Doporučujeme

Abeceda zdraví Z: zelí, zázvor a žampióny

Protože jsme na konci abecedy a dnešní díl abecedy zdraví je poslední, dospěli jsme totiž až k písmenkům Z a Ž. Naposledy vám tedy přinášíme zdravé tipy. Prozradíme vám, proč jíst zelí, zázvor a žampiony.

Zelí


Možná si říkáte – zelí, to jako vážně? Ano, naprosto vážně! Zelí možná vypadá naprosto fádně a znechutila vám ho školní jídelna, ale teď je nejlepší čas dát mu druhou šanci.

Historie zelí se píše už neuvěřitelné 4000 let! V antice mu byly připisovány léčivé schopnosti, Egypťané v něm viděli božskou moc. Čím to? Zelí se totiž může pyšnit vysokým obsahem vitamínu C, stejně jako ostatní brukvovitá zelenina, mezi kterou patří. Díky tomu má pozitivní vliv na náš imunitní systém. Stejně důležitý vliv na zdraví má i obsažený vitamín K, jenž například pomáhá udržovat pevnost kostí. Zelí také obsahuje antioxidanty, beta-karoten, flavinoidy a minerály (fosfor, vápník, draslík, sodík a hořčík). Kromě toho má i vysoký obsah síry. A právě ta má na svědomí krásu naší pleti! Zelí totiž pomáhá bojovat s mastnou pletí a akné. Věděli jste to? Síra je také nutná pro tvorbu keratinu, který je zásadní pro zdravé vlasy, nehty a pokožku. Zelí také obsahuje vlákninu, takže je fajn součástí jídelníčku, pokud chcete hubnout.

Tak co, dáte zelí přece jen šanci?




Zázvor


Zázvor máme asi všichni spojený spíš se zimním obdobím, které přeje zázvorovým čajům. Zázvor je ovšem přínosný v každém ročním období! Zázvor je označovaný jako všelék, a kromě pozitivního vlivu na tlumení bolesti v krku a kašle má i další účinky, které stojí za povšimnutí. Třeba si dokáže poradit s nevolností a zvracením a zároveň umí chránit trávicí ústrojí a pomáhat při zažívacích potížích. Zázvor se také pyšní protizánětlivými a bolest tišícími účinky, takže až vás bude příště bolet hlava, zkuste kousek zázvoru rozkousat a spolknout.

Nejčastěji se zázvor konzumuje čerstvý, v nápojích (čaj, ale také zázvorové pivo nebo limonáda) nebo jako koření. Dostupný je i jako potravinový doplněk, třeba sirup nebo tabletky. Zázvor najdete i v kosmetice, třeba ve sprchových gelech nebo šamponech, kde přijde ke slovu jeho dezinfekční účinky.

Ale pozor, ani se zázvorem se to nesmí přehánět. Denně byste neměli sníst víc než 4 gramy čerstvého zázvoru!




Žampiony


Pokud máte rády houby, určitě vás potěší, že i konzumace žampionů má svá pozitiva. Houby obecně jsou sice hůře stravitelné, ale pokud jich nesníte na posezení půl kila, nemusíte mít obavy. A proč zrovna žampiony? Především díky jejich lahodné chuti a zajímavým účinkům.

Žampiony obsahují přibližně stejné množství proteinů jako brambory, ale na rozdíl od nich mají o třetinu nižší obsah kalorií! V žampionech najdete vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a minerály, například draslík, železo nebo fosfor. Díky nízkému obsahu kalorií jsou vhodné i při snižování váhy, navíc umí dobře zasytit. Žampionům se také přisuzují antidiabetické účinky!

Žampiony konzumujte vždy tepelně upravené – ať už vařené nebo i smažené! Můžete je také zamrazit nebo naložit, fantazii se meze nekladou.



Další tipy na zdravé potraviny najdete zde


  • Vybrali jsme pro Vás