Češi by rádi darovali potraviny několikrát za rok! Již za pár dnů tu máme čtvrtý ročník Národní potravinové sbírky. 

12. listopadu tak budete moci zajít do jednoho z 659 zapojených obchodů a nakoupit zde potraviny, které následně uložíte do předem připravených košíků za pokladnami. Toto zboží pak poputuje přímou cestou k potřebným.Kdo se zapojí


Tento rok se do Národní potravinové sbírky plánuje zapojit zhruba čtvrtina Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který v říjnu vyhotovila agentura Ipsos. Polovina z nás by byla dokonce ochotna darovat potraviny i několikrát ročně. Průzkum dále potvrdil, že ochotněji se do akce zapojují ženy, které si také více všímají problému plýtvání potravinami a označují ho jako akutní.
Prošlé potraviny Čechům nevadí


Speciální výzkum společnosti Ipsos dále ukázal, že 6 z 10 dotázaných je ochotno kupovat prošlé potraviny za zvýhodněnou cenu. „Nakupování prošlých potravin za zvýhodněnou cenu jsou nejvíce otevření mladí do 29 let. Podle názoru české populace by ale  toto zboží mělo být spíše darováno potřebným“,doplňuje Tomáš Macků z agentury Ipsos. A právě i mladí lidé mají největší zájem o informace, které by přispěly k zamezení plýtvání potravinami v domácnosti. K tomuto účelu slouží i webový portál potravinypomahaji.cz.(Metodika výzkumu Ipsos: Výzkum byl realizován na reprezentativním souboru populace ve věku 18-65 let metodou online dotazování, N=1000.  Sběr dat proběhl v září a říjnu 2016.)
Hledají se dobrovolníci


Národní potravinová sbírka se letos uskuteční v rekordním počtu 659 obchodů po celé ČR. Oproti začátkům v roce 2013 to je šestinásobek. „Do jejího zahájení nám zbývá posledních pár dní, a tak aktuálně ještě řešíme počty zapojených dobrovolníků. Nedostatky zjišťujeme v Jihočeském kraji, kde chybí dobrovolníci v Bechyni, Strakonicích a Českém Krumlově a také budeme vděční za pomoc v Praze,“ dodává Pavlína Kalousová z pořádající organizace Byznys pro společnost. Bližší informace na webu www.potravinypomahaji.cz.