Hasiči v Chebu ukázali nové garáže, plánovali je už od devadesátých let

  • 0
Nový objekt garáží pro výjezdovou techniku převzali v pátek profesionální hasiči v Chebu. Stavba vyrostla v areálu chebské stanice v ulici 17. listopadu na místě původních garáží, které už nevyhovovaly a bylo nutné je zbourat.

Práce trvaly dva roky, ujala se jich společnost Swietelsky. Celkové náklady na stavbu se vyšplhaly k 70 milionům korun.

„V rámci stavby vznikla nová stání pro hasičskou techniku, mycí linka, opravárenská dílna a rovněž místo pro osobní velitelská a užitková vozidla. Nové jsou také sklady pohonných hmot, maziv a olejů, sklady sorpčních prostředků a lezeckého vybavení, nechybí ani prostor pro nabíjení věcných prostředků či sociální zázemí,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Připomněl, že převzetím hotových garáží byla postupná rekonstrukce chebské stanice dokončena. Hasiči tak už mají k dispozici kompletní moderní zázemí pro zásahovou činnost i regeneraci, prostory pro odbornou přípravu a vzdělávání či údržbu prostředků a techniky.

Podle krajského ředitele hasičů Václava Klemáka je stavba v Chebu největší investicí posledních let.

„Výstavba garáží byla plánovaná už v devadesátých letech, ale stále se nám nedařilo sehnat na ni peníze. Původně jsme si mysleli, že uspějeme s žádostí o dotaci z programu IROP, ale bohužel jsme se umístili těsně pod čarou. Podařilo se ale získat finanční prostředky ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva vnitra a Generálního ředitelství HZS ČR, a tak jsme v roce 2020 mohli se stavbou začít,“ uvedl Václav Klemák.

Koncem roku 2020 došlo k přerozdělení nevyčerpaných prostředků z evropského programu IROP, takže se dostalo i na projekty, které v prvním kole rozdělování dotací se svými žádostmi neuspěly. Plných 85 procent nákladů na stavbu nových garáží tak kryje právě dotace z evropských fondů.

Rozsáhlou stavbu provázely problémy. V místě je totiž poměrně nestabilní podloží a zkomplikovalo se i samotné zakládání stavby. Při hloubení výkopů totiž stavbaři narazili na pozůstatky sklepů původní zástavby. Bylo proto nutné dokončit průzkum podloží a doplnit projekt. To stavbu o několik měsíců zdrželo.

Opravou prošly všechny stanice v kraji

Jak uvedl Martin Kasal, od roku 2001 bylo do stavebních prací v objektech profesionálních hasičů v kraji investováno bezmála 300 milionů korun. Dosud byla největší investicí stavba stanice v Mariánských Lázních či rekonstrukce objektu krajského ředitelství.

„Rekonstrukcemi postupně prošly všechny výjezdové stanice v kraji. Došlo k zateplení budov, modernizaci technologií a úpravám zázemí pro hasiče. Na financování se kromě státního rozpočtu podílela i města, kde jsou profesionální stanice dislokovány, a Karlovarský kraj. Celkem činil jejich příspěvek na tyto práce takřka 80 milionů korun,“ informoval Kasal.

Hasičská stanice v Chebu je jednou ze tří centrálních stanic v Karlovarském kraji. Zajišťuje požární ochranu nejen na území města, ale celého chebského regionu. V nepřetržitém směnném provozu tu slouží minimálně dvě výjezdová družstva.

„V uplynulém roce vyjížděli chebští profesionální hasiči k celkem 685 událostem, při kterých zachránili 239 osob. Od začátku letošního roku přidali k této statistice dalších 293 výjezdů,“ doplnil Martin Kasal.