Doporučujeme

Očkování proti chřipce: ano, nebo ne?

| foto: Shutterstock, Getty Images, Bauer Media

Očkování proti chřipce: ano, nebo ne?

Jedním z nejdiskutovanějších témat souvisejících s chřipkou je očkování. M8me se nechat očkovat, nebo ne? Jaká jsou pro a proti?

V roce 2017 bylo v České republice hospitalizováno ­kvůli chřipce 1760 lidí. Průměrná délka hospitalizace činila 6,3 dne a 66 hospitalizovaných na následky chřipky zemřelo. S kašlem a rýmou sice nepoběžíte hned k lékaři, důležité je však dodržet jedno základní pravidlo: naordinovat si klidový režim v izolaci. Hrát si na hrdinu a chodit mezi lidi i se zarudlým nosem, bolavým krkem a teplotou je mimořádně bezohledné. Teprve pokud se váš stav nelepší po dvou až třech dnech, je načase vyhledat lékaře.

Očkování: ano, či ne?


Jedním z nejdiskutovanějších témat souvisejících s chřipkou je očkování. V názoru na vakcinaci se neshodnou lékaři, jednoznačnou odpověď pochopitelně nenajdete ani v našem článku. Je na každém z nás, abychom zvážili veškerá pro a proti a sami se rozhodli. Důležité je vědět, že chřipka není jen jedna. Konkrétně u nás v České republice se vyskytují čtyři druhy, kmen A (Michigan a Singa­pure) a kmen B (Colorado a Phuket). „Některé vakcíny chrání pouze proti kmenům A, přestože kmeny B u nás převažují. Lidé, kteří se takovou vakcínou nechají naočkovat, mohou tudíž chřipkou stejně onemocnět. Doporučuji proto zajímat se, jakou vakcínu nabízí právě váš lékař. Od loňského roku je k dispozici vakcína, která chrání ­proti všem čtyřem kmenům chřipky, například Vaxigrip Tetra,“ upozorňuje MUDr. Vlasta Plachá.

Složení vakcíny se každý rok mění, aby látka účinkovala vždy proti aktuálně zmutovaným virům chřipky. Světová zdravotnická organizace vydává jejich seznam na základě výzkumů na začátku roku, bohužel viry jsou rychlejší než vědci, tudíž se může stát, že ani tak není vakcína ­sto­procentně účinná. Zastánci očkování nic­méně argumentují, že očkování je výhodné v kaž­dém případě: kdo se nechává očkovat pravidelně každý rok, je chráněn proti širší škále virů, neboť v organismu ­stále ještě doznívají účinky očkovací látky z předchozího roku.

Důležité je v každém případě správné načasování očkování. ­Pokud se pro něj rozhodnete, doporučují lékaři nic neodkládat a nechat se očkovat nejpozději v listopadu, před vypuknutím chřipkových epidemií. Naprosto zásadní totiž je, abychom v okamžiku očkování byli zcela zdraví. „Ve chvíli, kdy organismus zachytí jakýkoli vir, i nechřipkový, je očkování kon­traindikováno. V případě že se člověk nachází i jen v inkubační fázi chřipky, může očkování ještě zhoršit průběh onemocnění,“ důrazně varuje MUDr. Plachá.

http://gty.im/878674562

Co na to čínská medicína?


Jiný přístup k prevenci nachlazení nabízí tradiční čínská medicína. „Podle čínské medicíny napadá zevní škodlivina především oslabený organismus. Je proto potřeba vyhnout se stresu a vyčerpání, dbát na dostatek spánku a dobrou výživu. Zároveň se musíme bránit prochladnutí – teple se oblékat, nezapomínat na šátky, šály a čepice,“ doporučuje lékařka Dagmar Komárková, která se specializuje na čínskou medicínu. Jako řada jiných lékařů i doktorka Komárková vystudovala západní medicínu, ovšem posléze zjistila, že existují i jiné metody léčby: „Tradiční čínská medicína mě zaujala natolik, že jsem se po mateřské dovolené, kdy jsem do ní hlouběji pronikla, k západní medicíně už nevrátila.“

http://gty.im/173253353

Čínská medicína je odpůrce očkování, vnímá ho jako ­zanesení takzvaného horkého toxinu do vrstvy krve, což s sebou nese řadu rizik a vedlejších účinků: „Očkování proti chřipce u běžné populace určitě nedoporučuji, neboť každá vakcinace organismus oslabí. Navíc virus ­chřipky během sezony podléhá mutacím. Očkovaný jedinec tedy může v důsledku oslabení podlehnout chřipce, kterou vyvolá jiný původce, anebo u něho může vzniknout úplně jiné, často závažnější onemocnění.“

Spoustu dalších zajímavých tipů, jak se vyhnout nachlazení, najdete v aktuální Ženě a život, která je právě v prodeji!



  • Vybrali jsme pro Vás