Doporučujeme

Porod pod stromeček

Do Vánoc zbývá několik dní, jsou prakticky za dveřmi, stejně jako váš porod. Na co se soustředit? Co upřednostnit a co nechat být, ať to nějak dopadne?

Každý rok je pro několik maminek Štědrý den ještě o něco štědřejší. Své miminko přivedou totiž na svět právě o vánočních svátcích. Jak se na možnost strávení svátků v porodnici připravit? Má smysl vůbec zdobit stromeček, nakupovat dárky, péct cukroví? A jak to udělat, když doma už jedno dítě máte?


Velké poprvé

Pokud jste prozatím bezdětná a žijete jen s partnerem, nemusí vám termín porodu kolem Vánoc dělat žádné velké starosti. Partner, který se o svátcích ocitne bez vaší společnosti, si jistě nějakou náplň najde, může se uchýlit k rodičům nebo strávit Vánoce jako v single dobách před společným vztahem a naplno prožívat euforii z toho, že je otcem. Společné rozbalování dárků a slavnostní večeře klidně počkají do ledna, až budete i s miminkem doma.



Málokterá žena se s porodem trefí přesně do termínu, proto nic složitě neplánujte a doma si udělejte zkrátka to, co vám dělá radost a co vás těší. Chcete mít stromeček? Tak ho přineste a pěkně ozdobte. Bylo by smutné pod vlivem vidiny dnů v porodnici nic nechystat a pak být doma bez vánoční atmosféry. Poslední týdny těhotenství vás mohou zmáhat, a tak se domluvte s kamarádkami, maminkou nebo tchyní, aby při pečení vánočního cukroví upekly rovnou i trochu pro vás. Cukroví samozřejmě můžete koupit, ale to dobré musíte objednat dlouho dopředu. To, co koupíte v supermarketu, většinou za moc nestojí.



Máte-li možnost a jste-li v tom s partnerem zajedno, můžete svátky strávit u vašich či jeho rodičů. Z vánočních příprav tak zbude jen zabalení dárků a sem tam nějaká výpomoc. Důležité je, abyste měla klid a možnost odpočívat, nikoli řešit spory nebo se starat o početné příbuzenstvo.



Podruhé, potřetí….

Na rozdíl od prvorodiček mají druho- a vícerodičky situaci poněkud složitější. V případě, že se miminko ohlásí na svět těsně před Štědrým dnem, zůstane doma nejen partner, ale také děti, které se o Ježíška rozhodně nehodlají nechat připravit. Situaci řešte úměrně jejich věku a nátury, přípravy neodbývejte a snažte se dělat všechno jako vždycky. Jsou-li děti ještě malé, řekněme do dvou let, a nechodí zatím do školky, můžete Štědrý den o několik dnů posunout. Tak malé děti ještě nemají pojem o čase a ničeho divného si nevšimnou. Pokud ale dítě chodí do školky, nic posunovat nelze, protože po návratu mezi kamarády by se vše provalilo a došlo by nejspíš na slzičky, proč Ježíšek nepřišel.


V takovém případě může tatínek udělat večeři a nadílku sám, samozřejmě s patřičným vysvětlením a následnou návštěvou živého dárečku v porodnici. Nebo se opět může přesunout i s dětmi k prarodičům. Rozhodne-li se tatínek pro samostatné zvládnutí situace, bude ho to stát nejspíš poměrně hodně sil, ale odměna bude sladká. Nějaký ten dáreček také může potají odnést do porodnice, kde bude na děti čekat společně s vámi a miminkem. Starším dětem situaci jistě bez problémů vysvětlíte, takže budou i dopředu vědět, že se sourozenec může narodit o Vánocích a tím poněkud nabourat zažité rituály.



V porodnici

Jak tedy vypadá vánoční porod? Ve většině nemocnic je sváteční výzdoba jen na chodbách, ale jídelníček bývá přizpůsoben. K snídani klasická vánočka a k štědrovečerní večeři kapr nebo filé s bramborovým salátem.


Výhodou je, že pokud stojíte o návštěvy, dostane se vám jich o svátcích měrou vrchovatou. Většina lidí si bere z práce dovolenou i na dny zbývající do Silvestra, a tak za vámi mohou přijet. Některá maminka společnost uvítá, jiná ne, zařiďte se podle sebe, svojí nálady i zdravotního stavu. Ohled berte i na ženy ležící s vámi na pokoji. Neustálý hlahol vašich příbuzných jim může být nepříjemný.



Pokud jste se rozhodla, že si zaplatíte nadstandardní pokoj, může se na něm odehrát i improvizovaná nadílka dárků. To bude vyžadovat nějakou  přípravu a spolupráci od tatínka, nicméně, proč si neudělat nevšední Vánoce se vším všudy?



  • Vybrali jsme pro Vás