Západočeský umělec a produkční sympozia Tomáš Dolejš

Západočeský umělec a produkční sympozia Tomáš Dolejš | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pozvání na sochařské sympozium dostane sedm umělců ze všech koutů světa

  • 0
Téma zpřetrhaných vazeb mezi Čechy a Němci a jejich znovuoživení láká do Aše sochaře z celého světa. Pozvání na sympozium nazvané Kořeny jich dostane sedm.

Jsou z Evropy, Jižní Ameriky, Číny nebo Indie. Bezmála pět desítek umělců z nejrůznějších zemí světa se přihlásilo do výběru pro sympozium s názvem Kořeny, které se v září uskuteční v Aši. Na zadané téma předložili téměř sedmdesát návrhů. 

Komise složená z představitelů města, umělců, architektů i studentů nakonec vybrala sedm autorů, kteří přijedou do Aše a budou v rámci sympozia tvořit umělecká díla. Ta budou po dokončení rozmístěna ve veřejném prostoru.

Do Aše tak přijedou své představy symbolizující znovuoživení vazeb mezi Čechy a Němci ztvárnit sochaři ze Španělska, Íránu, Bulharska, Kosova a z České republiky.

„Zajímavé je, že vzdáleným kulturám z Asie nebo Ameriky nebylo jasné, co pro nás znamená slovo kořeny. Se zájemci jsem si ještě před přihlášením vyměnila mnoho e-mailů, než pochopili samotný význam zadání. Ale ptali se také na podrobnosti technického rázu,“ uvedla umělecká ředitelka sympozia, výtvarnice Jitka Kůsová, kterou potěšil veliký zájem o účast. 

„Mnoho návrhů bylo abstraktního výrazu. Figurativních témat došlo méně, ale zaslané návrhy ve většině případů splňovaly vysokou úroveň náležející k mezinárodní účasti,“ dodala sochařka, která má s podobnými událostmi zkušenosti. Do účasti vybraných výtvarníků však zasáhla i aktuální situace, kdy například umělec z Číny musel příjezd odříct kvůli epidemiologické situaci v jeho zemi, jež mu neumožní vycestovat.

O tom, že rozhodování nebylo jednoduché, svědčí tříhodinová debata členů výběrové komise, která se uskutečnila v Městském domě dětí a mládeže Sluníčko. 

„Diskuse byla opravdu konstruktivní a v dobrém slova smyslu živá. Řešili jsme jak možnosti samotné realizace, tak konečné umístění uměleckých děl v předem daných lokacích. Oceňuji přínosné postřehy jak umělecké ředitelky sympozia Jitky Kůsové, tak místní znalost architektů nebo starosty,“ řekl k průběhu výběru produkční akce Tomáš Dolejš s tím, že kritéria byla jasně dána a porota tak pracovala zejména vyřazovací metodou.

Autory představí na sociálních sítích

Pořadatelé nyní budou pokračovat v přípravách na sympozium. V blízké době představí vybrané autory a jejich návrhy na sociálních sítích. „Ladíme teď hlavně technickou stránku věci. V červnu pojedeme do Hořic vybrat pískovec, se kterým budou sochaři pracovat,“ upřesnil Tomáš Dolejš.

Ašského starostu Dalibora Blažka překvapilo, kolik návrhů a z jakých zemí se v Aši sešlo. Podle jeho slov je cílem akce obohatit a zkrášlit veřejný prostor ve městě, ale také nabídnout lidem nevšední zážitek v rámci oslav 150 let od získání městských práv. 

Radnice na konání sympozia uvolnila z rozpočtu milion korun. Prostředky půjdou především na pořízení materiálu a na ubytování umělců. Svá díla zejména z pískovce a oceli budou sochaři tvořit v parku v centru města během dvou týdnů. Poté budou sochy umístěny na předem vybrané pozice od radnice až po nádraží.

Sympozium se uskuteční od 3. do 17. září. Slavnostním vyvrcholením pak bude vernisáž u příležitosti státního svátku 28. října. Mezinárodní sochařské sympozium podpoří rovněž evropská dotace v programu Erasmus.