrazu postupně přestal chodit.

„Těsně po operacích to ještě šlo. Sice v bolestech, ale mohl jsem alespoň chodit. Můj zdravotní stav se však rychle zhoršoval. Levá noha úplně ochrnula. Pravou sice cítím, ale nemám v ní žádnou sílu. Nemohu se na ní postavit. Se vším mi musí pomáhat žena,“ popisuje své trable devětatřicetiletý Janík.

Má takové bolesti, že musí brát opiáty. Problém pro něj představuje i tak banální věc, jako je toaleta. „Když se potřebuji dostat ze schodů na záchod v přízemí, musím se šoupat po zadku, nebo použít kýbl,“ ztěžka ze sebe souká Janík.

Je na něm vidět, že vyprávět o svých problémech se stydí. „Navíc se mi vrátila epilepsie. Po dvanácti letech se záchvatem připomenula zrovna o naší svatební noci. Z novomanželky tak mohla být rovnou vdova,“ smutně se usmívá a přitom hladí ruku své ženy Jany. „Záchvaty mě trápí dodnes, ale díky lékům je zvládám. Často si ale prokousnu ret nebo jazyk.“

Sociální pracovnice je proti mě zaujatá, říká invalida

Poté, co před téměř třemi lety zjistil, že se už na nohy nepostaví a bez pomoci manželky se neobejde, požádal na Úřadu práce v Aši o příspěvek na péči. „Dostal jsem ten nejnižší, osm set korun měsíčně. To jsem ještě chodil o francouzských holích. Pak se ale můj stav opět zhoršil a já skončil na vozíku. Loni v létě jsem tedy požádal o zvýšení příspěvku,“ pokračuje Janík.

Jenže tentokrát mu už úředníci nevyhověli. A Radek Janík je přesvědčen, že na vině je posudek sociální pracovnice, která jej doma navštívila. „Do zprávy o sociálním šetření napsala, že se doma pohybuju o francouzských holích. Ale já neudělám krok, nevydržím stát ani minutu. Navíc žádné berle doma nemám,“ kroutí hlavou Janík. Je přesvědčen, že jej posudek poškodil.

Tvrdí, že chybou úřednice přišel o peníze, na které by jinak dosáhl. Poté, co se odvolal, ho opět nadzdvihlo rozhodnutí, které stanovisko ašských úředníků potvrdilo. „Aniž by se kdokoli přišel podívat, jak to se mnou vlastně je, dali na to razítko rovnou od stolu,“ rozčiluje se Janík.

Ten má od letošního ledna v ruce další lékařskou zprávu, která potvrzuje, že se mu opět přitížilo. Přesto prý o tento doklad úředníci až dosud zájem neměli.

„Jsem v evidenci nezaměstnaných, a tak jsem hned na další schůzku vzala tu zprávu s sebou. Ale ani se na ni nepodívali,“ krčí rameny Jana Janíková. „Až teď, když jsem tam byla v létě, si udělali kopii.“

O tom, že o nové posouzení stupně závislosti může kdykoliv požádat sám klient, prý ji ani jejího manžela nikdo neinformoval. Oba se domnívají, že v jejich případě selhal úřední aparát. Nikdo jim prý nepomohl, nikdo neporadil.

Klient může podat stížnost, vzkázal úřad práce

Problémy už přerostly v osobní antipatii. Janíkovi se zařekli, že k sobě domů žádné úředníky z ašské pobočky úřadu práce nepustí. Tvrdí, že jsou proti nim zaujatí. „Rád u nás uvítám kontrolu odkudkoli, z Chebu, Karlových Varů nebo Prahy. Nemám co skrývat. Ale ašské úředníky tady nechci,“ vzkazuje Janík.

Oslovené úřednice ašské pobočky úřadu práce se o případu odmítly bavit. Úřad práce v Karlových Varech prostřednictvím své tiskové mluvčí Veroniky Dankanicsové pouze vzkázal, že na základě zákona o sociálních službách a s ohledem na ochranu osobních údajů klientů nemůže ke konkrétní osobě poskytnout žádné informace.

„V obecné rovině však můžeme sdělit, že v případě nesouhlasu s rozhodnutím ve věci poskytnutí příspěvku může klient využít opravných prostředků. V případě, že je klient nespokojený s jednáním úředníka, má možnost podat stížnost, a to písemně či ústně, nebo požádat o jeho vyloučení z případu,“ doplnila Dankanicsová.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Městští architekti chtějí manuál pro veřejná karlovarská prostranství

Petr Kropp, hlavní architekt Karlových Varů.

První rok existence má za sebou Kancelář architektury města Karlovy Vary. V jejím čele stojí architekt Petr Kropp,...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Najdete na iDNES.cz