Doporučujeme

V práci sama mezi muži

Co se naučíte v pracovním týmu, ve kterém vás budou obklopovat samí chlapi? Michaela Klevisová pátrala, jak z takové zkušenosti vytěžíte profesionální maximum.

„Ze všeho nejvíc mě šokovalo jejich ostré vtipkování,“ vzpomíná devětadvacetiletá Adriana na první zkušenost s mužským týmem. „Dokonce i šéf podával kritiku podřízeným jako vtip. Nejdřív jsem všechny ty narážky a legrácky brala vážně a mnohdy se mě dotkly. Ale brzy jsem pochopila, že špičkování k chlapské přirozenosti prostě patří. Nakonec mě zahrnuli do party a já zjistila, že mi drsný humor vlastně vyhovuje.“ Čím dál víc žen se zabydluje ve stavebnictví, automobilovém průmyslu, IT, inženýrství nebo v telekomunikacích. A vás profese nasáklá testosteronem láká taky?


Čtěte, co zažijete, když se v týmu stanete jedinou bytostí v sukni a budete chtít úspěch.



Drsní střelci


Sedmatřicetiletá projektantka Petra pracovala už ve třech společnostech, obsazených výhradně mužskými protějšky. „Vyhovuje mi, že mluví na rovinu. Když jsem si třeba šéfovi mezi řečí postěžovala, že mě kolegova hlasitá hudba ruší, boss na mě vyjel: ,Proč to říkáš mně, a ne jemu? Vyříkej si to s ním sama!‘ Můžete si být jistá, že pokud parťáka nebo vedoucího něčím štvete, okamžitě dostanete zpětnou vazbu. Je to lepší, než kdyby vás pomlouval za zády.“


Jedenatřicetiletá inženýrka Kristýna přidává další bonus: „Jakmile nastane průšvih, nehledají, na koho hodit vinu, to je ztráta času. Radši veškerou energii zaměří na řešení problému.“ Zdají se vám všechny tyhle podmínky až moc ideální a přemýšlíte, jestli nese práce v mužském světě vůbec nějaké minusy? Jo. Třeba fakt, že se vám občas zasteskne po slovech útěchy: „Byla jsem zničená z toho, že jsem se nepohodla s klientem, a chtěla se vypovídat kolegovi. Čekala jsem, že mě začne utěšovat a poví něco jako ,nemůžeš za to‘. A jeho reakce? ,Jo, to se ti fakt nepovedlo.‘ Načež se ke mně otočil zády a začal ťukat do počítače!“


Je pravda, že zatímco se ženami si často rozumíte i beze slov, s muži nejspíš podobné souznění nezažijete. S rozdíly ve vašem a jejich myšlení musíte neustále počítat. „Základní program muže je zaměřit se na cíl a uspět, dosáhnout ho co nejefektivněji. Základní program ženy je dlouhodobě být ve středu dění a harmonizovat vztahy,“ vysvětlují Radka Maňáková a Miloš Pícha, autoři knihy Adam a Eva v práci (vydal Team Test). „Tyto programy však nejsou jednoduše slučitelné. Bez obalu se dá říct, že v práci jdou oba principy proti sobě. Překážejí si.“




Načerpejte co nejvíc


Máte se tedy stylu fungování spolupracovníků přizpůsobovat? Rozhodně ne! Dál si uchovejte svoji přirozenou ženskost – pečujte o vztahy na oddělení, zapojujte vlastní intuici, věnujte se detailům, hodně mluvte… Tím všechny obohacujete. Buďte sebejistá a svoji ženskost dávejte klidně na odiv. „Užívám si to. Třeba kalhoty zásadně nenosím,“ prozrazuje úspěšná manažerka Simona. Radka Maňáková a Miloš Pícha k roli jediné ženy mezi muži dodávají: „Sama může stát v centru dění a rozhýbávat muže k tomu, aby hned po dokončení jednoho projektu byl důvod pouštět se do věcí nových.“


Čtěte také: 8 tipů, jak získat práci snů



Jak si přivolat uznání


Je ale pravda, že jako žena můžete mít problém vydobýt si respekt, a to jak u kolegů, tak u klientů. „Zaslechla jsem, jak jeden klient žádá šéfa, aby jeho zakázku řešil místo mě ,raději nějaký muž‘,“ vypráví třiatřicetiletá správkyně sítě Andrea. Psycholožka Tereza Zahrádková z pražské poradny Therapia potvrzuje: „Pro ženy je mnohem těžší uplatnit autoritu, a to i v případě, že oplývají srovnatelnými, ne-li lepšími znalostmi a kariérním postavením.“ Naštěstí se s pomocí několika strategií můžete postarat, aby vás začali brát. „Muži u žen oceňují smysl pro humor,“ míní odbornice přes duši a dodává: „Ale je třeba mít na paměti, že mezi profesionálně otevřeným jednáním se špetkou humoru a důvěrným chováním je velký rozdíl.“


Pomluvami nebo intrikami si totiž v chlapském prostředí výrazně uškodíte. „Soustřeďte se zejména na pracovní výkon a při komunikaci se snažte vystupovat vyrovnaně,“ dodává psycholožka. „Je dobré mluvit klidně, věcně a dívat se při tom svému protějšku do očí. Vyvarujte se přehnané gestikulace, která může vaši pozici oslabit.“


Pokud totiž divoce šermujete rukama, působíte nervózně a neprofesionálně. Vyplatí se vědět, že v mužském kolektivu probíhá neustálý boj o moc. I když se k sobě kolegové chovají kamarádsky, podvědomě jeden druhého považují za rivaly a cítí potřebu předvádět, že jsou odborníky na svém místě. Proto jsou chlapi zvyklí mluvit autoritativně. A právě tohle od nich okopírujte! Zkuste nasadit nižší tón než obvykle, mluvte pomalu a na konci věty výrazně klesejte hlasem. Než o něčem na poradě promluvíte, do hloubky si nastudujte fakta a oslňte přehledem. A nevyhýbejte se konfliktu! Když vás kolega popíchne, že váš nápad je nesmysl, dlouze se mu podívejte do očí a tvrdě si stůjte za vlastním stanoviskem.


„To nejdůležitější, co jsem se od kolegů naučila, je sebedůvěra,“ tvrdí pětatřicetiletá inženýrka Ivana a pokračuje: „Nečekají na pochvalu nebo potvrzení, že si vedou dobře. Jdou si za svým.“ 



  • Vybrali jsme pro Vás