Doporučujeme

7 druhů soli pro zdraví i krásu. Znáte je všechny?

  • 0
Černá, růžová nebo ta bílá, kterou máte ve slánce. Poznejte výhody každého druhu soli a využijte je ve svůj prospěch.

Se solí je to jako s ohněm. Je dobrý sluha, ale špatný pán. Podle lékařů je slaná chuť stejně podmanivá jako ta sladká a člověk se na ní může stát závislým. Proto se snažte solit rozumně. 

Přebytek soli může ve vašem těle udělat pořádnou paseku – zvýší krevní tlak, přivodí obezitu, padání vlasů, srdeční obtíže či ledvinové potíže. Při normální konzumaci soli si hezky vyčistíte tělo, zocelíte svaly i nervový systém. Tady je sedm druhů soli, které byste měli znát.

1. Mořská sůl

Jak vypadá: Může být jemně mletá nebo hrubozrnná. Její hlavní předností je velký obsah manganu, jódu a dalších minerálů, jako je třeba hořčík, draslík, křemík, fosfor, železo.

Konzumace: Nejlepší je, když si sůl koupíte už namletou s bylinkami. Výborně okoření například pečené brambory či zeleninu.

Krása a zdraví: Víte o tom, že konzumace mořské soli prospěje vašemu chrupu? Bělí a posiluje zuby a odbourává „špatný dech“.

Náš tip: Máte problémy se zuby či dásněmi? Smíchejte jednu čajovou lžičku ve sklenici vody. Výsledným roztokem si vyplachujte ústa (nejlépe po čištění zubů). Předejdete tak zubním kazům!

Černá sůl

2. Černá sůl

Jak vypadá: Říká se jí také kala namak a je černá jako bota! Za svou tmavou barvu vděčí svému vulkanickému původu.

Konzumace: Kala namak obsahuje velký podíl sirovodíku a železa, který soli propůjčuje výraznou vajíčkovou příchuť. V Indii se používá do smažených pokrmů, ovocných a zeleninových jídel.

Krása a zdraví: Sůl má ochlazující účinek, proto se má jíst v období veder.

Náš tip: V indické medicíně ájurvédě je tahle černá sůl brána jako lék proti chudokrevnosti, plynatosti, pálení žáhy nebo špatnému trávení. Proto ji používejte jako koření do těžkých jídel.

Havajská červená sůl

3. Havajská červená sůl

Jak vypadá: Známá je pod názvem alea sůl. Jako jedna z mála solí obsahuje i trochu (jílovité) půdy. A právě ta jí společně s oxidy železa propůjčuje zvláštní červený nádech. Hlavní doménou této havajské soli je její výživová hodnota, najdete v ní až 80 minerálů.

Konzumace: Okoření speciality z grilu a podpoří jejich šťavnatost. Ideální je i do marinád či na přípravu sušeného masa (jerky).

Krása a zdraví: Na rozdíl od klasické kuchyňské soli má tahle „rudoška“ méně sodíku a větší podíl železa, které zocelí imunitu. Pokud ji přimícháte do tělového peelingu, vyhladí a prozáří vám pleť.

Náš tip: Smíchejte tři čtvrtě hrnku epsomské soli, půl hrnku havajské červené soli alea a hrnek slunečnicového oleje. Přidejte 24 kapek mátového esenciálního oleje a pár kapek pomerančového esenciálního oleje. Hotovým peelingem vydrhněte tělo ve sprše. Dávka vám vydrží na několik použití.

Sůl

4. Solný květ

Jak vypadá: Sbírá se z hladiny mělkých solných rybníků. Její krystalky připomínají drobné kytičky. Protože sůl není průmyslově opracovávaná, ponechává si své unikátní složení – dostatek minerálů vápníku, hořčíku a draslíku.

Konzumace: Její jemně nasládlá chuť nejvíce ladí s rybami, steakem, vejci či zeleninou.

Krása a zdraví: Sůl funguje proti stresu. Staří Římané si dávali horké solné obklady, aby mohli lépe odpočívat.

Náš tip: Rozehřejte trochu soli v mikrovlnce. Nasypte ji do sáčku a přiložte třeba na bolavá záda.

Ilustrační snímek

5. Obyčejná kuchyňská sůl

Jak vypadá: Je klasicky bílá. Říká se jí také chlorid sodný (NaCl) a napomáhá mnoha funkcím v našem těle. Na soli je výborné to, že funguje jako konzervant (dokáže uchovat potraviny delší dobu čerstvé) a zároveň dovede jídlo tak ochutit, že se na něm nepoznají různé chuťové nedostatky.

Konzumace: Kuchyňská sůl je univerzální koření – dá se použít do polévek, masa, zeleniny.

Krása a zdraví: Naši předkové věřili, že sůl čistí prostor od negativní energie.

Náš tip: Pokud chcete kdekoliv „vyčistit vzduch“, dejte hrst soli na talířek a za pár dní vyhoďte mimo dům. Mělo by se vám ulevit.

Himálajská sůl

6. Himálajská sůl

Jak vypadá: Má přirozenou růžovou barvu, což způsobují oxidy železa. Těží se v pákistánském městečku Paňdžábu. Obsahuje 80 druhů minerálů a je považována za superpotravinu.

Konzumace: Tenhle druh soli je univerzální a v podstatě nahradí „méně zdravou“ stolní kuchyňskou sůl. Je chuťově osvěžující a vyrovnává pH organismu.

Krása a zdraví: Máte kožní problémy, třeba atopický ekzém? Udělejte si koupel z himálajské soli, zregeneruje pokožku a zamezí tvorbě možných infekcí.

Náš tip: Do napuštěné vany přidejte 5 lžic himálajské soli. Na 20 minut se ponořte do lázně a poté spláchněte vlažnou vodou. Tahle koupel se hodí i při problémech s žilami, cévami či močovými cestami.

Uzená sůl

7. Uzená sůl

Jak vypadá: Tak trochu jako roztříštěný karamel. Může být světle až tmavě hnědá. Většinou jde o mořskou sůl, která je dva týdny uzená na dubovém, jablkovém nebo olšovém dřevě, to jí dodá kouřový šmak.

Konzumace: Její chuť se liší podle značky a typu použitého dřeva. Výborná je k ochucení grilovaného masa, sýrů, zelené zeleniny či brambor.

Krása a zdraví: Aromatičnost soli vám umožní používat pouze malé množství.

Náš tip: Pokud chcete, můžete sůl ještě promíchat s bylinkami.


Témata: Týdeník Tina
  • Vybrali jsme pro Vás