Doporučujeme

Co když vás někdo citově vydírá?

Možná čelíte vydírání, které by se dalo srovnat s praktikami mafie. Abyste se od citového vyděrače osvobodila, musíte především porozumět jeho chování. Poradíme, jak ho setřást!

Přitom mějte na paměti, že citovým vyděračem (upír je taky dost příhodné slovo) může být kdokoliv z vašeho okolí. Partnerem počínaje, přes rodiče, kamarády, kolegy, děti až k nadřízeným. Podle psychologů jsou vydíráním více ohroženi senzitivní jedinci s nízkým sebevědomím. Odpovědi na otázku „Proč to vlastně dopustíme?“ jsou nejčastěji:

? obavy (zejména ze ztráty vztahu, ale v poslední době také ze ztráty zaměstnání – takže se to upíry na pracovištích v době krize jen hemží);

? pocit povinnosti a závazku;

? minimální sebevědomí;

? špatné modely z dětství.

Čím víc se mu bude dařit vás vysávat, tím větší moc nad vámi bude mít. A to přece nechcete, že ne?

Na každou z následujících kategorií vyděrače existuje něco, co ho zastaví přibližně stejně razantně jako knížete Drákulu česnek!



¦ Typ č. 1 ‚Trestající‘


Věty, které často používá: „Pokud to neuděláš, tak...“, „V případě, že bys mi nevyhověla, určitě...“, „Radil bych ti, abys o tom ve svém vlastním zájmu uvažovala...“, „Fajn. Jestli nezměníš názor, bude to mít své důsledky.“ Není jich moc, ale patří mezi nejnáročnější typy, které vás dostávají pod tlak a vyvolávají kromě obav až strach. Většinou se rekrutují z řad dominantních partnerů (proti kterým jste se neohradila včas), hodně jich najdete také mezi nadutými šéfy. Jiné druhy upírů vám obvykle nechtějí ublížit, jen vás připoutat a skrz vás si vyplnit své vlastní potřeby. O těchto to ale tak docela neplatí.



Dostali se vám na kůži skrz vaše nízké sebevědomí, na kterém budete muset nutně zapracovat. Jen tak přestanete být potencionální oběť. Pokud máte pocit, že to sama nezvládnete, a ani nevíte, kde začít, vyhledejte pomoc psychologa, který vám v první řadě pomůže problém pojmenovat. Cesta k prvnímu razantnímu „Ne“ bude možná hodně dlouhá, ale až se vzepřete, budete se cítit báječně a příští „Ne“ už půjde snáz.




¦  Typ č. 2 Stahující do hlubin


Věty, které často používá: „To jsme dopadli, viď?“, „Celý svět nám ubližuje.“, „Všechno se proti nám spiklo.“, „Holt musíme vydržet, když se nám nedaří.“



Všimla jste si toho množného čísla? Než se nadějete, vštípí vám pocit, že jste na jedné lodi. Že se vám rovněž nedaří, svět vidíte v temných barvách a východisko neexistuje. Budete si připadat stejně neúspěšná (tlustá, opuštěná... atd.) jako upír, který vás stahuje k sobě dolů. Braňte se s okamžitou platností. Na konkrétní invektivy ihned odpovídejte. Například na výše vypsané věty: „Já jsem na tom docela dobře“ plus připojte výčet úspěchů a kladných pocitů. „Ne, vůbec nemám ten dojem, že by mi celý svět ubližoval, naopak.“, „Spiknutí? O čem to mluvíš? Možná se všechno nevede, ale určitě to nakonec dobře dopadne.“ „Rozhodně bych netvrdila, že se mi nedaří.“ Výsledek vás překvapí. Znechucený upír odtáhne tam, kde mu budou naslouchat.



¦ Typ č. 3 Okázalý trpitel


Věty, které často používá: „Ne, nic mi není.“ (ale tváří se přitom zoufale, případně syká a vzdychá), „Fakt se nic nestalo.“ (ale je ustaraný, nápadně ztichlý, vyčkávající otázky), „Nejsem naštvaný.“ (ale od pohledu je a ve vás sílí pocit, že za to můžete, že jste něco ‚zkazila‘). Velmi rozšířený vyděrač. A ruku na srdce, občas má tendenci k jeho praktikám sklouznout mnoho lidí. Zejména ženy, protože předpokládají, že muži si dokáží vyložit jejich náznaky (určitě mu dojde, proč jsem naštvaná). To ale muži většinou neumí, protože dar empatie je u nich slabší, a tak je vlastně vydíráte, aniž byste to původně zamýšlela. Někteří jedinci to ovšem dělají zcela programově a často dojde až k záměně rolí. Vyděrač se staví do pozice oběti a skutečná oběť (vy) je prezentována jako padouch a taky si tak připadá. Přestože je to těžké, pokuste se pocitům viny nepodléhat. Účinným receptem na jednání vyděrače je postoj: „Buď jasně řekni, co tě bolí nebo trápí, jinak to budu brát tak, že se nic neděje.“ A skutečně se podle něj řiďte.




¦ Typ č. 4 Zoufalý kníkal


Věty, které často používá: „Jsem tak sám/sama.“, „Cítím se strašně.“, „Co bych si bez tebe počal/a.“ Rekrutují se většinou z řad single kamarádek, kterým se nedaří osobní život. Může to být ale i partner, se kterým jste se rozešla, a velmi často také rodiče (případně osamělá matka). Vyvolávají ve vás pocit viny, když jste se svým životem spokojená, a neklid, že se jim dostatečně nevěnujete, málo jim voláte, nezajímáte se pořádně o jejich pocity (zážitky, zdravotní stav).


Některých upírů si vůbec nevšímejte. Nečekejte na kamarádku s těhotenstvím jen proto, že jste si kdysi povídaly o tom, jak by bylo prima vozit společně kočárek. Jiným nastavte jasná pravidla vzájemného kontaktu. Pokud bude vaše maminka vědět, že se uvidíte každý čtvrtek a zavoláte dvakrát týdně večer, bude se jí hůř stěžovat na nedostatečný zájem. Je rovněž potřeba určit, do jaké míry jste ochotná poslouchat stížnosti, nářky a černé vize.


Ukončujte je větou: „A teď si budeme povídat o něčem veselejším.“ Pokud na to vyděrač nepřistoupí, přerušte s ním kontakty. Třeba své jednání přehodnotí. Stanovte, nakolik se navzájem budete zahrnovat přízní – paradoxně i spousta nevyžádaných dárků, kterými vás upír překvapí, může ve vás vyvolat pocit viny.



¦ Typ č. 5 Nenápadný vábil


Věty, které často používá: „Ty to určitě dokážeš.“, „Věřím ti strašně moc, nemůžeš zklamat.“, „Pokud se ti to povede, tak...“ Tento typ vyděrače na vás valí své přehnané očekávání jako kámen, a tím vás dostává pod tlak. Obáváte se, že v jeho očích neobstojíte, a když vám opravdu ‚úkol‘ nepodaří, cítíte se neschopná a nemožná. Mrzí vás, že jste ho zklamala. Tito vyděrači používají metodu ‚cukru‘ (někdy zcela mimoděk) – snaží se vás motivovat pozitivně, jenže neodhadnou míru a přeženou to. Naučte se monitorovat vlastní síly a včas říct: „Tohle nechci dělat.“, „Neumím to.“, „Na to nestačím.“



  • Vybrali jsme pro Vás