Péťu máme pořád u sebe doma, vzpomínali rodiče ve škole rok po tragédii

  12:22aktualizováno  12:22
Uplynul rok od vražedného útoku ve Žďáře nad Sázavou. Tamní střední škola i rodina si pietním aktem připomněly Petra Vejvodu. Účast byla dobrovolná, přesto přišla spousta studentů. Část spolužáků přitom dosud dochází kvůli posttraumatické stresové poruše na psychoterapii.

Manželé Vejvodovi se ve středu ráno vydali ke žďárské střední obchodní škole. Tak jako mnohokrát během uplynulých 365 dní. Na místo, kde přesně před rokem přišli o svého syna Petra.

Šestnáctiletý mladík šel bránit napadenou spolužačku, ale psychicky nemocná agresorka Barbora Orlová jej bodla čepelí repliky vojenského nože přímo do srdce.

Rok od smrti Petra Vejvody

14. října 2014

Barbora Orlová vnikla kolem půl osmé ráno do střední obchodní školy ve Žďáře nad Sázavou a nožem zaútočila na jednu ze studentek.

Petra Vejvodu, který spolužačce přispěchal na pomoc, bodla nožem do srdce. Mladík na místě zemřel. Po řádění Orlové zůstaly zraněné dvě dívky a policejní vyjednávač.

17. října 2014

Prezident Miloš Zeman společně s hejtmany krajů a majitelem pozemků Constantinem Kinským vysázeli dubovou alej na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí.

Vzhledem k tragické události se ji rozhodli pojmenovat po zavražděném studentovi, v dubnu proto ke stromům přibyla pamětní deska připomínající Vejvodův hrdinský čin.

1. dubna 2015

Státní zástupce zastavil trestní stíhání Barbory Orlové, podle posudků psychiatrů byla v době činu nepříčetná. Žalobce navrhl ochrannou zabezpečovací vazbu.

20. května 2015

V den nedožitých sedmnáctých narozenin odhalili Petru Vejvodovi pamětní desku na budově školy. Jeho spolužáci si jej připomněli také následným Dnem pro Petra.

1. června 2015

Krajský soud v Brně uznal Barboru Orlovou vinnou, ale zároveň v době činu nepříčetnou. Poslal ji do Ústavu pro výkon zabezpečovací detence.

21. července 2015

Orlová neuspěla s odvoláním proti rozsudku, vrchní soud potvrdil její umístění do detenčního ústavu.

28. října 2015

Petr Vejvoda bude v den státního svátku oceněn prezidentem medailí Za hrdinství in memoriam.

„Domlouvali jsme se s vedením školy na komorním setkání, opravdu není co slavit. Dohodli jsme se, že zachováme Den pro Petra vždy 20. května, tedy v den jeho narozenin,“ řekl Kamil Vejvoda.

Loni 14. října držel otec umírajícího syna za ruku. Ani přes veškerou snahu záchranářů se nepodařilo mladíka z Nížkova zachránit.

Krátce předtím otec syna u školy vyložil a jel jako každé ráno do své kanceláře kousek od místa neštěstí. „Ke škole chodívám zapálit svíčku skoro každý den,“ prozradil Vejvoda.

Ve středu vedle vstupních dveří svíček a květin výrazně přibylo. „Připravili jsme vzpomínkové pásmo prostřednictvím školního rozhlasu. Zazněly také písničky, které měl Petr rád, věnovali jsme mu i tichou vzpomínku,“ přiblížil ředitel školy Zdeněk Musil.

Společně s rodiči a zástupci tříd vedení školy položilo květiny u pamětní desky, která je na budově školy umístěna od 20. května. Památku Petra uctili minutou ticha a zapálili svíčky. Ty si přinášeli i další a další lidé, kteří se přišli k pamětní desce podívat.

„Péťa nám strašně moc chybí,“ pronesla zlomeným hlasem a v slzách Petrova maminka Radka.

Dokud nebudou trestáni odpovědní, nic se nezmění

Vejvodu mrzí to, že ani po roce nedošlo ke změnám v systému. „Situace utichla, nikam se to neposunulo. Jediným důsledkem bylo odstoupení ředitele opavské léčebny, podobně jako při útoku v Plzni. Dokud nebudou za své rozhodnutí trestáni soudci a lékaři, nic se nezmění,“ kritizuje Vejvoda.

Naopak školu z nějakého selhání či zanedbání bezpečnosti vůbec neviní. „Se školou tahle tragédie nemá nic společného, ta ji nezavinila. Je ale třeba, aby se lépe zabezpečily léčebny,“ prohlásil při pietním aktu.

Fotogalerie

Kárný senát Nejvyššího správního soudu v Brně letos zkoumal rozhodnutí opavského soudce Petra Poláka. Ten schizofreničku Orlovou, která už v roce 2012 zaútočila v základní škole v Havířově, loni v únoru pustil z opavské psychiatrické léčebny. Senát ho nakonec nijak nepotrestal a kárného obvinění jej zprostil.

Aby se přece jen něco změnilo, rozhodli se Vejvodovi spolupracovat také s Bílým kruhem bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů.

