Doporučujeme

Máte trestat dítě za vysvědčení?

Vaše ratolest přinesla ze školy vysvědčení, kterým se příbuzným ani známým rozhodně chlubit nebudete. Začíná vás neodolatelně svrbět ruka. Potrestat dítě za špatné známky? A jak se jich pro příště vyvarovat?

Známá situace: Tyčíte se nad svým školákem a v ruce třímá­te úřední dokument s razítkem školy. A jak čtete, krev se ve vás zvolna začíná vařit... Než řeknete či uděláte něco, čeho byste litovali, vezmě­te si k srd­ci rady odborníků na dětskou duši. Přinášíme vám jich hned několik.


Nebuďte překvapení

Předně si uvědomte, že by tato situace neměla vůbec nastat. „Známky jsou výsledkem celoroční práce, a pokud máte o dítě zájem, nemohou vás překvapit,“ míní psychiatrička Eva Nosková. Jestli se s potomkem učíte a sledujete jeho prospěch, zklame vás maximálně o jeden stupeň, a to lze vydýchat. A navíc buďte realis­ty. „Zvažte, nakolik výsledek odpovídá možnostem dítěte. Jestli má rezer­vy, jede na plný výkon nebo není už přetížené. Ne všechny děti se učí stejně lehko,“ upozorňuje dětský psycholog Jaroslav Šturma, ředitel Dětského centra Paprsek. Pokud jste se svou ratolestí zodpovědně ‚dřeli‘ a ona se škole svědomitě věnovala, ale výsledek neodpovídá úsilí, smiřte se s tím, že se vám zkrát­ka nenarodil studijní typ. Byť sami máte dvě vysoké školy...


Výprask je k ničemu

Psychologové se shodují, že těles­né tresty nepomohou. Na dítěti si jen vybijete prvotní vztek. Vidina výprasku navíc děti traumatizuje, každý rok se vyskytne i několik pokusů o sebevraždu. „Tresty a motivace strachem nezabírají. Nezakazujte dítěti rekreaci, koníčky, zvláště ty sportovní a pohybové,“ radí Šturma a Nosková zdůrazňuje: „Domácí vězení je nesmysl, učení s rodiči zase trestem pro rodiče, proč si kazit prázdniny.“ Neznamená to však, že by rodiče měli špatné známky jen tak přejít. „U nás funguje omezení počtu hodin u počíta­če,“ prozrazuje psychiatrička. Pro ‚digitál­ní‘ generaci jde o citel­ný trest, který navíc může mít ‚bonus‘ v tom, že dítě  sáhne po knížce nebo půjde sportovat.



Myslete na budoucnost

Uvědomte si, že známky se dají opravit. K tomu jsou třeba dvě věci: plán a motivace. I ony ale mají svá úskalí. Zvláště mladší školáci nepřemýšlejí v delším horizontu a nezabírají na ně argumenty typu: nedostaneš se na studium, nevyděláš si dost peněz apod. Na to žijí příliš pří­tomností. I při plánování je pololetí pro dítě dlouhá doba. „Je tře­ba plánovat týden po týdnu či v rámci měsíce,“ upozorňuje dětský psycholog. Proto je lepší dítěti spíše rozplánovat běžný den a vštípit mu, ať učení a povinnosti neodkládá. Pokud si osvojí zodpovědný přístup k životu řídící se pevnými pravid­ly, pak se příštího vysvěd­čení nemusíte bát.



  • Vybrali jsme pro Vás