Doporučujeme

9 kroků, jak zjistit, co chcete

Dokončila jste školu, ale nemůžete zavadit o práci? Nebo už nějakou dobu vyděláváte, jenomže si nejste jistá, jestli je to přesně to, co jste očekávala? Klid, existuje způsob, jak najít světlo na konci tunelu!


1. Projděte si maily


„Vzpomeňte si, o co vás v posledních několika měsících nejvíce žádali přátelé. Jaké oblasti se jejich dotazy týkaly? Už jen to, že vás žádají o pomoc, ukazuje, že v dané činnosti vynikáte,“ říká Guillebeau. „Pokud budete naslouchat druhým, pomůžou vám zjistit, v čem jste vážně dobří.“



2. Přátelství bez hranic


Navazujte vztahy s lidmi staršími a zkušenějšími, než jste vy sama. Díky jejich životním zkušenostem budete moci nahlížet na svět i na sebe z nové perspektivy a posunete se dál.



3. Zapojte se


Studujete obor, který vás zajímá, máte bohaté teoretické znalosti, ale v praxi zatím trochu tápete? „Musíte se setkat s profesionály v oboru,“ myslí si Colleen Layman. Zajistěte si členství v oborové organizaci a vyrazte na každou její akci nebo si domluvte stáž ve velké firmě a vyměňte svůj volný čas za potřebné zkušenosti.




4. Najděte si přivýdělek


Pokud chcete zkusit, jestli by vám nějaká práce sedla, ale nejste si tím jistá a opustit stávající místo by byl příliš velký risk, poohlédněte se po nějakém polovičním úvazku. Spousta firem nabízí brigády, které vám pomohou nejen finančně, ale také vám rozšíří obzory.



5. Vyleťte z hnízda a poznejte sebe samu


Objevujte svět. „Cestování vám pravděpodobně neřekne, pro jakou práci se rozhodnout, ale naučí vás hodně o vás samotných,“ říká úspěšná americká podnikatelka Kathryn Minshew. Poznat, kdo jste vy sama, je mnohdy ten nejdůležitější stavební kámen k výběru profese a ukáže vám správný směr.



6. Obklopte se pozitivními lidmi


Jsou lidé, kteří vědí nejlíp, co byste měli a neměli dělat či jakou cestou se máte vydat. Ty vedle sebe ale nepotřebujete. Shromažďujte kolem sebe osobnosti, které budou podporovat vaše rozhodnutí a nabídnou nejen dobrou radu, ale i pomocnou ruku.




7. Překonejte rozhodovací paralýzu


Jakmile si ujasníte, co vás v životě nejvíc baví, patrně zjistíte, že byste mohla pracovat hned v několika oborech najednou. Baví vás třeba kosmetika, jóga nebo cestování – jenže teď nevíte, jestli investovat do kurzu pro vizážistky, odcestovat do ašramu v Indii, nebo se přihlásit do výcviku stevardek? Rozhodování vám pak sebere tolik energie, že se nakonec neodhodláte ani k jednomu. Petr Ludwig, český publicista a zakladatel vzdělávacího institutu GrowJOB, tuhle situaci nazývá rozhodovací paralýzou a ve své knize Konec prokrastinace radí, jak ji překonat. Jednoduše si vyberte tu oblast, v níž jste už nalovila znalosti, zkušenosti nebo kontakty…



8. Rozehrajte svou virtuozitu


Možná se nemůžete dočkat, až za vámi v aktuálním zaměstnání zaklapnou dveře, výpověď ale nedávejte dřív, než svou stávající práci ovládnete dokonale. Do dalšího budování kariéry si tak kromě cenných zkušeností odnesete i dobrý pocit.



9. Na nic nečekejte


Jakmile se pro novou sféru rozhodnete, na nic dalšího už nečekejte. Petr Ludwig tvrdí, že nejčastěji adepty odrazuje náročnost práce, která je najednou čeká, takže neudělají ani první krok. Abyste se vyhnula podobné chybě, rozdělte si svůj cíl do stovky drobných úkonů a průběžně si je odškrtávejte.  



  • Vybrali jsme pro Vás