I když byla žďárská obchodní akademie dobře zabezpečená a studenti u vstupu museli používat čipy, vražedkyni se podařilo vmísit mezi ně a dostala se až do šaten. Školní inspekce, kterou hned po činu vyslal na místo tehdejší ministr školství Marcel Chládek, žádné pochybení ze strany školy nenašla. Škola i přesto opatření ještě zostřila.

Mnozí spolužáci se ani po roce se zážitkem nesrovnali

„Bez čipu už se do školy nedostanete, od půl osmé navíc stojí u vchodu dozor,“ popisuje ředitel Musil. Čipy dostali také lidé, kteří chodí na stravování do školní jídelny.

Zabezpečovací detence

Zabezpečovací detence je druh ochranného opatření, které se vykonává ve zvláštních ústavech. V nich odsouzení, kteří nejsou zcela zdraví, ale jsou nebezpeční, podstupují různé psychologické, léčebné a pedagogické programy. Tyto ústavy střeží vězeňská služba.

Zabezpečovací detence není časově omezena. Trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. O jejím prodloužení u každého odsouzeného rozhoduje jednou za rok příslušný okresní soud.

Ani po roce se někteří Petrovi spolužáci nesrovnali se stresujícím zážitkem a dochází na psychoterapii.

„Několik mladých lidí utrpělo po činu posttraumatickou stresovou poruchu. Projevila se například v podobě skleslé nálady, neprožívání radosti nebo zhoršením spánku, kdy se v úzkostných snech vraceli k té události,“ řekla ČTK psycholožka Petra Píšová.

Porucha se podle ní objevila hlavně u lidí s křehčí a zranitelnější nervovou soustavou. „Jejich psychický stav se zlepšuje, ale problémy mohou ještě nějakou dobu trvat,“ dodala Píšová.

Během roku Vejvodovi přebrali za syna několik ocenění in memoriam, například Cenu Michala Velíška. Pro další se chystají 28. října na Pražský hrad. Prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že Petra Vejvodu vyznamená medailí Za hrdinství.

Urnu se synovými ostatky mají Vejvodovi stále u sebe v Nížkově. „Určitě ji časem uložíme na hřbitově, ale zatím máme Péťu pořád doma. Chtěli bychom dát na hrob bronzovou desku se siluetou Petrovy hlavy. Je to návrh studentky trutnovské umělecké školy, který se nám moc líbí,“ prozradil Kamil Vejvoda.

S detencí se Barbora Orlová dosud nesmířila

Barbora Orlová, krátce poté, co v říjnu 2014 zabila studenta žďárské střední...

Barbora Orlová, krátce poté, co v říjnu 2014 zabila studenta žďárské střední školy

Barbora Orlová před rokem během několika minut změnila život mnoha lidem. Její budoucnost pak dostala nové obrysy první červnový den letošního roku. Krajský soud v Brně ji poslal do detenčního ústavu. Nic na tom nezměnila ani pozdější stížnost vražedkyně.

Trest si sedmadvacetiletá Orlová odpykává v zařízení s názvem Vazební věznice a Ústav pro výkon zabezpečovací detence Brno. Nastoupila do něj v srpnu a je jednou z pěti žen (z celkem jednadvaceti chovanců), které zde pobývají.

„Se svým umístěním u nás se ještě nesmířila,“ tvrdí o ní mluvčí věznice Dana Krejčířová. „Určitá aklimatizace a přijetí toho faktu, že v detenčním ústavu pobývají, chovancům vždy určitý čas zabere. Někomu stačí měsíc, u někoho to trvá půl roku. Barbora Orlová se stále aklimatizuje,“ nastínila mluvčí věznice.

Jaký režim Orlová má, co dělá, jaký je její stav, to jsou dotazy, na které však Krejčířová odpovědět odmítá. „Na přání rodiny se k těmto věcem nemohu vyjadřovat. S rodinou spolupracujeme a její přání plně respektujeme,“ omluvila se.

Pouze dodala, že Orlová nemá v detenčním ústavu žádné zvláštní zacházení, podřizuje se standardnímu režimu jako každý jiný chovanec. Každé dva týdny má nárok na návštěvu, čehož beze zbytku využívá. „Každých čtrnáct dní za ní někdo z rodiny přijíždí,“ potvrdila mluvčí věznice.

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Jízda v protisměru, zátaras, střílení. Řidič na kokainu prchal policii

Ilustrační snímek

Luxusního mercedesu ukradeného v Lucembursku si ve čtvrtek všimli policisté na dálnici D1 na Vysočině. Začala tak...

Ladovská zima táhne do Žďárských vrchů běžkaře, míří do stop i hospod

Ve stopách ve Žďárských vrších lze často narazit na školní či sportovní...

Když se sejdou dobré podmínky, je to pozemský ráj. Hlavně během víkendů míří do Žďárských vrchů stovky běžkařů. Plno...

Spolužáci se pohádali cestou ze školy, chlapec pak zranil dívku nožem

Útok (ilustrační foto)

Teprve patnáctiletý žák základní školy po hádce zaútočil nožem na svou o rok mladší spolužačku a zranil ji. Šokující...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz