Doporučujeme

10 knih, které by měla číst každá žena

Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla. Tuhle krásnou myšlenku vyřkl v předminulém století anglický spisovatel John Ruskin.

Dobrá kniha má spoustu funkcí. Mimo jiné dokáže člověka posunout. Máme pro vás několik tipů na knihy, které by byla škoda minout.



1) Christiane F. – My děti ze stanice ZOO


Tahle dnes už kultovní kniha, která vznikla na základě autentické zpovědi mladičké narkomanky Christiane, vás dostane. Míchá v sobě brutální upřímnost, naivitu rozmašírovanou na cucky, zkušenosti s prostitucí, totální rezignaci i boj sama se sebou, smrt i naději. Christiane, která se přistěhovala do berlínské „betonové králíkárny“ a byla „dítětem s klíčem na krku“ ve 12 poprvé koketovala s hašišem a ve 13 si na diskotéce šlehla heroin. Přes den chodila na základku, odpoledne místo hřiště na stanici ZOO – prodávat se. Peklo, které si sama postavila, je dodnes mementem pro všechny, kdo by chtěli nudu řešit drogami. Útlou knížku zhltnete na posezení a ještě dlouho ve vás bude doznívat.





2) P. Coelho – Alchymista


Coelha lidé buď milují, nebo nenávidí. Pokud ještě nevíte, na kterou stranu barikády se přidat, zkuste jako odrazový můstek tuhle tak trochu jinou motivační knihu. Pastýře, který hledá zakopaný poklad, potká po jeho cestě spousta mnohem drahocennějších zkušeností. Tahle tenká knížka vám dokáže změnit život, když se jejímu poselství plně otevřete. Vypráví o tom, že je potřeba mít srdce i oči otevřené a vnímat znamení, která nás na naší cestě za pokladem potkávají. Tím pokladem jsme přitom my sami.





3) V. Nabokov – Lolita


Pikantní, hořko-sladká, kontroverzní a přitom tolik lidská, nádherným jazykem napsaná, atypická road-movie o sžíravé lásce postaršího gentlemana k provokativní mršce. Na tom by koneckonců nebylo nic divného, kdyby Delores nebylo teprve 12. Brilantní román o zakázané posedlosti a ukradeném dětství provokuje ještě i dnes.





4) H. Murakami – Norské dřevo


Tahle knížka momentálně nejznámějšího japonského spisovatele je plná citů a pocitů, melancholie, rozhovorů o něčem a zároveň o ničem, sexuality, depresí a zvláštní, pomalu plynoucí, až snové atmosféry. Přečíst by si ji měl každý, kdo se hledá a stále nenachází. Odpověď na své trápení v ní sice nenajde, ale nebude si už připadat tak jiný a sám. Navíc je to opravdu kvalitní čtivo, Murakami je totiž Pan Spisovatel, který svým minimalistickým a přitom magickým stylem čtenáře umí uhranout.





5) J. Gaarder – Sofiin svět


Pokud hledáte smysl života a filosofie je pro vás přitom sprosté slovo, určitě se začtěte do tohohle půvabného „Románu o dějinách filosofie“. Patnáctiletá Sofie v něm prostřednictvím svého učitele Alberta poznává svět filosofie a filosofů od antiky až po současnost. Garantujeme vám, že tohle učení vás bude bavit! Pokud vás téma filosofie vyprávěné oklikou osloví, zkuste také knihu S elegancí ježka od Muriel Barberyové. Ta vás vezme nejen za mozek, ale i za srdce.



Pokračování příště ;-)




  • Vybrali jsme pro Vás