Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

  10:18aktualizováno  10:18
Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika Julia Tandlera či feministku Christine Touaillon. Jejich jména nesou náměstí i ulice. Po místech spjatých ve Vídni s jihlavskými rodáky provedl MF DNES badatel Vilém Wodák.

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od někdejšího sídla císařů, zámku Schönbrunn. Sochař Rudolf Panholzer se narodil jako nejmladší dítě pozlacovače a truhláře v jihlavské Hluboké ulici. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ta socha nahé dívky je na dohled od slavného zámku Schönbrunn, do jehož areálu proudí každý den tisíce turistů z celého světa. Je tak trochu skrytá v parku polního maršála hraběte Andrease Hadika. Dílo nese název Pramen mládí a bylo odhaleno v květnu roku 1913. Jeho autorem je akademický sochař Rudolf Panholzer, jenž přišel na svět v roce 1874 v Jihlavě.

„Narodil se jako nejmladší dítě pozlacovače a truhláře v Hluboké ulici. Dětství prožil ve svém domově silně ovlivněn romantickým prostředím lesoparku Heulos a blízkého chrámu svatého Jakuba,“ přibližuje Vilém Wodák, předseda Spolku pro starou Jihlavu, v parku, který dělí od někdejšího sídla císaře Františka Josefa I. pouze říčka Vídeňka.

Rudolf Panholzer studoval na vídeňské akademii výtvarného umění, byl žákem profesorů Kundmanna a Hellmera. Podnikal četné zahraniční studijní cesty - do Francie, Itálie, Belgie či na ostrov Korfu.

„Výraznou stopu zanechal i v Berlíně v podobě četných portrétních plastik, mimo jiné i kancléře Bismarcka,“ ocenil předseda Spolku pro starou Jihlavu.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se sochař vrátil do Vídně, kde našel svůj druhý domov. Stal se profesorem a zkušeným učitelem. Z jeho tamního ateliéru vzešlo mnoho plastik význačných osobností vídeňského předválečného uměleckého života.

Zemřel v roce 1928 v necelých pětapadesáti letech v Perchtoldsdorfu u Vídně. Pohřben je na Ústředním hřbitově v hlavním rakouském městě.

Tandler má ve Vídni náměstí, jeho připomínka z Jihlavy zmizela

Celé náměstí je ve Vídni pojmenované po dalším jihlavském rodákovi Juliu Tandlerovi. Paradoxní je, že v jeho rodném městě na Vysočině zmizelo i to jediné, co ho připomínalo - pamětní deska na dnešním Masarykově náměstí. Bývala umístěná na domě, kde nyní sídlí knihkupectví Luxor.

Fotogalerie

Tandler byl děkanem lékařské fakulty univerzity ve Vídni. Vstoupil rovněž k rakouským sociálním demokratům. Po první světové válce, konkrétně od roku 1919, organizoval péči pro válečné invalidy a lidi s tuberkulózou na tamním ministerstvu zdravotnictví. Angažoval se také úspěšně v boji proti vysoké úmrtnosti kojenců.

Později se stal vídeňským radním a do roku 1933 přebudoval sociální systém v rakouské metropoli na jeden z nejmodernějších v kapitalistickém světě. Sociální pomoc se za jeho úřadování stala právem pro všechny, kteří ji potřebovali.

Tandler měl před 150 lety (narodil se 16. února 1869) celkem obtížný vstup do života. Byl jedním z deseti dětí v chudé židovské rodině jihlavského obchodníka.

Tandlerovi žili v centru města přímo na náměstí. Později se přestěhovali do Vídně, kde Julius vystudoval a stal se lékařem. Specializoval se na anatomii a v oboru získal i mezinárodní věhlas.

Stál za vytvořením sítě školek a družin pro děti

Za Tandlera například ve Vídni vznikla síť školek a družin pro děti. Začaly tam fungovat i poradny pro matky a školní zubní kliniky. V roce 1949 po něm Vídeňané pojmenovali jedno z náměstí. Dnes je to velmi rušné místo v blízkosti nádraží Františka Josefa I.

V roce 1960 zřídila vídeňská městská rada medaili Julia Tandlera, která je udělována jako ocenění nezištné práce ve prospěch spoluobčanů. V osmdesátých letech, kdy si jižní sousedé připomínali 50 let od úmrtí věhlasného lékaře, vydala rakouská pošta pamětní známku s jeho portrétem.

V Jihlavě si slavného rodáka připomněli sto let po jeho narození, a to v září roku 1969. Na dům číslo 47 v centru, kde je nyní knihkupectví, připevnili desku s nápisem: „Zde se narodil významný anatom a pokrokový politik prof. dr. Julius Tandler 1869-1936.“

Odhalení desky v roce 1969 předcházela slavnostní schůze jihlavských a brněnských lékařů, na níž promluvil Tandlerův žák Alfred Gizel z anatomického ústavu Vídeňské univerzity.

