ANALÝZA: (Ne)splněné karlovarské předvolební sliby ČSSD v 15 bodech

  8:11aktualizováno  8:11
Sociální demokraté v kraji toho před volbami naslibovali mnoho. Ostatně stejně jako další strany. Co se jim však během funkčního období podařilo splnit a na co naopak zapomněli? MF DNES pro vás připravila přehledný seznam.

Na předvolebních mítincích ČSSD před krajskými volbami v roce 2008 (zde na sokolovském náměstí Budovatelů) tehdy ještě hejtmanský kandidát Josef Novotný voličům ochotně naslouchal a rozdával úsměvy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jako úspěšnou hodnotí ČSSD svou čtyřletou misi v karlovarské krajské vládě. Vady a nedostatky se ale najdou. MF DNES zmapovala, jak dopadly její předvolební sliby z roku 2008.

Hejtman Josef Novotný bude lídrem ČSSD i v krajských volbách 2012.

Hejtman Josef Novotný bude lídrem ČSSD i v krajských volbách 2012.

Zkrachoval hlavně její hlavní tehdejší tahák - proplácení zdravotnických poplatků. Na papíře zůstal nápad zavést stipendia pro studenty ze sociálně slabých rodin a stranou zájmu politiků zůstaly odlehlejší části regionu. Na druhou stranu levicová krajská vláda držela vyrovnaný rozpočet a investovala stovky milionů korun do škol a nemocnic.

"Chvíli nám trvalo, než se podařilo stabilizovat poměry v nemocnici. S novým vedením se potom situace uklidnila, do zdravotnictví jsme investovali téměř miliardu korun, aby nemocnice získaly lepší image a úroveň," ohlíží se hejtman Josef Novotný.

Nesplněné sliby:

1. Refundace zdravotnických poplatků v krajské nemocnici až do doby jejich úplného zrušení
Hlavní předvolební tahák sociálních demokratů. Dostali se k moci díky svému slibu, že za pacienty zaplatí regulační zdravotnické poplatky. Vydrželi vracet lidem 30, 60 a 90 korun jen necelé dva roky.

"Spočítal jsem, že bychom na to ročně potřebovali 20 až 30 milionů korun. To by neměl být takový problém," říkal Josef Novotný před minulými volbami. A zdůrazňoval, že věc je pro něho tak důležitá, že by vstoupil jen do koaliční krajské vlády, která se zaváže poplatky lidem nahradit.

Nakonec z krajského rozpočtu takhle za téměř dva roky utratila krajská vláda 27 milionů. Evropská komise rozhodla, že buď mají kraje hradit poplatky i pacientům v soukromých nemocnicích, nebo vůbec. Radní zjistili, že by to pro rozpočet byla zbytečně velká zátěž, a z akce vycouvali.

Splněné sliby

1. Zásadní investice do škol. Vznik center technického vzdělávání
Kraj dostavěl novou supermoderní sedmipatrovou budovu Integrované střední školy technické a ekonomické za 390 milionů korun. Poprvé sem studenti vkročili na začátku tohoto školního roku. A už vloni kraj dokončil Centrum technického vzdělávání za 400 milionů. Kritici poukazují na stinné stránky vytváření megaškol.

2. Zásadní investice do nemocnic
Dokončuje se stavba moderního pavilonu akutní medicíny v Karlových Varech za 750 milionů korun. Právě v těchto dnech se pro pacienty otevřel za 120 milionů zrekonstruovaný pavilon B v Nemocnici v Chebu. Krajská záchranka má nové sídlo za 75 milionů. Zároveň ale nemocnici řízené krajem trvalo dlouhé tři roky, než po sérii neúspěchů a podezření ze zmanipulování soutěže vybrala dodavatele 600 lůžek.

Krajská vláda pronajala sokolovskou nemocnici, jíž téměř hrozil zánik či přeměna v léčebnu dlouhodobě nemocných. Jenže s nájemcem se nyní - rok a půl po podpisu smlouvy - rozhádala. Politici chtějí smlouvu měnit a brání soukromému investorovi - Sokolovské uhelné, aby dala do nemocnice desítky milionů na stavbu parkovacího domu, rozšíření iktového centra.

3. Rozumná ekonomika
Krajská vláda držela vyrovnaný rozpočet, půjčovala si jen na předfinancování projektů s vidinou, že je podpoří Evropská unie. "Nepůjčovali jsme si na provoz kraje a jen letos jsme ušetřili díky razantním škrtům 59 milionů korun," řekl náměstek hejtmana Martin Havel.

4. Dopravní terminály
Od loňska cestující používají nový autobusový terminál v těsné blízkosti vlakového nádraží (za 110 milionů Kč). Do předčasného užívání byl uveden terminál v Mariánských Lázních (za 75 milionů) a staví se ten v Chebu (za 117 milionů), hotov bude na konci letošního roku. "Dopravní obslužnost se za naší vlády určitě nezhoršila. Dotujeme ji stále vyšší částkou. Ročně už přes 400 milionů korun," zmínil hejtman Josef Novotný.

5. Údržba silnic
Do rekonstrukcí cest a jejich údržby vložil kraj za poslední čtyři roky 3,8 miliardy korun. Hlavně díky Evropské unii. Nedávno utratil milion korun za koncepci rozvoje silniční sítě. Z ní vyplývá, že 90 procent cest je buď ve vyhovujícím, dobrém nebo výborném stavu.

2. Podpora silné telekomunikační infrastruktury
Krajská vláda sice nějaké kroky podnikla při jednání s operátory. Ale odlehlejší části kraje stále ještě nejsou pokryty signálem GSM. Nezavolají si tak například lidé v Přebuzi na Sokolovsku. A na horskou službu se nedovolají turisté z mnoha míst v Krušných horách.

3. Fond stipendií pro studenty ze sociálně slabých rodin
Nic takového neexistuje. Až před pár dny přišla ČSSD s podobným nápadem - na záchranu vymírajících oborů. Kdo se začne učit na zedníka, tesaře, řezníka nebo si vybere dalších devět ohrožených profesí, dostane za pololetí na ruku 1 000 až 2 500 korun. Plán je ale teprve na začátku, neprošel ještě ani krajskou radou. Když politici stihnou ještě do voleb fond schválit, vznikne nejdříve v příštím školním roce. S pomocí stipendií se chystá ČSSD lákat zpět do regionu studenty vysokých škol. Tento plán je ale v plenkách.

4. Silný ekonomický rozvoj okrajových oblastí kraje
ČSSD sice tvrdí, že má tento bod splněný díky opravám silnic 2. a 3. tříd a mostů, ale spíš opak je pravdou. Okrajové oblasti jako Kraslicko, Toužimsko či Ašsko dál zaostávají. Nezaměstnanost je tu vyšší, mnozí starostové si stěžují na nezájem kraje o jejich problémy. Například počet obyvatel Kraslic klesá, jak odcházejí za prací.

5. Co nejefektivnější čerpání a využití peněz z fondů EU
Kraj získal na dotacích stovky milionů korun. Ale zdá se, že brzy tvrdě zaplatí za chyby politiků, kteří sedí v regionální radě dotačního úřadu ROP Severozápad. Ústecký a Karlovarský kraj mají podle návrhu auditorů z Evropské komise vracet celkem 2,5 miliardy korun. Pokud by tato pokuta dopadla na kraje, mohlo by to mít pro ten Karlovarský téměř likvidační důsledky.

Výsledky některých soutěží na velké stavební zakázky nebudí důvěru. Akce za stovky milionů korun vyhrávaly firmy, které zdaleka nenabídly nejnižší cenu. Levnější byly vyloučeny a výjimečné nejsou ani případy, kdy vítěz neměl žádné soupeře. Politici sedící v komisích mnohdy měli prostor, aby výsledek ovlivnili svým subjektivním názorem.

6. Hledat zdroje na dobudování rychlostní silnice ve směru na Prahu
Přesvědčovací taktika příliš nezabrala. Stát zastavil kvůli nedostatku peněz budování čtyřproudovky v úseku Lubenec - Bošov. Nový šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák před pár dny řekl, že pokračují přípravy na stavby obchvatů obcí na trase - Lubence, Řevničova, Hořoviček. Konkrétní termíny ale nejsou zatím stanoveny. "Klepeme na dveře, nevzdáváme to," ujistil náměstek hejtmana Martin Havel.

Vedení kraje zaváhalo, když vloni neposlalo ministerstvu dopravy připomínky ani námitky ke zpoplatnění krátkého úseku R6 mezi Karlovými Vary a Chebem. Řidiči se tak neobejdou bez dálniční známky.

7. Založení vysoké školy
Nesplněno. Hejtman Novotný se odvolává na to, že zhruba polovina lidí by novou vysokou školu uvítala, ostatní si ale myslí, že je zbytečná a neměla by dostatek studentů. "Funguje tu sedm poboček vysokých škol," řekl Novotný.

8. Vytvoření vědeckotechnického parku - základny pro výzkum a vývoj
Nesplněno. Je přidělena dotace a nyní se připravuje projekt pro stavební povolení.

9. Zavedení víceletých grantů na podporu sociálních služeb a kultury
Nic takového. O dotacích se rozhoduje každý rok. Peněz dává kraj kvůli nižšímu rozpočtu třeba do památek čím dál méně, dříve 10 milionů korun, teď už 5,5 milionu.

10. Výstavba sportovišť
Žádné kraj nepostavil a prakticky ani nemohl. Místa pro sportování staví města a obce.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Krušné hory se loučí se sezonou, přesto stále lákají na sjezdovky i běžky

Na Plešivci zůstává díky dobrým podmínkám v provozu sjezdovka Milena, Aida i...

Skiareály v Krušných horách mají před sebou poslední dny až týdny provozu, přestože některé stále lákají na skvělé...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Najdete na iDNES.cz