Máte rádi přírodu a chystáte s rodinou ven? Pak zkuste být i při cestování ohledupní k životnímu prostředí a udělejte si z toho zábavu pro malé i dospělé.

Znovupoužívejte obaly


Než se na výlet vypravíte, připravte si jídlo do cestovních krabiček z recyklovaného materiálu nebo bioplastu. Vynecháte tak použití alobalů, sáčků i ubrousků a v těchto obalech si svačiny můžou nosit děti i do školy nebo vy do práce. Na výletě pak budete mít i o starost méně, že se nebudete muset shánět po odpadkových koších. Stejně tak to udělejte i s pitím. Nekupujte balené nápoje v plastových lahvích, ale do své lahve, které může být vyrobená z ekologického plastu nebo z hliníku, si napusťte vodu z kohoutku. Dětem kvůli chuti můžete do vody přidat šťávu.

Nakupujte u místních


Na výletě to bez dobrot ani suvenýrů nejde. Snažte se proto kupovat si výrobky, které byly vyrobené a vyprodukované na místě, kde zrovna jste. Za prvé tím pomůžete malým podnikatelům a rozvoji daného místa, ale také ušetříte přírodu tím, že výrobky a suroviny nemusely cestovat z jiné části zeměkoule. Tím odpadá složitá a náročná doprava, které má na znečištění prostředí velký vliv.

Dopravte se ekologicky


Důležité je také myslet na to, jak se na výlet dostat. Můžete zkusit buď vlak, kolo, koloběžky nebo elektromobil, někdy je ale problém sehnat stanici, kde můžete elektřinu „dotankovat“. Chytrou alternativou klasického a elektroauta a mnohdy ještě ekologičtější, jsou ty na hybridní pohon. Co to je? Auto spojuje klasický motor na benzín, případně na naftu s elektromotorem a baterií. Díky tomu při jízdě z kopce nebo při brzdění se baterie dobíjí a nashromážděná energie se využije při rozjezdu a zrychlování. Právě ty jsou nejvíce náročné na spotřebu. Ušetříte tak spoustu paliva a vyprodukujete mnohem méně zplodin z výfuku, ale také třeba od brzdových destiček. Když se například podíváme do statistik některých automobilek, tak například značka Toyota, která jako první s hybridní vozy přišla na trh, v porovnání s klasickými auty ušetřila asi 77 milionů tun emisí CO2 a asi 29 miliard litrů benzínu! A pokud to na výlet máte blízko, jděte pěšky. Uděláte tak i něco pro svoje zdraví!

Zkuste plogging


Nový sportovní ekologický hit zabaví celou rodinu. Vymysleli ho Švédové a jedná se o spojení běhu se sbíráním odpatků. Jde si tak vymyslet zajímavou rodinnou soutěž - každý člen rodiny dostane rukavice a odpatkový pytel. Kdo ho nejdříve naplní, vyhrává!

  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:45