Doporučujeme

7 nejčastějších krizovek, které můžete zažít na dovolené

Těšíte se, že budete konečně spolu, ale máte obavy, aby se z romantiky nestal nervák plný hádek? Zmapujte krizové situace a zkuste jim předejít.

Loni jste na sebe vrčeli už v letištním terminálu, protože jste se museli vracet pro pasy zapomenuté na botníku? Nebo jste se pohádali kvůli nějaké prkotině ještě dřív, než jste autem dojeli na hranice? Ani na místě to potom nebylo lepší, protože jste zjistili, že jste si každý od dovolené slibovali něco jiného a včas si o tom nepromluvili? To jsou jen namátkou tři z nejobvyklejších důvodů partnerských hádek na dovolené, které vám mohou celý zážitek nevhodně zpestřit. Čtěte dál a dozvíte se, jak je řešit. Jakmile budete vědět, co všechno se mezi vámi může stát, když překročíte hranice všedních dnů, máte větší šanci krizím předcházet a užít si (konečně) pohodovou dovolenou.



Krizovka 1: „To máš přece na starosti ty!“

Už samotný odjezd na dovolenou je velkou zkouškou aktuálního psychického stavu obou partnerů. Zmatky kolem opuštění domácností často vedou hned k prvním hádkám. Není divu... Oba jste horečně finišovali v práci, a abyste se vůbec mohli ‚urvat‘, je potřeba zorganizovat spoustu věcí a ještě vás tlačí čas. Výsledek? Jste ve stresu a oba připomínáte sopku před erupcí. Stačí málo... Například ty zapomenuté pasy na botníku, o kterých už byla řeč. Oba jste si mysleli, že je vzal ten druhý, a hádka je na světě.

Řešení: Inspirujte se pilotem letadla, který vás za pár hodin posadí na letiště blíž k moři. Piloti před startem odškrtávají seznam nutných úkonů, které je potřeba vykonat. Udělejte si také takový a přesně definujte kompetence. Chovejte se maximálně věcně a snažte se nebýt vztahovační ani výbušní. Jen tak se vám může podařit odjet na dovolenou ruku v ruce.



Krizovka 2: „Dávej pozor na cestu a poslouchej mě.“

Věděla jste, že mnoho dopravních nehod na cestě do Chorvatska, kterou si ‚našinci‘ tolik oblíbili, plyne jednak z únavy (klasický model „Přiletím z práce, hned nasedáme a jedeme“ je nesmírně nebezpečný) a jednak kvůli partnerským hádkám? Ve chvíli, kdy se budete hádat s partnerem, který má řídit nebo při rozepři budete řídit sama, vystavujete se bez nadsázky smrtelnému nebezpečí. Přestaňte rozebírat, kdo zapomněl nakrmit rybičky nebo zalít kytky, a soustřeďte se na cestu.

Řešení: Mnoho lidí se snaží využít společný čas v autě k závažným partnerským rozhovorům, protože je na ně během dlouhé cesty náhle čas. To je ovšem zásadní chyba. Pokud sedíte na místě řidiče, nenechte se k něčemu takovému strhnout. Na místě spolujezdce dělejte všechno pro to, aby se řidič cítil v pohodě. Je to v zájmu celé posádky.


Krizovka 3: „Musíme si užívat.“

Podle psychologů je postoj „Musíme si dovolenou užít stůj co stůj“ jedním z nejošidnějších očekávání, které vám mohou celý odpočinek zkomplikovat. Dostává vás do nepřirozeného tlaku, který může vést k frustraci – místo toho, abyste vydechli, se snažíte být stále veselí, sdílní, uvolnění, zamilovaní, spolu na každém kroku... Nic z toho se nedá vydržet dlouho, ale místo abyste to chápali, tak vám dovolená najednou přijde ‚málo ideální‘. A přijde rozladění následované hádkami kvůli prkotinám.

Řešení: Opravdu není nutné milovat se každý večer, vidět a zažít všechno, stejně jako máte nárok na horší náladu i chvíle, kdy si od partnera potřebujete odpočinout (například tím, že si budete každý číst vlastní knížku).



Krizovka 4: „Víš vůbec, kolik to stojí?“

Ohledně financí vzniká až třetina partnerských hádek na dovolené, odhadují psychologové. Když má každý z partnerů jiné představy o finančním rozpočtu, problémy se objeví, jen co se přiblížíte k prvnímu krámku na místním tržišti.

Řešení:  Jestliže máte společný rozpočet, promluvte si předem a stanovte limit, do kterého se musíte každodenně vejít, a oba s ním budete souhlasit. Tuto dohodu neporušujte. Pokud ovšem otevíráte každý svoji peněženku, nenechte si do utrácení mluvit. Je to pouze vaše zodpovědnost, do čeho chcete investovat a jaké to bude mít následky.



Krizovka 5: „Proč na tebe tak zírá?“

Na dovolené žárlí i partneři, kteří se běžně docela dobře ovládají. Natož chroničtí žárlivci, se kterými máte potíže celoročně.

Řešení: Nenechte se od partnera uzurpovat a pronásledovat. Na druhou stranu však nedělejte nic, co by ho mohlo oprávněně mrzet. Odpusťte si v jeho přítomnosti flirt s číšníkem, nechovejte se přehnaně vyzývavě a dejte jasně najevo mlsným letním playboyům, ke komu patříte.



Krizovka 6: „Jsem na konci sil.“

Pláčete zoufale v kopci, partner na kole (opět!) zmizel za obzorem. Pachtíte se po cyklostezkách už několikátý den a jediné chvíle, kdy se potkáte (pokud nepočítáte bezvědomí v noci), jsou okamžiky, kdy ho konečně dohoníte. Jenže to už znovu nasedá se slovy: „To je dost. Jedeme dál.“ Totéž v bleděmodrém se samozřejmě může stát na túře v horách. Váš vysoce výkonný partner zjevně nepochopil, že program fyzicky náročné dovolené je nutné přizpůsobit slabšímu článku řetězu.

Řešení: Budete si muset promluvit, to je jasné. Nechce rozumět? Tak co třeba kdyby jednou na tom kopci v dáli čekal marně? Buď se probere, nebo je to sebestředný sobec a tohle poslední dovolená, kterou jste spolu trávili.



Krizovka 7: „Můžeš se mi věnovat alespoň na dovolené?“

On usnul po dobrém obědě, zatímco vy jste si představovala, že by mohlo dojít na romantické milování. Chcete, aby s vámi hrál u bazénu scrab­ble, jenže on se přihlásil do beachvolejbalového turnaje. A takových příkladů byste mohla vyjmenovat víc. Nevylučujeme možnost, že máte partne­ra, který se neumí nebo nechce přizpůsobit. Ale... Ruku na srdce. Nepřeháníte trochu? Nepřijela jste na dovolenou s předimenzovanými představami o společně strávených chvílích?

Řešení: Chyba je ve vás, povolte tlak. Když nebudete viset partnerovi na krku jako kámen, určitě to ocení. Počítejte navíc s tím, že průměrný čas na aklimatizaci v novém prostředí jsou tři dny. Během nich by partneři měli vykazo-vat zvýšenou míru tolerance. Jinak by se mohli začít hádat a nepřestat s tím až do odjezdu domů.



  • Vybrali jsme pro Vás