Karcinomem prsu u nás onemocní jedna z osmi žen. Co proti tomu můžeme dělat?

Každá osmá z nás musí během svého života bojovat s diagnózou zhoubného nádoru prsu. I u této diagnózy platí, že je poměrně velká šance na vyléčení, ale pouze za předpokladu, že se diagnostikuje včas.

Samovyšetření prsou by mělo být pro každou ženu samozřejmostí. Pokud si v prsu nahmatáte cokoli neobvyklého, neodkládejte návštěvu lékaře. I když není třeba hned panikařit – může to být přechodně zduřená žláza, nezhoubný uzlíček či podobný problém, který se může po menstruaci změnit nebo úplně vymizet. Nicméně je dobré, aby věc posoudil lékař, který vás případně pošle na další vyšetření, například na sono či mamograf.Vyšetření mamografem může zachránit život 


Samovyšetření pohmatem nenahradí vyšetření mamografem či ultrazvukem. Proto nepodceňujte preventivní prohlídky, na které máte od určitého věku nárok a hradí vám je zdravotní pojišťovna. Mamograf dokáže odhalit i jen několikamilimetrový nádor, který současná medicína umí velmi úspěšně léčit. Samovyšetřením nemáme šanci takový nádor zaznamenat a něco tak malinkého nahmatat. 


Vyšetření mamografem není bolestivé, trvá přibližně deset minut. Ženám s citlivějšími prsy lékařky doporučují naplánovat vyšetření po menstruaci, kdy prsa nejsou tak citlivá, a tudíž na vyšetření reagují lépe. Co se týká radiačního záření při vyšetření mamografem – rozhodně se není třeba bát a podléhat panice. Je zde použita velice nízká radiační dávka, kterou je tělo schopné bez problému zpracovat.


Do 45 let se používá k preventivnímu vyšetření většinou ultrazvuk, od 45 let pak spíše mamograf. O tom, jaký druh vyšetření je pro nás nejlepší, rozhoduje lékař. V současné době mají ženy nárok na bezplatné preventivní vyšetření mamografem od 45. roku věku ve dvouletých intervalech. V mezidobí je důležité se průběžně sledovat a v případě jakýchkoliv problémů navštívit svého gynekologa. Mnozí zaměstnavatelé dnes k preventivní kontrole vyzývají také nepřímo – nabízí úhradu vyšetření mamografem každý rok ženám, které ještě nedosáhly 45. roku a preventivní vyšetření by si musely hradit samy. Zdravotní pojišťovny také často přispívají na mamografické vyšetření v rámci fondu prevence, například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR na něj pro své klientky z fondu prevence přispívá částkou 500 Kč.A co muži?


Nemluví se příliš o tom, že rakovinou prsu mohou onemocnět i muži. Pro ně ale není vzhledem k nízkému výskytu karcinomu prsu v mužské populaci zaveden celoplošný bezplatný preventivní screening. Pokud však přijde muž s konkrétními potížemi, lékaři jej ve screeningovém centru (kontakty najdete ZDE) samozřejmě vyšetří.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:15