Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

  10:18
Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika Julia Tandlera či feministku Christine Touaillon. Jejich jména nesou náměstí i ulice. Po místech spjatých ve Vídni s jihlavskými rodáky provedl MF DNES badatel Vilém Wodák.

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od někdejšího sídla císařů, zámku Schönbrunn. Sochař Rudolf Panholzer se narodil jako nejmladší dítě pozlacovače a truhláře v jihlavské Hluboké ulici. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ta socha nahé dívky je na dohled od slavného zámku Schönbrunn, do jehož areálu proudí každý den tisíce turistů z celého světa. Je tak trochu skrytá v parku polního maršála hraběte Andrease Hadika. Dílo nese název Pramen mládí a bylo odhaleno v květnu roku 1913. Jeho autorem je akademický sochař Rudolf Panholzer, jenž přišel na svět v roce 1874 v Jihlavě.

„Narodil se jako nejmladší dítě pozlacovače a truhláře v Hluboké ulici. Dětství prožil ve svém domově silně ovlivněn romantickým prostředím lesoparku Heulos a blízkého chrámu svatého Jakuba,“ přibližuje Vilém Wodák, předseda Spolku pro starou Jihlavu, v parku, který dělí od někdejšího sídla císaře Františka Josefa I. pouze říčka Vídeňka.

Rudolf Panholzer studoval na vídeňské akademii výtvarného umění, byl žákem profesorů Kundmanna a Hellmera. Podnikal četné zahraniční studijní cesty - do Francie, Itálie, Belgie či na ostrov Korfu.

„Výraznou stopu zanechal i v Berlíně v podobě četných portrétních plastik, mimo jiné i kancléře Bismarcka,“ ocenil předseda Spolku pro starou Jihlavu.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se sochař vrátil do Vídně, kde našel svůj druhý domov. Stal se profesorem a zkušeným učitelem. Z jeho tamního ateliéru vzešlo mnoho plastik význačných osobností vídeňského předválečného uměleckého života.

Zemřel v roce 1928 v necelých pětapadesáti letech v Perchtoldsdorfu u Vídně. Pohřben je na Ústředním hřbitově v hlavním rakouském městě.

Tandler má ve Vídni náměstí, jeho připomínka z Jihlavy zmizela

Celé náměstí je ve Vídni pojmenované po dalším jihlavském rodákovi Juliu Tandlerovi. Paradoxní je, že v jeho rodném městě na Vysočině zmizelo i to jediné, co ho připomínalo - pamětní deska na dnešním Masarykově náměstí. Bývala umístěná na domě, kde nyní sídlí knihkupectví Luxor.

Fotogalerie

Tandler byl děkanem lékařské fakulty univerzity ve Vídni. Vstoupil rovněž k rakouským sociálním demokratům. Po první světové válce, konkrétně od roku 1919, organizoval péči pro válečné invalidy a lidi s tuberkulózou na tamním ministerstvu zdravotnictví. Angažoval se také úspěšně v boji proti vysoké úmrtnosti kojenců.

Později se stal vídeňským radním a do roku 1933 přebudoval sociální systém v rakouské metropoli na jeden z nejmodernějších v kapitalistickém světě. Sociální pomoc se za jeho úřadování stala právem pro všechny, kteří ji potřebovali.

Tandler měl před 150 lety (narodil se 16. února 1869) celkem obtížný vstup do života. Byl jedním z deseti dětí v chudé židovské rodině jihlavského obchodníka.

Tandlerovi žili v centru města přímo na náměstí. Později se přestěhovali do Vídně, kde Julius vystudoval a stal se lékařem. Specializoval se na anatomii a v oboru získal i mezinárodní věhlas.

Stál za vytvořením sítě školek a družin pro děti

Za Tandlera například ve Vídni vznikla síť školek a družin pro děti. Začaly tam fungovat i poradny pro matky a školní zubní kliniky. V roce 1949 po něm Vídeňané pojmenovali jedno z náměstí. Dnes je to velmi rušné místo v blízkosti nádraží Františka Josefa I.

V roce 1960 zřídila vídeňská městská rada medaili Julia Tandlera, která je udělována jako ocenění nezištné práce ve prospěch spoluobčanů. V osmdesátých letech, kdy si jižní sousedé připomínali 50 let od úmrtí věhlasného lékaře, vydala rakouská pošta pamětní známku s jeho portrétem.

V Jihlavě si slavného rodáka připomněli sto let po jeho narození, a to v září roku 1969. Na dům číslo 47 v centru, kde je nyní knihkupectví, připevnili desku s nápisem: „Zde se narodil významný anatom a pokrokový politik prof. dr. Julius Tandler 1869-1936.“

Odhalení desky v roce 1969 předcházela slavnostní schůze jihlavských a brněnských lékařů, na níž promluvil Tandlerův žák Alfred Gizel z anatomického ústavu Vídeňské univerzity.

