Doporučujeme

5 nejčastějších výmluv, proč necvičíme

Málo času, peněz, příležitostí, nebo prostě pocit, že to k ničemu nebude. Shromáždily jsme nejčastější výmluvy, které používáme, když se nám nechce cvičit. Která je ta vaše a jak ji překonat?


1. VÝMLUVA: Nemám čas


Samozřejmě, že máte nabitý program. Ostatně v jednadvacátém století byste těžko hledala někoho, kdo by tvrdil, že se potýká s přebytkem volného času. U dietologa nebo trenéra byste ale s takovou výmluvou rozhodně neuspěla. Podle výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněné v magazínu The Journal of Physiology, stačí, když se věnujete cvičení  jen několik minut denně a váš zdravotní stav a kondice se i tak výrazně zlepší. Autoři tohoto výzkumu tvrdí, že když intenzivně cvičíte dvacet minut třikrát týdně, dosáhnete podobného výsledku, jako kdybyste cvičila v mírném tempu hodinu denně. A když si navíc uvědomíte, že podle posledních statistik prosedí každý Čech před televizí denně víc než dvě hodiny, stačí si do obýváku přistavit rotoped nebo při sledování večerních zpráv skákat přes švihadlo. A je to!




2. VÝMLUVA: Jsem moc unavená


Každý z nás je občas ve stavu, že má sílu jen ulehnout na gauč a už jen natáhnout se pro dálkový ovladač od televize představuje nesmírné úsilí. Nicméně odborníci doporučují si v takové chvíli poručit a zacvičit si alespoň na chvilku. Slibte si, že si zacvičíte dvacet minut, a pak se uvidí, jak se budete cítit. Dvacet minut je totiž přesně ta doba, za niž vaše tělo vyplaví endorfiny, které únavu zaženou a dodají vám sílu i chuť do dalšího pohybu. Pokud ale ke cvičení cítíte skutečnou nechuť, naordinujte si alespoň půlhodinovou procházku v rychlejším tempu. Na vaši kondici i náladu bude mít dokonce lepší účinek než dril v uzavřeném prostoru. Navíc se po pohybu na čerstvém vzduchu budete cítit daleko lépe, než kdybyste si místo něj zdřímla.




3. VÝMLUVA: Nejdřív musím zhubnout


Také přesvědčujete sama sebe i své okolí, že raději nejprve začnete držet dietu, a až shodíte nějaké to kilo, začnete teprve cvičit? Vlastně to neděláte kvůli tomu, že byste byla pohodlná, ale jen se snažíte ochránit své klouby...Pak máme pro vás špatnou zprávu, budete si muset vymyslet jinou výmluvu, protože tahle je nesmyslná. Čerstvý výzkum vědců ze Stanfordu ukázal, že za obezitu je v mnohem větší míře zodpovědný nedostatek pohybu než nezdravý jídelníček. Ostatně průměrná obézní žena cvičí pouhou jednu hodinu v roce! Sportovních aktivit, které jsou vhodné i pro osoby s nadváhou, je přitom dost a dost. Například jízda na kole, rychlá chůze, aquaaerobic... Častou chybou je ale soustředění se jen na aerobní aktivitu ve snaze spálit co nejvíc kalorií. Podle odborníků je velmi důležité, aby byla aerobní aktivita vyvážená s posilováním.




4. VÝMLUVA: Nemám peníze


Tvrdíte, že všechno by bylo jednodušší, kdybyste měla osobního trenéra nebo plně vybavenou posilovnu v přízemí své luxusní vily? Nebuďte si tak jistá! Internetový průzkum webu Bodybuilding zjistil, že šedesát sedm procent lidí, kteří si zakoupí členství v drahých fitness centrech, je stejně nevyužívá. A dvě třetiny z těch, kteří tam dochází, svou snahu vzdají dřív, než dosáhnou vytouženého výsledku. Nekonečné množství různých tréninkových programů a cvičicích lekcí najdete zdarma na internetu, místo činek vám poslouží pet lahve naplněné vodou nebo pískem. K běhání nepotřebujete víc než pár bot a tepláky a vstupní investice ke skákání přes švihadlo také nejsou nijak závratné... Ostatně odborníci na zdravý životní styl s oblibou tvrdí, že pokud zvládnete každý den ujít čtyři kilometry (započítat můžete i cestu do práce, do školky pro dítě apod.), děláte pro sebe

víc než dost.




5. VÝMLUVA: Nemůžu cvičit pravidelně


Říkáte si, že když si kvůli pracovnímu vytížení nebo péči o děti nemůžete dovolit hýbat se pravidelně, nemá vlastně cenu s tím vůbec začínat? To je ale velký omyl! Ze studie, provedené v roce 2011, jejíž výsledky vyšly v magazínu Medicine & Science in Sports & Exercise, vyplývá, že když budete například pětačtyřicet minut velmi intenzivně cvičit, váš metabolismus „pojede“ ve zvýšeném tempu ještě dalších čtrnáct hodin po cvičení a spálí

o téměř dvě stě kalorií (tj. pro představu například 17 želatinových medvídků, 1 francouzská bageta nebo 150?g těstovin bez omáčky) více, než kdybyste necvičila vůbec.

V rámci jednoho tréninku však nezapomeňte kombinovat aerobní aktivitu s posilováním. Svaly, které tak posílíte, budou spalovat kalorie i v době, kdy vás jiné povinnosti zcela zahltí.







  • Vybrali jsme pro Vás