Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tichá domácnost vs. Itálie? Hádky jsou lepší, ticho vztah nabourá

  • 0
Možná si říkáte, že mít doma „Itálii“ je pro vztah to nejhorší. Podle odborníků má ale právě tichá domácnost na manželství mnohem ničivější účinky. Likviduje totiž důvěru, pocit bezpečí a do jisté míry se vlastně jedná o formu týrání.

Hádky a hlasité výměny názorů, při kterých dáte průchod svým emocím, dokážou pěkně pročistit vzduch. To se ale rozhodně neděje při mlčení, kterým jeden z partnerů řeší svoji nespokojenost, případně jím dává najevo nesouhlas. A jeho protějšek často vůbec nechápe, co udělal špatně.

Přitom mlčení samo o sobě není zlé. Může pomoci k utřídění myšlenek a někdo prostě potřebuje na reakci určitý čas. Jakmile je ale mlčení způsobem řešení problémů, pak to lze považovat za patologickou formu chování.

Bez komunikace problém vyřešit nelze a atmosféra, která v tiché domácnosti panuje, není rozhodně příjemná. Dokonce může být důvodem k rozpadu vztahu.

Nemluvení s partnerem je v podstatě forma vzdoru a trestu. Ten, který si je jistý svou pravdou, se uchýlí k tichu, protože chce druhého donutit, aby ustoupil, a dát mu tím za vyučenou.

Jenže čím déle takové ticho trvá, tím více se oba aktéři v konfliktu přestávají orientovat a po pár dnech už jen vědí, že spolu prostě nemluví. Bohužel ani poté, co se ticho prolomí, nenastává normální komunikace. Přicházejí spíše výčitky a strach, že se bude situace opakovat.

Poškození a rozpad vztahu

Ten, s nímž doma nemluví ani klika od dveří, se rozhodně příliš dobře necítí. Naopak může pociťovat zmatek, křivdu, nepochopení, smutek, samotu, zlost a také provinilost. A vztah se pomalu, ale jistě točí ve velmi nebezpečném kruhu. Nejprve hrozí odcizení partnerů, protože v hovoru přestane existovat bezpečné téma. Co když řeknu něco, a ona (nebo on) se naštve a zase přestane mluvit? O tom člověk, žijící s někým, kdo na problémy reaguje tichem, přemýšlí čím dál častěji.

Jak dlouho se ale dá takhle fungovat? Dlouho ne. Tedy pokud se partnerům komunikační bariéru nepodaří překonat.

Negativní dopad na zdraví

Lidé, kteří řeší krizové situace tím, že přestanou s druhým mluvit, mohou po čase vykazovat známky neurotického chování. Zároveň se situace může odrazit i na zdraví. Potlačování emocí totiž oslabuje imunitní systém a dost často způsobuje močové a střevní problémy či sexuální dysfunkce. A obtíže může začít pociťovat i protějšek, který je tomuto chování ze strany partnera dlouhodobě vystaven.

Pozor na špatné načasování a výčitky. Zlatá pravidla partnerské komunikace


  • Vybrali jsme pro Vás