V čele průvodu bíle oděných dívek s květinovými věnci na hlavách jde dívka v roli „krále“. „Ten je hlavní – určuje, kde bude průvod zastavovat a co se bude zpívat,“ řekla hlavní pořadatelka průvodu Silva Smutná.
Další klíčovou postavou průvodu je královna pod baldachýnem, který nesou čtyři dívky – „nosičky“. Dále se účastní kolem deseti dalších párů „obřadnic“ a šest nejmenších dívek – „prosebnic“.
Tradičně jde průvod od kulturního domu k viaduktu na kraji obce, kde je poslední stavení. Tam se průvod otočí a dívky navštíví domácnost. Poté průvod za zpěvu králenských písní prochází obcí. Zastavuje se u kaple a na obecním palouku, kde dívky tančí obřadní tance. Na takzvaném výletišti pak dívky předávají koruny a baldachýn svým následovnicím do dalšího roku.
„Dospělí mládenci potom zavedou nejstarší z králek do tanečního kola, což znamená, že o prázdninách se mohou zapojit do života chasy,“ vysvětlila Smutná.
Průvody královniček patří ke starobylým letnicovým tradicím s počátky v předkřesťanských dobách. Jsou oslavou jara i nevinnosti a krásy dívek.
Obřadu předcházejí přípravy, kdy si dívky kromě nácviku tanců chystají i zelené ratolesti, symbolizující dar přírody a plodnost. Tradici na Velkobítešsku obnovili v roce 2003. Zpočátku se průvod konal v Jestřabí, od roku 2011 v obci Březské. Patří k nejkrásnějším tradicím Vysočiny.