Doporučujeme

Ženy, které živí své muže

Proč přibývá párů, kde žena je hlavním finančním tahounem, a za jakých podmínek taková láska může vydržet, pátrala Michaela Klevisová.

Už když Tereza začínala chodit s Martinem, vydělávala dvakrát víc než on, a vůbec jí to nevadilo. „Od začátku jsem na všechny naše aktivity přispívala větším dílem. Martin sice nechtěl, abych za něj platila třeba dovolenou, jenže já se nehodlala omezovat jen proto, že jemu výdělky svatebního fotografa luxusní pobyty u moře prostě nedovolují,“ svěřuje se šestatřicetiletá manažerka, která si se svým drahým prohodila tradiční role.


„Aby to bylo spravedlivé, on víc než já pečuje o domácnost. Mně vyhovuje vědomí, že na něm nejsem závislá. Kdybychom se náhodou rozešli, moje životní úroveň neklesne, spíš naopak – vlastně mi zbude víc peněz jen pro moji potřebu,“ směje se Tereza.


Jenže v poslední době ji přece jen něco štve: „Martin zlenivěl. Skoro se přestal snažit získávat nové zakázky, protože ví, že já nás oba uživím. Navíc se nemůžeme shodnout, co bude dál, až si spolu pořídíme dítě. Kdybych totiž přestala pracovat, nevyjdeme s penězi, a jemu se na rodičovskou nechce. Dokonce navrhl, abych si to v zaměstnání zařídila tak, že bych měla volnou pracovní dobu nebo home office a mohla se starat o potomka a současně dál vydělávat!“


Možná i vy nebo vaše kamarádka zažíváte něco podobného. Mimochodem, z celosvětového průzkumu poradenské společnosti PwC totiž vyplynulo, že 65 % žen ve věku dvacet až šestatřicet let vydělává stejně nebo víc než jejich mužská polovička. Přibývá vztahů, ve kterých žena nosí do hnízda skolené mamuty, zatímco muž udržuje domácí oheň. Čím to je a na co si dát pozor, aby vám role živitelky nezhořkla?




Muž u plotny? Je to sexy!


Pětatřicetiletá právnička Anna nechápe, proč se nad prohozením stereotypních rolí dnes vůbec ještě někdo pozastavuje. „Všem v rodině připadá O. K., že moje švagrová nepracovala ani den – peníze nosil domů vždycky jen brácha. Ale když teď můj přítel zůstal na rodičovské, máma mi řekla, že nechápe, co v mé výchově udělala špatně, když jsem si nedokázala najít normálního muže. Přitom jsme spokojení.“


A její pocity potvrzují i odborníci. „Pokud má muž ve vztahu více ženské energie a žena zase té mužské, může obrácení rolí fungovat,“ říká psychoterapeutka Tereza Zahrádková z pražské poradny Santea (seberozvijeni.cz). Třicetiletá grafička Soňa se do pozice živitelky rodiny dostala neplánovaně.


„Povýšili mě, a tak dal Adam výpověď s myšlenkou, že bude výhradně studovat a dodělá si magisterský titul. Mezitím jsem ale otěhotněla a my se dohodli, že já zůstanu s miminkem půl roku a pak nastoupí na rodičovskou on. Malá už oslavila třetí narozeniny a všechno klape. Mě práce naplňuje a jemu pro změnu vyhovuje domácký život. Před Velikonocemi mě uzemnil, když upekl beránka. Vůbec mi to nepřipadalo zženštilé, spíš sexy!“


Je ale pravdou, že byste si měli dopředu upřímně říct, kdo bude vytvářet „teplo domova“ a kdo se zase postará o materiální zabezpečení rodiny, možná přitom jeden druhého překvapíte. Zároveň si do budoucna dejte pozor na jedno. „K nepohodě stačí, když si váš partner přestane připadat jako chlap. Může se třeba cítit ponížený, neschopný, a to může následně ovlivnit i váš postoj k němu,“ varuje Tereza Zahrádková. Ujasněte si proto, co každý od soužití očekáváte.




Udržujte rovnováhu


Přemýšlíte, proč tolik žen usiluje o roli lovkyně mamutů? Socioložka Dana Hamplová ze Sociologického ústavu AV ČR nabízí zajímavé vysvětlení: „Jsou ve vzdělávacím systému oproti mužům výrazně úspěšnější a mezi absolventy vysokých škol převažují. Z toho pak vyplývá, že párů, kdy je žena vzdělanější (a leckdy i schopnější) než její partner, přibývá.“


Jenže pouhý fakt, že se v práci realizujete, vám štěstí přinést nemusí. Většina Češek se totiž od svých domácích úkolů nedokáže úplně oprostit, bojí se, aby ve své ženské roli neselhaly. Výsledek? Často po návratu ze zaměstnání doma nastupují na druhou směnu, zatímco jejich partner vyráží s kamarády na pivo.


„Občas jsem na něj nepříjemná prostě proto, že má míň povinností než já,“ přiznává advokátka Marta, jejíž milý pracuje jako knihovník. „V práci zabouchne dveře a má čistou hlavu, zatímco mně o půlnoci volají klienti. Pak mi vyčte, že se mu málo věnuju.“ Snažte se ve vztahu nastolit rovnováhu. Pracujete víc než on? Pak bez výčitek přenechte větší podíl na péči o domácnost jemu! Ale pozor, během hádek radši spolkněte věty typu: „Já platím, tak do toho nekecej.“


Jen proto, že víc přispíváte, byste neměla o všem rozhodovat. Tereza Zahrádková doporučuje: „Muž se musí stále cítit pro svou partnerku potřebný a důležitý. Je podstatné, aby si držel chlapskou roli třeba tím, že se v domácnosti stará o technické záležitosti a nevysedává jen u televize. To, že není živitelem, totiž neznamená, že musí být celkově pasivní a jen čekat.“ Víte to oba a rozdělili jste si role k oboustranné spokojenosti? Pak není co řešit.


Socioložka uzavírá: „Dříve byly vztahy, v nichž žena představovala tu úspěšnější, vysoce nestabilní, v hojných počtech se rozpadávaly. Dnes tento trend oslabuje.“ 



  • Vybrali jsme pro Vás