Doporučujeme

Co udělá těhotenství s vaším tělem?

Zjišťovali jsme, co provede těhotenství s vaším zdravím?

Odhodlat se, že zvýšíte zalidněnost Země, představuje jedno z nejdůležitějších rozhodnutí ve vašem životě. Pokud si nakonec odpovíte kladně a nadšeně se připravíte na vstup do rozbouřené řeky mateřství, ujistěte se nejdřív, že v ní umíte plavat. Čekají vás totiž neznámé peřeje velkých zdravotních změn. Zjišťovali jsme pro vás, jak vám okoření život.


ČÍM VÁM PROSPĚJE

1. Snížíte si riziko rakoviny prsu


Jakmile se vám v děloze uhnízdí zárodek budoucího člověka a ňadra se vám začnou nalévat mlékem, stanou se tyto oblasti odolnější vůči nádorovému bujení. Důvod je jednoduchý. V okamžiku, kdy vaječníky, děložní sliznice i prsa plní svůj biologický úkol, organismus zajásá, a aby nedošlo k ohrožení plodu, zvýší tvorbu obranných protilátek. Nádavkem se postará o důkladnější prokrvení tkání a přísun živin. Díky tomu budou nepřátelské rakovinotvorné buňky dříve odhaleny a zlikvidovány. Zvýšená ochrana vám zůstane do konce života. S každým dalším těhotenstvím ji

navíc můžete ještě dál upevňovat, a to o čtyři procenta.


2. Budete odolnější vůči bolesti

Platí, že když si projdete pekelnými porodními bolestmi, obyčejná migréna s vámi nijak nehne. Během porodu se vám kvůli křečovitým stahům dělohy zvyšuje práh bolesti. Podobně jako pylové vakcíny vám postupně otupují sennou rýmu, i porodní bolesti vás připraví o palčivou bolest. Účinně totiž zvyšují její toleranci, a budete ji tak v budoucnu lépe snášet.


3. Zpevní se vám kosti

Během těhotenství přiberete, a tudíž se vám zvýší nápor na kosti. Organismus se však na tuto změnu připraví a postupně je zesiluje tak, že ostošest produkuje kostní buňky osteoblasty. Jejich kolagenní vlákna se pak už postarají o to, že než své malé závaží porodíte, kostra se zpevní o celých čtyřicet pět procent. Pravděpodobnost, že si pak při menším pádu zlomíte nohu nebo ruku, tak výrazně klesne. S každým dalším dítětem si pak můžete ještě více zocelit své dlouhé kosti o dalších devět procent.



4. Dostanete se do formy

Ze začátku možná budete unavená a hůř se vám bude dýchat, ale s přibývajícími týdny se dostanete do lepší kondice než kdy předtím. Především se zvýší zátěž na oběhový systém, a srdce vám pak přepumpuje dvakrát tolik krve. V posledních třech měsících těhotenství, kdy před sebou pořád ponesete vykulené břicho, pro vás navíc bude jakýkoli pohyb nahrazovat návštěvu posilovny. Díky němu se po porodu budete cítit jako zdatná maratonská běžkyně. Fyzička se vám zvýší o třicet procent, a i když si ji nebudete udržovat, vydrží vám ještě celý rok po porodu.



5. Prodloužíte si život

Začne-li se v děloze vyvíjet lidský plod, matčino tělo se regeneruje. V tělíčku embrya dochází k závratné tvorbě buněk – například červené kostní dřeně –, které mezitím v těle matky zestárly a opotřebovaly se. Proto si matčin organismus osvojuje část těchto zbrusu nových buněk a posiluje se. Vysvětluje to, proč se ženy dožívají vyššího věku než muži a také proč bývají matky odolnější vůči takovým nemocem, jako je leukemie nebo roztroušená skleróza.


6. Zamilujete si své tělo

Těhotenství se sice může projevit neestetickým příbytkem váhy, ale samotný fakt, že uvnitř vašeho těla roste nový život, působí kladně na psychiku. V okamžiku, kdy novorozené miminko začne sát mléko z vašich bradavek, s konečnou platností oceníte krásu svého těla.


ČÍM VÁS NEPOTĚŠÍ

1. Zradí vás pánevní dno


Nošení plodu znamená nadměrnou zátěž pro svaly pánevního dna. Na ty se pomocí vazivových šlach připevňují takové orgány, jako jsou močový měchýř, vaječníky, děloha nebo koncová část tlustého střeva. Přílišné natahování těchto úchytů vám uvolní pánevní svěrače a ve stresových situacích se můžete samovolně pomočovat. Stačí pak, když trochu zakašlete nebo vás rozesměje kamarádka, a vypravíte ze sebe kromě hrdelních zvuků i moč. Pravidelné posilování dotyčných partií vás ale těchto obtíží zbaví.


2. Připravte se na jiné proporce

Možná se brzy po porodu zbavíte veškerých kilogramů, které jste nabrala v těhotenství. Nemusíte však mít vyhráno. Vážit totiž můžete stejně jako před početím, ale do svých oblíbených šatů se už nevejdete. S velkou pravděpodobností se totiž po porodu změní rozložení tuků v těle, a mohou se tak zvýraznit nebo naopak potlačit některé vaše partie. Nemusíte se ani vejít do starých bot. Těhotenství totiž zadržuje vodu v těle, v jejímž důsledku dolní končetiny často opuchnou. Zvýšený tlak v chodidlech pak může způsobit roztažení kloubů na chodidlech.



3. Připravte se na depresi

Skoro patnáct procent nastávajících maminek podléhá předporodní depresi a necelých deset procent propadne depresi poporodní. Projevuje se nechutenstvím, pocity úzkosti, záchvaty vzteku, které se střídají s návaly zoufalosti. Bohužel nejde předem určit, jestli jste právě vy touto zákeřnou depresí ohrožená. Přispívá k ní nespolehlivý partner nebo nedostatek materiálního zabezpečení.


4. Naruší se vám citlivost

Vytlačování dítěte ven může zanechat váš poševní vchod s vnitřními podlitinami, které vám znepříjemní sex. Kdykoli se do vás přítel zanoří, můžete cítit nepříjemnou bolest. To je také důvod, proč mnoho nových matek nemá na sex ani pomyšlení.


5. Péče o dítě zaútočí na vaše zdraví

Obranyschopnost organismu může povolit, jakmile budete v noci neustále vstávat k plačícímu dítěti. Prospat celou noc se vám podaří zřídka a takové přerušované spaní a starostlivost o dítě, při které zapomínáte na vlastní potřeby, mohou naštvat váš imunitní systém. Rázem se tak stanete zranitelnější vůči znepřáteleným bakteriím.


6. Čekejte zdravotní komplikace

S nadcházejícím těhotenstvím se připravte na časté návštěvy zubaře. Dochází při něm totiž k odvápnění kostí, které se nejvíc projeví zvýšenou kazivostí chrupu. Zuby totiž patří k nejtvrdším kostem těla, a tudíž mají velkou vápníkovou spotřebu.



Témata: děloha
  • Vybrali jsme pro Vás