Doporučujeme

6 lekcí lásky

V čem spočívá tajemství dlouhodobé lásky? Zkuste to otočit a zaměřit se spíše na to, na čem může vztah dvou lidí ztroskotat. Třeba se pak dokážete chybám vyhnout.

Všechny páry, které se kdy rozešly, dělaly v podstatě stejné nebo velmi podobné chyby. Takže pokud hledáte lásku, která vydrží, poučte se u těch, kterým to nevyšlo. Doktorka psychologie ­Terri Orbuchová sestavila 6 pravidel, jimiž byste se měli řídit, pokud chcete, aby vám vztah vydržel.



Lekce 1: Ujasněte si základní hodnoty


Základní životní hodnoty jsou věci, které chcete, na kterých vám záleží, prostě vaše představy o budoucnosti. „Neshody ohledně základních hodnot hrály rozhodující roli v mnoha rozchodech,“ říká Orbuchová, „rozpory se vesměs týkaly otázky, zda mít nebo nemít děti, případně pracovních záležitostí typu, kdy a zda změnit zaměstnání, nebo délky pracovní doby.“ Pokud vy a váš partner nechcete od života totéž, váš vztah nedopadne dobře, protože jeden z vás bude nešťastný. Martina (47) je rozvedená výtvarnice a její manželství ztroskotalo právě z tohoto důvodu. „Chtěla jsem malovat, věnovat se umění. Ale brzo jsem se vdala a měla děti. Děti miluju, musela jsem se ale kvůli nim vzdát své touhy a najít si normální práci. Když děti vyrostly, uvědomila jsem si, že jsem nešťastná a že moje láska k umění trvá. Jenže manžel mě odmítl podpořit, a tak jsem nakonec opustila jeho i děti, což mi skoro zlomilo srdce. S dětmi máme teď už dobrý vztah, ale dalo to hodně práce. Ovšem můj bývalý si dodnes myslí, že jsem rozbila rodinu kvůli bláhovému snu.“



Bude vás zajímat: Jaký mají muži vztah k sexu a lásce podle znamení




Lekce 2: Útěk není řešení



Všechny páry se hádají, to ke zdravému vztahu patří. Díky dobře zvládnutému konfliktu si vyjasníte stanoviska a najdete kompromis. Podle Orbuchové ovšem „mnozí rozvedení připustili, že spory nedokázali řešit, pokud se vůbec snažili je řešit“. Když víte, jak se konstruktivně pohádat, pomůže vám to vypořádat se se spoustou problémů. Útěk před potížemi vede jen k hromadění vzteku. Zažila si to Veronika (35): „Ve chvíli, kdy se objevily problémy nebo něco, co se mi nezamlouvalo, jsem o tom prostě nemluvila. Myslela jsem, že když to přejdu, budu lepší partnerka. Z manželova pohledu to tak nejspíš bylo. Skončilo to ale tím, že jsem ho nemohla vystát, protože pořád dělal něco, co nesnáším. Samozřejmě to nebyla jeho chyba, nikdy jsem mu to přece neřekla.“



NÁŠ TIP: Nejkrutější chyby, které děláme ve vztahu




Lekce 3: Emocionální zátěž vás převálcuje…


„Dalším rizikovým faktorem je navázání nového vztahu krátce po rozchodu,“ říká Orbuchová. Emocionální zátěží má na mysli nedořešené záležitosti, které si do nového vztahu přinášíte z toho předchozího. Pokud jste neměla možnost vypořádat se s problémy dřív, než jste se po hlavě vrhla do dalšího pokusu, nesete si je všechny s sebou. Markéta (38) je toho příkladem. „Můj první muž mě podváděl. Následoval poměrně bouřlivý románek s mým druhým manželem, brali jsme se hned po rozvodu. Bohužel se ukázalo, že mu přes veškerou snahu nedokážu věřit, protože už jsem jednou byla v roli podváděné ženy. Neustále jsem ho zpovídala, kontrolovala mu e-maily a telefon. Nakonec bylo moje druhé manželství ještě kratší než to první. Takže si teď dávám pauzu.“




Lekce 4: Mluvit,mluvit, mluvit



Čtyřicet jedna procent rozvedených ze studie doktorky Orbuchové tvrdí, že je mrzí, že spolu málo mluvili. Vyhýbali se upřímné a otevřené rozpravě o věcech, které by mohly vést k hádce. „Hádka ale někdy otvírá cestu k plodné debatě,“ radí Orbuchová. Ať už špatná komunikace přichází v podobě mlčení nebo je to neupřímnost, vždy je to chyba. „Kéž bych poznala svého exmanžela lépe a kéž bych si dala tu práci, aby on poznal lépe mě, než jsme se vzali,“ souhlasí Michaela (29): „Třeba bychom se vůbec nebrali, anebo vzali, ale měli bychom lepší představu, do čeho jdeme. Vzpomínám si, že mi k prvnímu výročí koupil hořkou čokoládu. Nesnáším hořkou čokoládu. Jenže na to během předchozích 18 měsíců vztahu nepřišla řeč.“




Lekce 5: Peníze hýbou světem (a vztahem)


„Mladá manželství musí čelit mnoha tlakům a finance jsou mezi nimi. Nese to s sebou dlouhé hodiny v práci, odloučení a neustálé obavy, což mnohé páry neustojí,“ říká Orbuchová. Ale i po prvním těžkém období se problémy mnoha párů točí kolem financí – více než polovina rozvedených ve studii tvrdila, že se hádali kvůli penězům. Konflikty kvůli financím bývají navíc v porovnání s ostatními delší, ostřejší a mají větší vliv na vztah. Jestliže jeden z partnerů vydělává víc než ten druhý, nebo jeden z nich víc utrácí, pak z toho zcela jistě bude zlá krev. Přesně k tomu došlo u Julie (42): „Byla jsem mladá a ne­uměla hospodařit s penězi, zatímco on byl starší a chtěl investovat, koupit dům, spořit. Byli jsme zkrátka každý v jiné fázi života a měli jsme jiné priority. Posledních pár měsíců jsme se už jen hádali kvůli penězům.“ Pokud bojujete s financemi, vždy se dohodněte, co je pro vás teď prioritou a stanovte si jeden cíl – třeba „teď šetříme na auto“.



Čtte také: Ženy a sex podle znamení zvěrokruhu




Lekce 6: Svěží vítr vs. nuda


Když pomineme nevěru a hádky, byla nejčastěji uváděným důvodem k rozvodu nuda. Studie o vztazích dokládají, že klíčem ke šťastnému manželství je čerstvá energie, dobrodružství, nové zážitky, jenže právě tyhle věci často chybějí. Nuda rozbila i Jitčino (36) manželství. „Nic jsme nedělali. Vůbec nic. Jednou za rok jsme jeli na dovolenou a občas jsme v sobotu večer zašli na vínko, ale vždycky na to samé místo. Když už jsme něco podnikali, tak každý zvlášť. Prostě jsme se spolu unudili.“

Poučení z chyb druhých je cenné. Můžete si ušetřit bolestné zážitky, kterými byste si jinak museli projít. „Původně jsem chtěla zjistit, jak manželství funguje,“ říká Terri Orbuchová, „nakonec se ale ukázalo, že je jednodušší definovat překážky, které lásce brání. Ani láska ovšem nezaručuje, že bude manželství klapat. Na začátku naší studie měly všechny páry čerstvě po svatbě a všichni tvrdili, že se milují...“




  • Vybrali jsme pro Vás