Cenu vodného a stočného zvyšují všichni významní dodavatelé v regionu. (ilustrační snímek)

Cenu vodného a stočného zvyšují všichni významní dodavatelé v regionu. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Voda v příštím roce opět podraží, v Chebu si lidé připlatí i za dopravu

  • 2
Rok 2018 opět zasáhne hlouběji do peněženek obyvatel Karlovarského kraje. Tradičně podraží voda, v některý městech lidé zaplatí více za autobusy městské hromadné dopravy.

Dobrou zprávou však je, že jeden z největších dodavatelů elektřiny, společnost ČEZ, zachová i v roce 2018 ceny z roku letošního.

„Ceny elektřiny držíme na stávajících úrovních. I přes strmý růst cen na burzách jsme odhodlaní nezvyšovat ceny pro spotřebitele tak dlouho, dokud to jen bude možné,“ potvrdil za společnost její mluvčí Roman Gazdík.

 Podle jeho slov stouply za dva roky ceny elektřiny na burzách dvojnásobně. „Díky tomu, že ČEZ nakupuje elektřinu pro zákazníky s dostatečným předstihem, můžeme zachovat příznivou cenu delší dobu,“ dodal Gazdík.

Méně optimistická je ovšem prognóza vývoje cen za vodu. Vodné i stočné podraží všichni tři nejdůležitější dodavatelé v regionu. „Cenu navyšujeme o 2,6 procenta,“ řekl Steffen Zagermann, předseda představenstva společnosti Chevak, která se stará o dodávky vody na Chebsku.

Koneční spotřebitelé tak zaplatí za kubík vody 89,13 koruny včetně DPH. „Cena vodného byla dva roky stejná, nyní se zvyšuje o 1,73 koruny. Stočné pak podraží o 58 haléřů,“ upřesnil šéf vodárenské firmy.

Na Sokolovsku, kde se o dodávky vody stará společnost Sokolovská vodárenská, zaplatí lidé ze sedmadvaceti měst a obcí za kubík spotřebované a odkanalizované vody téměř 76 korun.

„Tato cena je ovšem bez patnáctiprocentní daně,“ upozornil Vladimír Urban, prokurista společnosti.

Ani po připočítání daně ovšem není částka konečná. Cena vodného a stočného je totiž v Sokolově dvousložková. „K těmto částkám bude účtovaná pevná složka z úplných vlastních nákladů, přičemž podíl jak u vodného, tak u stočného činí 11,5 procenta,“ doplnil Urban.

Dvousložkově účtuje vodu i karlovarský dodavatel Vodárny a kanalizace Karlovy Vary. „Za nejběžnější vodoměr zaplatí spotřebitelé 1 980,30 korun za rok,“ uvedl ředitel společnosti Antonín Jágl.

Samotné vodné a stočné je pak v Karlových Varech a všech obcích sdružených ve Vodohospodářském sdružení obcí západních Čech nejlevnější v regionu. I s daní za něj spotřebitelé zaplatí 69,35 koruny za kubík. To je o 3,17 koruny více, než v letošním roce.

Změny chystají i někteří dopravci

Novinky v cenících chystají i dopravci. Například společnost Autobusy Karlovy Vary (AKV) chystá zdražení v autobusech městské hromadné dopravy v Chebu, kterou provozuje.

„Dotkne se jízdenek placených bankovní či předplacenou kartou. Cena se zvýší z 12 na 14 korun,“ potvrdil ředitel přepravní firmy Zdeněk Suchan. Toto zvýšení už odsouhlasili chebští zastupitelé. Naopak v Sokolově, kde firma AKV rovněž provozuje městskou hromadnou dopravu, zastupitelé podobnému kroku zelenou nedali.

Firma musí zdražovat kvůli navyšování platů řidičů. „Podle dosavadních předpokladů neobdržíme od kraje dotaci v takové výši, aby nárůst mezd pokryla,“ vysvětlil tento nepopulární krok Suchan.

Tarify městské hromadné dopravy v Karlových Varech doznají pouze kosmetických změn. Dopravní podnik Karlovy Vary ruší dosavadní nepřestupní jízdenku za 18 korun a nahrazuje ji přestupní v ceně 20 korun.

„Na začátku roku ovšem spustíme aplikaci pro chytré mobilní telefony, pomocí které bude možné tento nový lístek koupit za cenu 15 korun,“ podotkl Lukáš Siřínek, ředitel dopravního podniku.