Významné hosty přijal na radnici před slavností tehdejší předseda městského národního výboru v Jihlavě. A pak společně, za doprovodu pozounových fanfár, desku odhalili. Hlavní projev měl primář Dostál. „Je záhadou, kam ta deska později zmizela. Dodnes se nenašla,“ říká Vilém Wodák.

Christine Touaillon: jedna z prvních profesorek univerzity

Ulici v okrajové části rakouské metropole, přesněji v 22. vídeňském okrese má i jihlavská rodačka Christine Touaillon. Ve svém krátkém životě se výrazně zasazovala za ženská práva. A to už před sto lety.

„Vydávala angažovaný feministický časopis Neue Frauenleben,“ popisuje Vilém Wodák.

Christine Touaillon se zabývala dějinami německé dětské literatury. Od roku 1910 pak začala pracovat na monumentálním souhrnném díle o německých ženských románech osmnáctého století.

„Toto její dílo vyšlo v roce 1919. Jako jedna z prvních žen byla o dva roky později jmenována profesorkou na univerzitě ve Vídni. Zároveň se stala první habilitovanou germanistkou v Rakousku. Byla také členkou představenstva Etické společnosti a viceprezidentkou Mezinárodní ženské ligy,“ shrnul předseda spolku profesní život rodačky.

Jihlava dala Vídni i ministra financí a prezidenta říšské rady

Touaillon přišla na svět v Jihlavě v roce 1878 do rodiny pozdějšího generálmajora Leopolda Auspitze. Základní školu už ale navštěvovala v dolnorakouském St. Pöltenu. Rod Auspitzů patřil podle Viléma Wodáka mezi nejváženější židovské rodiny na Moravě.

Touaillon maturovala na státním gymnáziu v Salcburku a následně se stala posluchačkou vídeňské univerzity. V roce 1904 měla svatbu s právníkem Heinrichem Touaillonem, jejich manželství zůstalo bezdětné.

Christine Touaillon zemřela v pouhých padesáti letech po vážné nemoci. Ve Vídni po ní pojmenovali ulici v roce 2012.

Jedním z nejvýznamnějších rodáků, který se prosadil ve Vídni, je také čestný občan Jihlavy, Karl Friedrich svobodný pán Kübeck von Kübau. V roce 1848 se stal ministrem financí a následně prezidentem říšské rady. Žil v letech 1780 až 1855. Na svět přišel na jihlavské adrese U Mincovny 2. Pochován je v rodinné hrobce v Lechovicích.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel Jiří Stanislav, herec ze Supermana a spoluzakladatel muzea RAF

Ve věku nedožitých 74 let v sobotu náhle zemřel herec Jiří Stanislav. Po emigraci v roce 1968 se prosadil v zahraničí....

Hromadná nehoda se zraněnými uzavřela D1 u Humpolce, jezdilo se přes exit

Vážná nehoda zkomplikovala před polednem cestování po dálnici D1. Přímo u sjezdu na Humpolec se ve směru na Brno...

Viník se nevídaně snaží, za smrt po večírku padla mimořádně jen podmínka

Trest mimořádně snížený až pod hranici trestní sazby udělil Krajský soud v Pardubicích Jaroslavu Baušteinovi za...

Ztracený ráj trampů u Dalešické přehrady žije svým druhým životem

Premium Údolí Dalešické přehrady je okouzlující oblastí nejen pro rybáře či prostě milovníky vodních zátočin, divokých skal a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraždy v Polné: proces s Hilsnerem zkoumají po 120 letech žalobci

Českobudějovické krajské státní zastupitelství se začalo zabývat rozsudkem píseckého soudu, který v listopadu 1900...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Na Jihlavsku skončí povinnost nosit roušku v obchodech a veřejné dopravě

Hygienici od soboty na Jihlavsku rozvolní protiepidemická opatření nařízená kvůli zvýšenému počtu případů nákazy...

Bratři slavnějších herců točili detektivku v Kamenici, pak emigrovali

Jak vypadalo Pelhřimovsko v roce 1966, zachytila kdysi hodně oblíbená barevná detektivka Martin a červené sklíčko s...

Zemřel Jiří Stanislav, herec ze Supermana a spoluzakladatel muzea RAF

Ve věku nedožitých 74 let v sobotu náhle zemřel herec Jiří Stanislav. Po emigraci v roce 1968 se prosadil v zahraničí....

Sázava je splavná i na svém horním toku, vodáci na to čekali roky

O řece Sázavě se mluví jako o jedné z nejkrásnějších řek. Milují ji vodáci, trampové i turisté. Vodákům však v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...