Doporučujeme

Jak si zlepšit náladu? Zkuste jarní detox!

Nedejte jarní únavě šanci. Naordinujte si půst, vyžeňte z těla zrádné toxiny, nastartujte ospalý metabolismus a dobijte si baterky.

Dny se prodlužují, sluneční paprsky jsou stále hřejivější, jaro ťuká na dveře. Právě nynější roční období je nejvhodnější k tomu, abychom si vyčistili organizmus a zbavili ho balastních látek a toxinů, které se v něm během zimy nahromadily. I když má naše tělo určitou samočistící schopnost, není od věci mu v tom trochu pomoci. Naordinujte si jarní očistnou kúru. Zlepší se vám nejenom pleť a kvalita vlasů, ale především nálada.



Svému tělu můžete k očistě pomoci hlavně tím, co budete jíst a pít. Jídlo by mělo být bohaté na zeleninu, celozrnné pečivo, ovoce či luštěniny – a pokud možno co nejmé­ně tepelně upravované.


Vyhněme se konzervovaným a průmyslově zpracovaným potravinám – konzervační látky zatěžují organizmus. Chcete-li tělo vyčistit opravdu důkladně, vynechejte i živočišné tuky, uzeniny a vejce.



Ovoce a zelenina

Tělu dodávají potřebné vitaminy, minerály a vlákninu především v syrovém stavu. Právě díky nim pak naše orgány dobře fungují. Přirozeným způsobem regulují funkci žaludku a střev, a podílejí se tak významně na pročišťování organizmu. Jezte banány, zbavují tělo jedovatých látek a posilují imunitu. Chroupejte jablka, odstraňují jedy z jater, příznivě ovlivňují zažívání a čistí střeva. To dokáže také grapefruit, který navíc stabilizuje střevní flóru. Pomeranče, kiwi a citrony zase urychlují přeměnu látkovou, kterou aktivují brambory.


Trávení zlepšuje brokolice, čekanka zbavuje střeva jedovatých látek – stejně tak jako fenykl, kadeřávek, růžičková kapusta, červená řepa, ředkev, tykve nebo červené zelí. Mrkev chrání proti volným radikálům. Blahodárné účinky na očistný proces má česnek. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálů a podporuje jaterní funkce, vylučování žluči a odpadových látek z těla. Pórek i celer zase čistí žaludek a střeva od bakterií a kvasinek.


Cibule podporuje činnost jater a slinivky a také vyprazdňování střev. Detoxikující enzymy v těle aktivují glukosinoláty, obsažené například v ředkvičkách, řeřiše nebo v pekingském zelí, působí také proti mnoha bakteriím, ohrožujícím náš trávicí trakt.




Bylinky




Až půjdete na jarní procházku, nasbírejte si je. Bez bylinek se taková jarní očistná kúra prostě neobejde. Mnohdy obtížné plevele totiž dokážou pročistit játra, žlučník i krev. Použít je můžete také ke koupelím nebo vlasovým zábalům, o jejich využití v kuchyni nemluvě. K nejznámějším a nejdostupnějším patří kopřiva, pampeliška a sedmikráska.


Kopřiva je téměř nenahraditelnou součástí všech čistících čajů. Obsahuje spoustu důležitých látek, třísloviny, vitaminy, minerální soli apod., které z těla vyvedou nastřádané jedy. Nálev z této bylinky je zdrojem minerálních látek, vyčistí krev, urychluje hojení kůže, látkovou výměnu a má protizánětlivé účinky. Můžete jím také omývat celé tělo včetně vlasů. Uvidíte, jak budou krásně lesklé. Sbírejte mladé kopřivy asi do 10 cm. Lístky můžete nasekat do salátů, nádivek nebo si uvařit špenát.



Pampeliška je pro jarní očistu také nepostradatelná, obsahuje vitaminy C a B2, nejrůznější minerály a stopové prvky a především hořčiny, tonizující žaludek a trávicí orgány. Aktivuje výměnu buničiny, zvyšuje činnost jater a ledvin. Mladé lístky chuťově oživí saláty, polévky, dají se též posekat na chleba. Čerstvá šťáva, vyrobená pomocí odšťavňovače z listů a kořenů pampelišky, patří také k čistícím a ozdravným jarním prostředkům.


