„Krajský soud vynesl ve veřejném zasedání usnesení, v němž se obviněnému ukládá ochranné psychiatrické léčení ve formě ústavní. Tato forma léčení mu byla uložena z toho důvodu, že není trestně odpovědný za svůj čin,“ uvedla Iva Matušková z tiskového odboru královéhradeckého krajského soudu.
Odborníci muži diagnostikovali schizofrenii. Na čin si podle nich nepamatuje, v jeho době se neovládal a měl sníženou rozpoznávací schopnost.
Bývalý voják tak několik příštích let stráví za mřížemi psychiatrické nemocnice.
„O dalším průběhu léčby se v případech, kdy soud uloží ochranné psychiatrické léčení ve formě ústavní, rozhoduje po dvou letech. Po uplynutí jednoho roku soud učiní na zařízení dotaz, jak léčba probíhá,“ sdělila Matušková.
Usnesení krajského soudu ještě nemusí být definitivní. Spis posoudí Vrchní soud v Praze spolu se stížností obviněného. Ten totiž, přestože s léčbou souhlasil, v poslední den zákonné lhůty podal proti rozhodnutí stížnost. Státní zástupkyně se stížnosti vzdala.
Oběť dostala desítky ran nožem. Pro útočníka šla zásahovka
Násilný trestný čin se stal v textilce Pleas 5. února na konci noční směny. Vlastislav R., který ve firmě pracoval jako dělník, podle obvinění zaútočil na druhého, jednadvacetiletého dělníka a pobodal ho.
„Zavražděný měl na těle větší počet bodnořezných poranění, zejména v oblasti krku a zad,“ informoval šéf krajské kriminálky na Vysočině Pavel Kubiš. Ran bylo několik desítek (o případu čtěte zde)
Podezřelého muže policisté vytipovali během pár desítek minut. Po směně k němu do bytu v obci nedaleko Přibyslavi vrazila zásahová jednotka. Zvláštní opatření si vyžádal fakt, že muž byl dlouhé roky profesionálním vojákem.
V armádě působil od roku 1991 do roku 2009, pracoval v ní jako řidič s nižší hodností. Šestkrát byl na zahraniční misi - jednou v Kuvajtu, v ostatních případech v zemích bývalé Jugoslávie.
Ve svém okolí byl považován za podivína. Neustále u sebe nosil nůž. Podle ředitele podniku Petra Nobsta ho ale potřeboval k práci.
„Jeho úkolem bylo rozřezávat balíky a nožem sundávat materiály ze stroje. Zároveň řezal úplety a vzorky. Nůž potřeboval,“ potvrdil.
V Pleasu muž pracoval jen krátce. Při přijímání žádné psychotesty, které by jeho nemoc případně pomohly včas odhalit, nepodstupoval.
„Psychotesty skládají pouze zaměstnanci na vyšších pozicích, kteří nesou zodpovědnost za majetek firmy. Dělníků se to netýká,“ dodal Nobst.