Doporučujeme

15 překvapivých informací o miminku

Myslíte si, že jste na příchod děťátka dobře připravená? A věděla jste i tohle?

Některé podivné jevy vás u novorozence mohou překvapit, jsou však pár dní po porodu naprosto normální.


1. Miminko komunikuje pláčem. Pláč je jediná možnost, jak dát dospělým najevo, že něco není v pořádku. Může to být hlad, žízeň, horko, zima, škrtící oblečení, mokrá plena, únava nebo prostě jen touha pochovat se a přitulit. Celkem rychle poznáte, že pláč má různé úrovně a intenzitu, a budete tak schopna rozlišit alespoň základní důvod nespokojenosti.


2. Úsměvy až na konci šestinedělí. Prvních několik týdnů pracujete pro šéfa, který vás honí sem a tam a jen si stěžuje křikem a pláčem. Ve slabých chvilkách si opakujte, že dítěti se líbí být v náručí a je mu dobře v suché pleně, jen to neumí dát najevo. Nepotrvá dlouho a odmění vás kouzelným úsměvem.


3. Akné a pupínky. Některým dětem se neobjeví akné až v pubertě, ale již pár týdnů po porodu. Jedná se o pupínky s bílou špičkou, které většinou spontánně zmizí ještě před prvními narozeninami. Pokud se miminko v létě či v zimě zpotí, mohou se mu na pokožce objevit drobné pupínky, potničky. Takové místo udržujte v suchu a nechte ho dobře větrat. Výraznější vyrážky je lepší konzultovat s lékařem.


4. Prospí mnoho hodin, ale ne v kuse. Jsou miminka, která po pár týdnech spinkají v noci i šest hodin v kuse, některá dokonce celou noc, ale není jich mnoho. Co nejdříve se snažte děťátku ukázat rozdíl mezi dnem a nocí, tedy že den je na jídlo a bdění a noc na spaní. Pokud zdravé a prospívající miminko spí ve dne déle než v noci, cíleně ho buďte na kojení nejdéle po třech hodinách a v noci ho nechte spát, jak dlouho bude chtít. 


5. Po porodu ztratí na váze. Je normální, pokud v prvních třech dnech života miminko zhubne o 5–10 % porodní hmotnosti. Tento úbytek je způsoben zejména ztrátou vody, odchodem smolky z organismu, ztrátou mázku, močením a také zaschnutím pupečního pahýlu. Většinou se hubnutí zastaví ještě v porodnici, v některých případech lékaři doporučují ve dnech před úplným nástupem laktace dokrmování. Původní porodní váhy by miminko mělo dosáhnout během prvního měsíce života, nejčastěji již kolem jeho poloviny.



6. Dýchá nepravidelně. Stejně jako většina nových rodičů strávíte nejspíš dost času tím, že se budete kochat svým pokladem a kontrolovat, zda dýchá. Při takovém pozorování můžete zjistit, že jeho dech je poměrně nepravidelný. Pro miminka je normální, že pauzy mezi nádechy a výdechy jsou různě dlouhé, je to součást jejich pokračujícího vývoje. Pauza může být až 20 vteřin. Dýchání se upravuje kolem šesti týdnů věku.




7. Nateklé genitálie. Chlapečci i holčičky mívají po porodu nateklé intimní partie. Je to způsobeno jednak tlakem během porodu, jednak matčinými hormony, které kolují v je­jich krvi. Otok odeznívá v prvních dnech po porodu.


8. Krev v pleně. Stejně jako matčiny hormony způsobují otok genitálií, mohou také u holčiček způsobit vaginální krvácení. To se objevuje v prvních dnech po porodu a může se opakovat po dobu několika dní. U holčiček i chlapečků může také červená až hnědá skvrna v pleně znamenat uráty, vysrážené soli kyseliny močové, které lze mylně považovat za krev. Objevují se také v prvních dnech po porodu, kdy miminko ještě nemá dostatečný přísun mléka.