Výtečný vliv na očistu jater, žlučníku, sleziny a ledvin má i sed­mikráska, která ochrání buňky před účinky volných radikálů. Lístky se přidávají do polévek a salátů, kde se uplatňují rovněž  květy. Bylinková kúra by měla trvat nejdéle čtrnáct dní, a to při frekvenci 3krát denně 1 šálek nálevu. Opakujte ji až za měsíc. Dobré je také vypít denně dva šálky zeleného čaje, ochraňuje totiž buňky těla před volnými radikály a dodává energii.



Zdraví z parapetu

Klíčky představují na jaře pro organizmus obrovský zdroj minerálních látek, bílkovin, hořčinů, nenasycených mastných kyselin, vitaminů a stopových prvků. Tedy všeho, co nám dodává sílu a vitalitu. Jedí se syrové, ale mohou se také tepelně upravovat. Naklíčit si je můžete  jednoduše doma, a mít je tak po ruce. Ke klíčení jsou vhodné nejrůznější obiloviny, semena tykví, luštěnin. Do jedné třetiny zavařovací lahve dejte, nejlépe večer, mungo, čočku apod. Zalijte studenou vodou až po okraj, ráno vodu slijte a sklenici postavte na světlé místo. Večer mungo propláchněte studenou vodou. Proplachujte vždy ráno a večer, až se vám objeví klíčky, což je většinou za dva, tři dny. Na parapetu okna si můžete vypěstovat na misce s vatou nebo gázou také řeřichu zahradní, nabitou enzymy, vitaminy a stopovými prvky. Její ostrá chuť podobná mladé kedlubně okoření saláty, pomazánky, těstoviny a rýži. Podobně to můžete udělat i s čočkou.




Očistné šťávy


Jednodenní půst, při kterém budete pít pouze ovocné nebo zeleninové šťávy, doplněné dostatkem vody, napomůže k očistě organizmu a k jeho regeneraci. Kúra stimuluje hormonální systém, zlepšuje pokožku, omlazuje a dodává energii. Den před půstem jezte pouze lehce stravitelná jídla a vynechte alkohol či kofein. Během kúry vypijte denně pět až šest sklenic šťávy s vodou. Citrusová šťáva rozpouští hleny a toxické nánosy ve střevech, jablečná odvádí jedovaté látky ze střev, šťáva z červené řepy čistí a posiluje játra. Kombinovat můžete několik druhů ovoce nebo zeleniny. Vyzkoušejte nápoj ze dvou dílů celerové šťávy a jednoho dílu červené řepy.




Sauna a kartáčování


K vylučování nežádoucích látek z těla pomáhá sauna. Důkladným prohřátím se tělo prokrví, urychlí se metabolismus i vylučování nahromaděných zplodin. Jedna návštěva sauny ovšem nestačí, účinná je při určité pravidelnosti.


Zahřát tělo můžete i koupelemi, nejlépe ve vodě s přídavkem mořské soli. Před koupelí tělo důkladně namasírujte masážní rukavicí, froté ručníkem nebo kartáčem. Kartáčování nebo masírování pokožky podpoří lymfatický oběh, který odvádí z těla nečistoty a toxiny. Použijte kartáč s přírodními vlákny a postupně masírujte celé své tělo od končetin k hlavě. Začněte od špičky pravé nohy až po stehno, pak totéž na levé noze. Pokračujte pravou rukou, levou, přední stranou trupu a nakonec kartáčujte záda. Zbavíte se škodlivin, zároveň vyhladíte pokožku. A při pravidelném kartáčování získáte navíc účinnou zbraň v boji s celulitidou.


Jarní počasí láká ven. Sportujte! Rozproudíte svůj krevní oběh a s potem tělo vyloučí mnoho škodlivých látek. Když začnetě už nyní, začátek jara si opravdu užijete!



  • Vybrali jsme pro Vás