Významné hosty přijal na radnici před slavností tehdejší předseda městského národního výboru v Jihlavě. A pak společně, za doprovodu pozounových fanfár, desku odhalili. Hlavní projev měl primář Dostál. „Je záhadou, kam ta deska později zmizela. Dodnes se nenašla,“ říká Vilém Wodák.

Christine Touaillon: jedna z prvních profesorek univerzity

Ulici v okrajové části rakouské metropole, přesněji v 22. vídeňském okrese má i jihlavská rodačka Christine Touaillon. Ve svém krátkém životě se výrazně zasazovala za ženská práva. A to už před sto lety.

„Vydávala angažovaný feministický časopis Neue Frauenleben,“ popisuje Vilém Wodák.

Christine Touaillon se zabývala dějinami německé dětské literatury. Od roku 1910 pak začala pracovat na monumentálním souhrnném díle o německých ženských románech osmnáctého století.

„Toto její dílo vyšlo v roce 1919. Jako jedna z prvních žen byla o dva roky později jmenována profesorkou na univerzitě ve Vídni. Zároveň se stala první habilitovanou germanistkou v Rakousku. Byla také členkou představenstva Etické společnosti a viceprezidentkou Mezinárodní ženské ligy,“ shrnul předseda spolku profesní život rodačky.

Jihlava dala Vídni i ministra financí a prezidenta říšské rady

Touaillon přišla na svět v Jihlavě v roce 1878 do rodiny pozdějšího generálmajora Leopolda Auspitze. Základní školu už ale navštěvovala v dolnorakouském St. Pöltenu. Rod Auspitzů patřil podle Viléma Wodáka mezi nejváženější židovské rodiny na Moravě.

Touaillon maturovala na státním gymnáziu v Salcburku a následně se stala posluchačkou vídeňské univerzity. V roce 1904 měla svatbu s právníkem Heinrichem Touaillonem, jejich manželství zůstalo bezdětné.

Christine Touaillon zemřela v pouhých padesáti letech po vážné nemoci. Ve Vídni po ní pojmenovali ulici v roce 2012.

Jedním z nejvýznamnějších rodáků, který se prosadil ve Vídni, je také čestný občan Jihlavy, Karl Friedrich svobodný pán Kübeck von Kübau. V roce 1848 se stal ministrem financí a následně prezidentem říšské rady. Žil v letech 1780 až 1855. Na svět přišel na jihlavské adrese U Mincovny 2. Pochován je v rodinné hrobce v Lechovicích.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Ostřílený pirát silnic se po D1 řítil dvoustovkou, hrozí mu další zákaz

Téměř dvousetkilometrovou rychlostí se v úterý odpoledne řítil po D1 na Vysočině řidič luxusního mercedesu. Přistihla...

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

Studium herectví musel přerušit, komunistický režim ho poslal kopat uhlí

Nejznámější rolí herce Aloise Liškutína byl chalupář Kos v komedii Na samotě u lesa, jenž si najal zedníka Lorence,...

Kratochvílová: Cítím se dobře. Pro mě je sedmdesátka jen číslo

Famózní atletka z Golčova Jeníkova Jarmila Kratochvílová, jež stále drží světový rekord v běhu na 800 metrů, se právě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno s Jágrem udolalo Litoměřice, Jihlava jde do čela první ligy

Kladenští hokejisté, do jejichž sestavy se po jednozápasové pauze vrátil Jaromír Jágr, porazili ve 22. kole první ligy...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

V Jihlavě si zvykala na omšelou malebnost, městu závidí jeho mládnutí

Výraznou stopu zanechala v Horáckém divadle na přelomu osmdesátých a 90. let Eva Matalová, známá z desítek filmových i...

V brodském bazénu začnou dílčí opravy, na pořádnou rekonstrukci si počká

Krytý bazén v Havlíčkově Brodě se během února dočká nutné opravy. Tedy alespoň částečné a provizorní. Jen tak bude...

Otepluje se a led na rybnících taje. Opatrně, radí strážníci i záchranáři

Stačilo pár dní mrazů a bruslaři houfně vyjeli na zamrzlé vodní plochy na Vysočině. Na některých rybnících bruslily i...

Muzeum konečně získalo vytouženou lahev připomínající výrobu sodovek

Velkou radost ze zdánlivě obyčejné lahve od limonády mají žďárští muzejníci. Po letech marného snažení se jim podařilo...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...