V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata leguána fidžijského. S...

V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata leguána fidžijského. S největší pravděpodobností jsou obě samice. | foto: Daniela Oberreiterová

V Jihlavě se narodili leguáni, jejichž předci na Fidži dopluli po moři

  • 0
Další letošní nadílku mláďat představila jihlavská zoologická zahrada. Tentokrát se radovali v Tropickém pavilonu, kde se v minulém týdnu na svět vyklubala dvojčata leguánů fidžijských. Ti jsou menším příbuzným velkých amerických ještěrů. Na Fidži se dostali ve vegetaci po moři.

„Tento leguán má velmi nápadný pohlavní dimorfismus, kdy samec vypadá jinak než samice. Samci jsou větší, se zelenými a tyrkysovými pruhy. Naopak samice jsou menší a celé zelené. Zatím to tedy vypadá, že obě mláďata jsou samice. S jistotou to ale budeme vědět, až povyrostou a vybarví se,“ uvedla vedoucí marketingu zoo Simona Kubičková.

Tito leguáni žijí na souostroví Fidži a jsou to nejbližší příbuzní velkých amerických druhů leguánů. Zde obývají stromové a keřové patro tropických lesů. Živí se různými výhonky listů, plodů, ale i květy stromů. Jejich předkové dorazili na souostroví Fidži z amerického kontinentu na plovoucí vegetaci. Leguán může být dlouhý až 80 centimetrů a dosahuje hmotnosti 200 gramů.

Jihlavská zoo má světový unikát, v zahradě se narodila trojčata scinků

Leguán fidžijský patří mezi ohrožené druhy. Ve své domovině bývá vytlačován člověkem ze svého přirozeného prostředí kvůli rozvoji zemědělství. Čelit musí i invazním predátorům, jako jsou kočky.

Jihlavská zoologická zahrada se nově chlubí také jedním z nejvzácnějších druhů bažantů. Tím je kriticky ohrožený bažant Edwardsův, který nebyl mezi lety 2000 až 2010 ve volné přírodě spatřen. „Proto je považován za pravděpodobně vyhynulý druh. Poslední známý jedinec byl odchycený v roce 1997 a předán do Zoo Hanoi, kde se úspěšně zapojil do chovu,“ informovala Simona Kubičková.

Návštěvníci zoo mohou nyní pozorovat chovný pár. Najdou ho ve voliéře naproti ovcím valašským. Samec je tmavě modrý a na hlavě má malou bílou chocholku. Samice je nenápadně tmavohnědá.

Domovem tohoto druhu je velmi malé území v centrální části Vietnamu. „Zmizel zejména z důvodu úbytku biotopu, ale je také častou obětí lovců,“ dodala Kubičková.

16. září 2023