Doporučujeme

Jak přežít zimní splín

Ráno nemůžete vstát, mlsáte sladkosti a skleslé náladě klidně můžete říkat věrná společnice? Možná máte SAD – sezonní afektivní poruchu.

Zimním blues neboli sezonní afektivní poruchou (SAD – Seasonal Affective Disorder) trpí odhadem každá desátá z nás. Jejím hlavním původcem je především nedostatek slunečního záření, které ovlivňuje práci mozku a produkci hormonů.



Něco mezi

SAD není jen špatná nálada, z té se dá rychle dostat spánkem, sportem apod. V případě sezonní afektivní poruchy jde o dlouhodobější stav, ze kterého se nelze jen tak vymanit. SAD navíc může u citlivějších jedinců sklouznout do vážnějších forem deprese nebo přimět člověka k neuváženým krokům, dokonce i k sebevraž­dě. O tu se častěji pokoušejí muži, ačkoliv ženy jsou k ní až čtyřikrát náchylnější.



Hlavní příznaky SAD:

? Nadměrná spavost

Opatření: Snažte se nepodlehnout. Nespěte zásadně přes den, v noci jen svou nezbytně potřebnou dávku. I o víkendu si nařiďte budík, abyste si odpočali, ale nespali moc dlouho.

? Nezájem o sex

Opatření: Jděte sportovat. Pomáhají zvlášť vytrvalostní spor­ty – nabuzený organismus vám pak pomůže i při postelových hrátkách.

? Zvýšená chuť na sladké

Opatření: Když už sladké, tak čtvereček co nejkvalitnější čokolády, která obsahuje látky stimulující tvorbu endorfinů. Odborníci radí proti depresi alespoň jeden banán denně, vhodné je i hroznové víno. Dále pomáhají jídla obsahující látku tryptofan, která se v těle mění na serotonin, příznivě ovlivňující náladu a duševní pohodu. Potraviny s tryptofanem: humr, chřest, krůtí maso, slunečnicová semínka, sýr cottage, ananas, tofu, špenát a fazolky mungo.



? Přejídání

Opatření: Stanovte si pevný stravovací řád, aby se jídlo nevymklo vaší kontrole. Coroline Longmore, australská expertka na fyzické zdraví, tvrdí, že nejlepší způsob, jak dosáhnout optimální hladiny serotoninu v krvi, je jíst pětkrát den­ně menší porce a dodržovat pitný režim. Vědci z University College London k tomu dodávají, že nejúčinnější proti depresi jsou čerstvá jídla (minimum předpřipravených), hodně ovoce, zeleniny a ryb. Podrobili dlouhodobému pozorování 3500 státních zaměstnanců a výsledky studie byly výmluvné. Kdo se stravuje ‚zčerstva‘, tomu hrozí o 26 % nižší riziko zimních depresí.

? Podrážděnost

Opatření: Kombinace hořčíku s vápníkem uvolňuje celkové napětí a konejší nervy.

? Skleslost a špatná nálada

Opatření: Velmi záleží na tom, do jaké míry se u vás SAD rozvinul. Někomu stačí zvýšit frekvenci procházek za denního světla (na tvor­bu nutného vitaminu D fungují, i když je zataženo – takže konec výmluv). V nejzávažnějších případech jsou dočasně předepisována antidepresiva. Nejčastěji však lékař (obvykle psychiatr) doporučí tzv. fototerapii, léčbu polarizovaným světlem z biolampy.


Zdání klame

Diagnostikovat SAD není vždy jednoduché. Mnohdy se mísí s celou řadou dalších psychických poruch nebo se s nimi dokonce dá v některých případech zaměnit. Lékař by měl ověřit i podezření na:

? jinou formu deprese

? úzkostnou poruchu

? panickou poruchu

? bulimii

? chronický únavový syndrom

? poruchu pozornosti s hyper­aktivitou



  • Vybrali jsme pro Vás