Bledule v národní přírodní rezervaci Ransko přitahují každé jaro pozornost tisíců lidí. Mnozí při tom však porušují zákazy vstupu mezi květiny. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Kvůli selfie s bledulemi ničí turisté rezervaci, správci jsou bezradní

  • 156
Národní přírodní rezervace Ransko na Havlíčkobrodsku čelí náporu turistů. Porušování zákazů vstupu mimo cesty už podle ochranářů překročilo veškeré meze. Před focením selfie s rozkvetlými bledulemi některé návštěvníky neodradí ani zákazové cedulky nebo natažené pásky.

„Bohužel se nedaří lidi usměrnit, jsou neukáznění. I když v jednu chvíli bylo na místě zaparkované auto ochranářů a byli jsme tam, byla jedna paní schopná přelézt pásku a projít přímo mezi bledulemi,“ říká mluvčí Chráněnné krajinné oblasti Žďárské vrchy, pod níž rezervace spadá, Kateřina Machová. „Na náš vkus je takových lidí moc,“ dodává.

„Už je toho přes míru,“ přitakává strážce CHKO Lubomír Dajč, který lokalitu pravidelně kontroluje. „Někteří nerespektují zákazy a vlezou kamkoliv.“

Ochranáři už na svém Facebooku zveřejnili výzvu, aby lidé vůbec nevstupovali mimo hlavní cestu. Zakázaná je chůze po jakékoli vyšlapané pěšině bledulištěm nebo i po svážnici z lesa. Na místě jsou proto znovu zatlučené zákazové tabule.

Ani to však nestačí. „Hodně často se lidé ohánějí tím, že tam léta chodili, a najednou nám to vadí. Jde však o národní přírodní rezervaci, ve které se mimo vyznačené cesty nesmí vstupovat, a zákaz tady platil vždy,“ zdůrazňuje mluvčí.

Vzhledem k množství turistů, kteří každoročně v březnu a dubnu míří za bledulemi, z toho může být pro rezervaci velký problém.

„Na vyšlapaných cestičkách bledulky jen tak neporostou. I když si někdo myslí, že po rostlinách nejde, často šlape po cibulkách,“ vysvětluje Kateřina Machová.

V posledních letech dosahuje bledulová turistika masových rozměrů. Nejspíš vlivem medializace, sdílením na sociálních sítích, rozšířením digitálních zrcadlovek nebo mobilů s kvalitními fotoaparáty. Ransko zahrnují i nejrůznější turistické portály s tipy na výlety.

„Ještě nikdy jsem na Ransku neviděl tolik lidí jako minulou sobotu,“ poznamenal Dajč. Podle jeho odhadu se jde o víkendu na bílé květiny podívat okolo dvou tisíc návštěvníků denně.

Aby bylo možné turisty pokutovat, museli by tu být i policisté

Typické porušení zákazu vypadá asi takto. „Skupinka několika lidí přeleze pásku, jde dva metry, udělají si selfíčko, otočí se a jdou zase zpátky. Za chvíli někdo další vleze do bledulí o padesát metrů dál. Je to neuhlídatelné,“ přiznává strážce.

Takové chování je sice možné pokutovat, vzhledem k množství lidí však nejde uhlídat. „To by s námi museli být na místě také policisté.“

Ochranáři aktuálně vymýšlejí, jak najít s turisty společnou řeč. Půjde však o opatření až na další sezonu. Nejdřív ho musejí projednat s Lesním družstvem obcí Přibyslav, které v lokalitě hospodaří.

Jednou z možností, jak turisty vychovávat, jsou speciální akce. Na sobotu 30. března naplánovali ochranáři tematické procházky do NPR Ransko. Zhruba hodinová akce se uskuteční v 10 a ve 14 hodin.

Kvůli usychání jasanů přichází bleduliště o část své romantiky

Sezona poslů jara nekončí. „Ještě asi týden budou květy bledulí v plné kráse, pak se uvidí, jak dlouho vydrží,“ poznamenala mluvčí ochranářů.

Rozlehlé bleduliště u Starého Ranska v posledních letech ztratilo kus ze své romantiky. Na vině je rozsáhlé usychání a vynucené kácení jasanů, které byly napadeny houbou chalara fraxinea. Významně se tím změnily světelné podmínky a režim v lokalitě.

Lesníci ve spolupráci s ochranáři proto přistoupili k vytěžení napadených jasanů a výsadbě nových vhodných dřevin.

Tusíce turistů míří za lány bledulí i do Chlébského na východě Žďárska:

Národní přírodní rezervace Ransko leží jen kousek od Ždírce nad Doubravou.

Národní přírodní rezervace Ransko leží jen kousek od Ždírce nad Doubravou.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz