Ředitel jihlavského Střediska výchovné péče Radek Vovsík.

Ředitel jihlavského Střediska výchovné péče Radek Vovsík. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Dětský domov otevírá stacionář, aby problémové děti nemusely do ústavu

  • 0
Od října se ve Středisku výchovné péče (SVP), které je součástí Dětského domova se školou v Jihlavě, otevře denní stacionář pro děti s výchovnými problémy. Jeho hlavním posláním je podle ředitele Radka Vovsíka zamezit nařízení ústavní výchovy u dětí.

Služby tohoto stacionáře jsou jediné svého druhu na Vysočině. Dosud kraj podobné zařízení neměl. Děti bývaly nejčastěji umísťovány do Brna a neměly možnost vracet se na noc domů.

Středisko výchovné péče našlo před časem své působiště v budově poblíž domova seniorů na Lesnově.

„Dosud v něm provozujeme ambulantní služby zaměřené na klientelu z Jihlavy a okolí, na rodiny a děti, které mají problémy se zvládáním běžného fungování ve škole či přímo v rodině. Často se jedná o děti, které jsou ohrožené tím, že by mohly kvůli svým problémům opustit vzdělávání v hlavním proudu. A mohla by jim být nařízena institucionální výchova,“ vysvětluje ředitel domova se školou Radek Vovsík.

Zájem o tuto ambulantní službu je prý obrovský. Dokonce musely být zavedeny pořadníky. Jak však Vovsík zdůrazňuje, někdy ambulantní poradenská péče nestačí.

Dítě přijde každé všední ráno, vrací se kolem páté odpoledne

„Je třeba zintenzivnit působení vůči těmto dětem tak, aby skutečně došlo k odvrácení toho asi nejhoršího, co se rodině může stát - odebrání dítěte. A právě proto naše instituce dlouhá léta usilovala o rozšíření služeb SVP o denní stacionář. To se teď podařilo,“ dodal.

Denní stacionář je určen pro jednu skupinu šesti až osmi dětí. Činnost zařízení má podle Radka Vovsíka své obrovské výhody.

„Je možno vůči dítěti výchovně a terapeuticky velmi intenzivně působit po delší dobu. Jedná se o cirka dvouměsíční pobyt. A zároveň přitom nedojde k narušení vazeb na rodinu,“ vysvětluje.

Dítě totiž dochází do stacionáře každé všední ráno a zde je pod výchovným, vzdělávacím a terapeutickým působením speciálních pedagogů a psychologů. Odpoledne kolem páté hodiny se pak vrací zpět do rodiny.

Pobyt ve stacionáři je dobrovolný, rodiče si jej i částečně hradí. Zároveň je možné ho i předčasně ukončit.

V příštím roce by zde podle Radka Vovsíka mohla vzniknout další osmičlenná skupina, která bude mít pobytový charakter s působností na celý Kraj Vysočina. I v tomto případě bude pobyt dobrovolný.