Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Farníci žádají více zeleně u chrámu sv. Prokopa, sepsali proto petici

  9:11
Nové dláždění, zeleň, mobiliář, vyhlídka na Farská humna či kašna. Takové změny čekají žďárskou lokalitu Tvrz. Současná podoba úprav se ale nelíbí více než třem stovkám lidí, kteří podepsali petici. Požadují více stromů a místo dlažby trávník.

Prostranství před kostelem svatého Prokopa je nyní tvořeno klasickou žulovou dlažbou a trávníkem. Trávu má nahradit štětová dlažba, což se lidem nelíbí. Přáli by si víc zeleně. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Projekt revitalizace této části širšího centra, která patří k nejstarším územím města, vznikl již v roce 2019. Už tehdy, po jeho představení veřejnosti, se objevily první námitky obyvatel, z nichž několik jich pak bylo do projektu i zapracováno.

Některé však ne, proto byla teď na radnici doručena petice podepsaná více než třemi sty lidmi, z velké části farníky kostela svatého Prokopa.

Právě řešení úprav okolí římskokatolického chrámu se totiž věřícím nezamlouvá a žádají přepracování návrhu. S jejich výhradami souhlasí i zástupce farnosti. „Byť já sám nepatřím k iniciátorům petice, názor mám stejný. S celou lokalitou se něco dělat musí a rekonstrukci si plně zaslouží, ale mělo by se tak dít s ohledem na význam a duchovní symboliku místa,“ uvedl Blažej Hejtmánek, farář prokopského kostela. 

Současný návrh je dle jeho slov jen jakási střední cesta, strohé řešení bez hlubšího nápadu. „Vzhledem k velké koncentraci památek – historických i sakrálních – na jednom místě, by se mělo do projektu vložit maximum a vytvořit tu něco jedinečného, co bude chloubou města,“ míní duchovní.

Nabídnou stromy prostor k odpočinku?

Zásadní připomínky má společně s petenty hlavně k navrženým úpravám zeleně kolem kostela. Podle projektu, jenž zpracoval brněnský ateliér RAW a radnici stál 575 tisíc korun, by plocha před svatostánkem měla být vydlážděna namísto stávajících trávníků.

Za památkou má vzniknout posezení a u vchodu kostela přibude nový strom. Na základě dřívějších připomínek veřejnosti byla oproti původním plánům zvolena již vzrostlá dřevina, aby skýtala hned stín. Jeden kus ale považují petenti za nedostačující.

„Před kostelem by měly být stromy, ne jeden či dva, keře a plochy trvalek. Okolí kostela potom bude působit jako místo klidu, ve kterém bude stín a odpočinek,“ uvádí se v petici.

Podle Víta Koudely, iniciátora petice, je chybou plochu vydláždit na úkor zeleně i kvůli tomu, že jde o někdejší hřbitov, a je tedy vhodné respektovat pietu území. „U dláždění by se mělo navíc brát v potaz, že do kostela chodí řada starších lidí. Určitě nesmí být povrch kluzký,“ zdůraznil Koudela.

Z vyjádření radnice však plyne, že kvůli dláždění rostlinstva kolem kostela v souhrnu ubýt nemá. „Podle projektu se zvýší celková plocha listnatých stromů i keřů. Je pravda, že rozloha trávníku bude poloviční, ale celková ekologická hodnota zeleně se zvedne o třetinu,“ sdělil mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Upřesnil, že dláždění přímo podél kostela je řešeno jako štětové – nepravidelných tvarů a s většími spárami. „Zbývající plochy budou z přírodní štípané žulové dlažby, takže celek nebude rozhodně působit jako fádní betonová plocha,“ dodal mluvčí.

Tisíc lidí, tisíc chutí

Ožehavým tématem revitalizace je i podoba kašny u kostela. Navržen byl jednoduchý kamenný masiv, z nějž prýští voda do žlábku v dlažbě. Pramen znázorňuje legendu o svatém Prokopovi orajícím s čertem brázdu, přičemž na kamenném kvádru bude báseň opata Anastáze Opaska o svatém Prokopovi.

Vodní prvek farníci vítají. „Ale jeho provedení je pro nás nevyhovující,“ zdůraznil za petenty Koudela s tím, že řešení nedostatečně vystihuje význam kostela a jeho okolí.

I farář Hejtmánek míní, že by se téma dalo uchopit nápaditěji. „Symbolika je v pořádku. Ale podobou kašny, která nese takovéto duchovní poselství, by se měl zabývat umělec mající s díly tohoto druhu zkušenosti, nikoliv architekt. Aby pak vybízelo k zastavení, modlitbě. Nynější řešení je příliš strohé,“ řekl duchovní. 

Vedení města to však považuje za ryze subjektivní dojmy. „Co se týče kašny, tak platí: tisíc lidí, tisíc chutí. Respektujeme projekt, jsou naopak lidé, jimž se kašna líbí,“ reprodukoval Papáček stanovisko radních.

Celou záležitostí se ale chce vedení města ještě zabývat. „Je třeba nahlížet na ni ze třech aspektů: velmi subjektivní estetičnosti, dále praktického hlediska dopravní obslužnosti a parkování v případě mší, pohřbů či svateb, a pak je tu i aspekt klimatu a vlivu zeleně na něj. Rozhodně není naším cílem, aby se klima revitalizací zhoršilo,“ zdůraznil žďárský radní Josef Klement (KDU-ČSL).

Setkání petentů s představiteli města je v plánu na příští týden.

Otázkou zůstává, kdy vůbec k samotné rekonstrukci za 32 milionů korun dojde. Letošní start akce totiž dostal kvůli covidu a úsporným opatřením „stopku“, přednost mají již rozpracované a dlouhodobé projekty. „Stavba byla pozastavena v průběhu výběrového řízení, tudíž zhotovitel ještě vybrán nebyl,“ upřesnil Papáček s tím, že práce na revitalizaci by pak měly trvat zhruba rok.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pracovníci jindřichohradecké úzkokolejky v insolvenci nedostali výplaty

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), nezaplatila svým pracovníkům v září výplaty. Firma, která na sebe...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

ANO se chce v Jihlavě konečně dostat z opozice, jednání brzdí senátní volby

Hnutí ANO se už od soboty snaží, aby své třetí volební vítězství v Jihlavě za sebou konečně zúročilo a stalo se...

V Jihlavě si třetí vítězství v řadě připsalo ANO, zcela propadla ČSSD

Komunální volby v Jihlavě vyhrálo hnutí ANO. Získalo přes 28 procent hlasů. V krajském městě Vysočiny zvítězilo potřetí...

Brod už má jisté peníze, druhá sportovní hala se začne stavět co nevidět

Už brzy by mohla začít v Havlíčkově Brodě stavba nové sportovní haly. Tělovýchovná jednota Jiskra na její výstavbu...

V okresních městech Vysočiny uspělo ANO, opakovat se mohou původní koalice

Strany a hnutí držící vedení okresních měst na Vysočině svoje pozice uhájily a někde dokonce posílily. Ve všech...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKOVNÝ PLCČKAŘ (45 - 60.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuch u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...