Vůně je jako první láska: něžná vzpomínka a nezapomenutelný okamžik. Vůně je jako poezie beze slov, nemusíte jí rozumět, musíte ji cítit.

___________________________________________________________

Jak si vybrat vůni?

Nejlepší je zkoušet parfémy po ránu, kdy je na tom náš čich nej­lépe. Někdo sice tvrdí, že denní doba není podstatná, ale rozhodně vybírejte v klidu, ne ve stresu. Ten totiž mění naše vnímání a negativně ovlivňuje i následnou volbu. Dříve než vyrazíte do parfumerie, zvažte, jakou vůni chcete. Měla byste mít jasno, jestli toužíte po květinové, chypre, ovocné, dřevité, nebo orientální. 

Dalším důležitým kritériem je, kdy budete parfém nosit. Hledáte vůni na den? Sáhněte po lehčí a ne moc rušivé, ­ideální jsou elegantní květinové či chypre vůně. Pokud naopak sháníte něco pro večerní nebo speciální příležitosti, nebojte se orientálních, či dokonce niche (­exkluzivních) vůní.  

Jak vůně testovat?

V parfumeriích je tak velký výběr, že z toho jde hlava kolem. Proto při volbě nové vůně nespěchejte. Vůně zpočátku testujte na papírcích, ale jakmile svůj výběr zúžíte na dvě až tři, aplikujte je přímo na kůži, nejlépe na zápěstí či loketní jamku, kde cítíte svůj tep. Kůži ale nikdy netřete, vůni dopřejte čas, aby se mohla plně rozvinout. Počítejte s tím, že některé tóny potřebují i několik hodin. Klidně se proto pro parfém vraťte až druhý den. Jen tak si budete jistá, že jste vybrala správně.

Častá chyba: Pokud si stříknete parfém na jedno zápěstí, nezačínejte ho roztírat o to druhé. Molekuly parfému se tím rozbíjejí a vůně se tak začíná měnit.

Střídejte různé parfémy

Proč si nedopřát více kousků? Zkuste třeba jeden nebo dva pro každé roční období. K jaru se nejlépe hodí svěží zelené a květinové vůně, k létu  se hodí ovocné a citrusové. Podzim „snese” o něco těžší vůně, třeba s orientálním nádechem, zima zase fandí zemitějším vůním parfémů.

Kde flakony skladovat?

Teplá a vlhká koupelna nebo polička, na kterou svítí slunce, pro uchovávání parfémů není to pravé ořechové. Skladujte je nejlépe na suchém, chladnějším a tmavém místě. Nezapomeňte je také pečlivě uzavřít.

Voníte svým parfémem celý šatník?

Parfém neaplikujte přímo na oblečení, mohl by na něm zanechat skvrny. Pokud ale chcete, aby vaše oblečení vonělo stejně jako vy, mnohem lepší je stříknout vůni před sebe a obláčkem „projít” nebo ji nanést na hedvábný papír, který vložíte do skříně a zásuvek. Nebo vyzkoušejte parfém určený na textilie či vonné tyčinky

Nekupujte si stejný parfém jako má kamarádka

I když vám vůně, kterou si koupila vaše kamarádka, připadá doslova neodolatelná, rozhodně to neznamená, že bude stejně krásně vonět i na vás. Na každém člověku se totiž rozkládá jinak, jedním z důvodů je odlišné pH pokožky.

___________________________________________________________________

Hlasujte v soutěži Vůně roku 2020 a vyhrajte vůni! Soutěž trvá do 15. října. 

  10:00
Témata: parfém, vůně, láska