9. Suchá kůže. Miminko strávilo 9 měsíců v děloze plné vody, ze které se najednou dostalo do úplného sucha. Je proto normální, že je jeho pokožka vysušená a několik dní po porodu se může začít v šupinkách olupovat. Pokud chcete pokožku miminka promastit, vybírejte jen takové přípravky, které jsou určené pro citlivou pleť novorozenců, bez parfemace a nejrůznějších chemických přísad. K promaštění pokožky stačí kapka oleje do koupele, není potřeba miminko po osušení natírat.


10. Má citlivá ouška. Jakmile přestanete miminko pouze otírat žínkou a přejdete ke koupání ve vaničce, je třeba dávat pozor na vniknutí vody do uší. Pokud voda do oušek nateče, musíte je dobře a opa­trně vysušit, neboť by mohlo dojít k zánětu středního ucha. A ten může mít u novorozenců poměrně vážný průběh.



11. Má měkkou hlavičku. Miminko má na hlavě tzv. malou a velkou fontanelu. Jsou to místa, kde lebka nesrostla a zůstala měkká, aby miminko bez úhony prošlo porodními cestami. Přiložíte-li na měkké místo ruku, můžete cítit pulzovat krev v žilách, které procházejí těsně pod povrchem, u miminek bez vlásků je pulzování vidět i pouhým okem. Ke srůstu lebečních kostí a uzavření fontanel dojde většinou do 20. měsíce věku dítěte, do té doby na ně dávejte pozor při oblékání, koupání a další manipulaci s miminkem. Není problém mu omývat hlavičku a vlásky vodou při koupeli, česat vlásky a oblékat čepičku. Zaznamenáte-li změnu vzhledu fontanel, například propadnutí, obraťte se na dětského lékaře.


12. Vypadá pomuchlaně. Připravte se na to, že po porodu miminko nevypadá jako ze žurnálu, není vyretušované a stylizované do roztomilé polohy. Naopak – nejspíš bude mít šišatou hlavičku nebo na ní bude mít bouli, která se vytvořila tlakem v porodních cestách, může mít nateklá očička, promodralou kůži nebo rozpláclý nosík. Žádný strach, to všechno po pár dnech odezní, vy si toho přestanete všímat a před sebou uvidíte to nejkrásnější dítě na světě.


13. Má puchýř na rtu. Mnoha novorozencům se v průběhu několika týdnů po porodu objeví puchýř na horním rtu. Jedná se o otlak, který je způsoben sáním z prsu nebo z láhve. Neznamená pro miminko žádný problém ani nepohodlí a zmizí sám v průběhu několika týdnů.


14. Občas sebou škubne. Poslední týdny v děloze nemělo miminko moc prostoru k pohybu, jak rostlo a přibývalo na váze. Proto teď, když kolem nejsou hranice vašeho těla, jsou jeho pohyby nekontrolované a trhané. Často se stane, že dítě trhnutím samo sebe probudí ze spánku a vyleká. Například Moroův reflex vypadá jako prudké rozpažení a pokus o zachycení se v případě pádu. Jistě, vaše miminko nikam nepadá, ale jeho nervová soustava se velmi rychle vyvíjí a dochází k mnoha náh­lým svalovým impulzům. Pohyby budou stále koordinovanější, první pokroky můžete vidět již po několika týdnech. Pokud trhavé pohyby budí miminko ze sna, zkuste jej v prvních týdnech na spaní pevně

zavinovat.


15. Novorozenecké období je krátké. I když vám to po pár probdělých nocích připadá jako věčnost, doba bezbranného miminka, které jen pláče a vy nevíte proč, je v poměru k délce života pouhým zlomkem. Proto se obrňte trpělivostí a vydržte; první týdny a měsíce jsou za chvíli za vámi, vy se zotavíte z porodu a probdělých nocí a děťátko začne rozdávat úsměvy, které vám dodají sílu do dalších dnů, začne dělat pokroky, na které budete tak pyšní. Snažte se i přes veškerou únavu zapisovat pěkné i náročné chvíle, foťte, mazlete se, sledujte, za pár měsíců nebo dokonce roků pro vás budou tyto vzpomínky velmi cenné, zatímco na chvíle nočního zoufalství si ani nevzpomenete.



  • Vybrali jsme pro Vás